Jump to content

Psikanalizde Kurşun Dökme Dönemi


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Yapılan son araştırmalar, kurşun dökmenin rorschach testiyle benzer sonuçlar verdiğini ortaya çıkarttı[/h] Yapılan son araştırmalara göre kurşun dökme, yakın bir gelecekte psikanalizde kişilik analizi için kullanılan rorschach testinin yerini alabilir.

Zurich Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Deneysel Psikanaliz Enstitüsü bilimselliği tartışmalı bir çok konuyu inceleme ve araştırma amaçlı kurulan bir enstitü. Bu enstitü geçen sene başında “Psikoterapide Transandantal Şamanizm” adlı bir araştırma başlattı. Araştırma şamanlarda ve eski Türk’lerde uzun dönem boyunca geleneksel olarak kullanılan kurşun dökme adetini bilimsel olarak inceleme amaçlı bir psikoterapi deneyini içeriyordu.

Yapılan psikoterapi deneyine katılan 8 deneğe oluşturulan büyük bir platformdaki suya kurşun dökerek, suda oluşan şekillerin onlara neler çağrıştırdıklarını anlatmaları istendi. Deneklerin verdikleri cevaplar ve deney sırasındaki ruh halleri de tek tek kayıt altına alındı. 8 hafta sonunda ortaya çıkan sonuçları değerlendiren enstitü bünyesinde çalışan uzman psikolog ve psikiyatristler, deneklerin kayıt edilen ruh durumları ile suda oluşan şekiller arasında bir çok ortak nokta keşfettiler.

Enstitünün yayınladığı araştırma, ünlü Discover dergisinin Ekim dergisinin kapağında yer aldı. Dergi sayfalarında konuyla ilgili olarak bir çok ünlü psikanalistin ve bilim adamlarının görüşlerine de yer verdi.

 

kursun1.jpg

 

 

Yapılan araştırma, Avrupa’daki psikanaliz enstitüleri ve bilim adamları arasında şiddetli bir tartışmanın da fitilini ateşledi. Science dergisinin görüşlerine başvurduğu Berlin Üniversitesi Psikanaliz Enstitüsü Başkanı Prof Dr Müller Gerald, bu kadar az vakayla yapılan araştırmadan ortaya çıkan sonuçlara güvenilmemesi gerektiğini, araştırmayı saçma bulduğunu ifade ederek enstitüyü bilimden uzaklaşmakla suçladı.

Öte yandan bazı psikanalistler ise araştırmayı ufuk açıcı olarak ifade ederek, bu yöntemin yakın gelecekte rorschach testinin yerini alabileceğini ifade ettiler.

 

*rorschach testi (mürekkep lekesi testi olarak da bilinir) deneklerin algılarını mürekkep lekelerini kullanarak analiz eden psikolojik bir testtir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...