Jump to content

İsmail Kahraman: Laiklik Yeni Anayasa'da Olmamalı


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

[h=1]İsmail Kahraman: Laiklik yeni Anayasa'da olmamalı[/h][h=2]Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, "Yeni Anayasa doğru yapılırsa o zaman yeni Türkiye de doğru olur. Bir gayret, bir çalışma, bir istek var. İnşallah neticeye gider" dedi[/h]<!--Component ID : 195 --> <!--Component Order : 15 -->

 

 

 

<!--Component ID : 87 --> <!--Component Order : 20 --> fft2mm7742319.jpg

 

 

<!--Component ID : 51 --> <!--Component Order : 30 --> <style> #_middle_content_bottom_child1{display:none} </style> 25 Nisan 2016

 

İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği tarafından "Yeni Türkiye Konferansları ve 6. Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa" konulu konferans düzenlendi. İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonu'nda düzenlenen konferansa; TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Balcı ve çok sayıda davetli katıldı.

"YENİ ANAYASA ÖNCE İNSAN DEMELİDİR"

 

Konferansta konuşma yapan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, adaletten ayrılmamanın önemine dikkat çekerek, "Bence yeni Türkiye adil bir Türkiye olmalı ki yeni Türkiye olsun. Kaybımız adaletten uzaklaşma olmuştur. Devletle millet kaynaşmalıdır. Yeni anayasa önce insan demelidir. Devlet vatandaşın hizmetindeki bir örgüt olmalıdır. Bizde anayasalar tersine, devleti koruyan anayasalar olmuştur. Bunu millet istediği gibi yazar, kalemi alır ve yayınlar. Çünkü kendini bağlayacak, yönetecek ya da kendine hürriyet tanıyacak kendisi tespit edecek. Yok kurucu irade şöyle dedi, yok kurucu irade böyle dedi, denmez. Kurucu irade milletin ta kendisidir" diye konuştu.

"BÜTÜNÜNÜ KAYBEDEN BİR ANAYASA İLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Anayasanın değişmesi gerektiğini ifade eden Kahraman, "Bir başlangıç kısmı var, üzüyor beni. 34 tane 've', 22 tane 'virgül', 7 tane 'noktalı virgül, '7 'paragraf' ve bir 'nokta'. 2 sayfa süren bir başlangıç kısmı. Dünya anayasalarında böyle bir başlangıç yok. Lisanı da güzel değil. Birinci kısmında hüviyeti verir, maddenin hemen ikinci kısmında, ancak, şu kadar ki, fakat ki der hüviyeti geri alır. Niye, çünkü bir darbe anayasasıdır. 61'de böyledir, 82'de böyledir. 1982 Anayasası'na geliyoruz. 113 maddesi değiştirilmiş. 177'de 113 değişirse yüzde kaç değişir, yüzde 63.6 değişir. Yüzde 63.6'sı değişmiş bir anayasa. Yamalı bir bohça, uymuyor. Bütününü kaybeden bir anayasayla karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.

 

"LAİKLİK YENİ ANAYASADA OLMAMALIDIR"

 

Geçerli olan 1982 Anayasası'nda Allah lafzına hiç rastlanmadığını bildiren Kahraman, "Dediğimiz gibi bu anayasanın herhangi bir yerinde Allah lafzına rastlanmıyor ama anayasalar inanca göre tasnif edildiğinde bu 1982 Anayasası da 1961 Anayasası da dindar anayasalardandır. Neden mi? Diyanet İşleri Başkanlığı idare içerisinde vardır. Resmi tatiller, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı, din dersi zorunludur ve inanca dayalı bir yapısı vardır. Yani seküler değildir, dindar anayasadır. Laiklik tarifi de ona göre olmalıdır. Laiklik zaten yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada 3 anayasada laiklik vardır. Bunlar Fransa, İrlanda ve Türkiye'dir. Tarifi de yok. İsteyen bunu istediği gibi yorumluyor. Böyle bir şey olmamalı. Bir gazete benim için birlik olarak benim için bir anayasa metni hazırladılar. Laiklikten hiç bahsetmiyor. Evet, herkes dini inancında, bunu yaşamada ve ifade etmekte hürdür. Fransa'daki anlayış da bu. Allah demeyeceksiniz, Allah Allah. Ölürken mi diyeceksiniz. Bizde şöyle bir durum var. İslam'a göre doğuyorsunuz, kulağınıza ezan okunuyor. İsviçre Medeni Kanunu'na göre büyüyor, evleniyorsunuz. Alman Ticaret Kanunu'na göre ticaret yapıyorsunuz. İtalya Ceza Kanunu'na tabisiniz. Ama öldüğünüz zaman yine musallaya konuluyorsunuz, yine besmele çekilip yolcu ediliyorsunuz" dedi.

 

Program sonunda ise İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Balcı, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a, Türkiye'nin ilk anayasası Kanun-i Esasi'nin yapılması hakkında ferman veren Abdülhamid Han'ın fermanının orijinal bir basımını hediye etti.

 

Kaynak: İsmail Kahraman: Laiklik yeni Anayasa'da olmamalı - Posta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu aciklamayi 2 gun once yapmasini bekliyordum..Ne kadar buyuk bir tehlike icinde oldugumuzu anlamadilar anlamayacaklarda..Taki musibeti basimizda buldugumuzda..

Dini anayasa seriat yonetiminin yumusatilmasi..ilkgayrimuslimlerin uzerine gidilecek.Sonra alevi vatandaslarin.Sonra mezhep ayriliklari catismalari baslayacak.her mezhep kendi hukmetmek isteyecek.Hanefi mezhebi agir basacak.Sonra ayni mezhep kendi arasinda tarikat cekismeleri baslayacak.her tarikat kendi adami hukmetsin isteyecek.ilim ve bilim dalinda evliyalar klubu tubitak oynayacak..

Kadinlar mi..:)) cinsi ihtiraslarin bastirilmasinda ve ureme gorevi onlarin..

Ozellikle bu zihniyeti destekleyen kadin uyelere hayretle bakiyorum..

Allah sonumuzu hayr getire..Bu gaflet uykusu cok agir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Laiklik insan olmanın insanca yaşamanın kuralıdır,herkesin dini inancını yaşayabilmesidir. kimsenin kimseyi zorlamaya hakkı yoktur.Bu kadar demokratik bir düzeni benimsemeyenlerin hesapları başkadır.Ortadoğu bataklığını görüyoruz laik Cumhuriyetimizide o bataklığa iyice yerleştirmeye çalışıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yobazların lâiklik takıntısını merak ediyorum. Lâiklik kaldırılıp devletin dini İslâm olunca ne olacak?

 

-Cemaati olmayan 1494 caminin cemaati mi olacak?

-Sabah ezanı okunurken kıçında pireler uçuşan yobazlar camileri mi dolduracak?

-Kuran, "Hırsızlık yapanın elini kesin" dediği halde "Canım, çalıyor ama yapıyor" diyen ahlaksızlar adam mı olacak?

-"Mini etek" giyen erkek çocukları istismara uğramayacak mı?

-Lâiklik karşıtı sözde delikanlılar yatağa attığı kızlarla övünmeyecek mi?

-Kaçak elektrik kullanımı sona mı erecek?

-Siyonist İsrail ile yapılan silah anlaşmaları rafa mı kaldırılacak?

-Siyonistlere ve Haçlılara toprak satışı duracak mı?

-6. Filo'yu kıble belleyip namaz kılan zihniyet tövbe mi edecek?

-Filistin'i bombalayan uçakların yakıtı Türkiye üzerinden gitmeyecek mi?!

-AB denilen Haçlı Birliği'ne girmek için yırtınmayacak mıyız?

-Ortadoğu'da akan oluk oluk Müslüman kanına "nimet" diyen sözde tarihçi saray soytarıları ülkeden defolup gidecek mi?

-İki tane Siyonist örgütten ödül alan insanlar cumhurbaşkanı olamayacak mı?

-Ermenilerden özür dileyen ve gümbür gümbür Öcalan propagandası yapan devlet korumasındaki Akil Adamlar susacak mı?

-Her hafta bir ayet sallayan hırsızlar Ak'lanmayacak mı?

 

Komşuları ortaçağdan kalma din savaşları ile birbirini kırarken, Mustafa Kemal'in kurduğu Lâik Türkiye Cumhuriyeti'nde onun verdiği haklarla iktidara gelen siyasiler, Atatürk'ün devrimlerine hakaret etme nankörlüğünden vazgeçip şükretmesini mi öğrenecek?

 

...

 

E hadi kaldıralım o zaman lâikliği!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...