Jump to content

Göz Bebeği Hastalığına Dikkat...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Göz bebeği hastalığına dikkat

 

1461574256958.jpg

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, göz bebeğihastalığına dikkat çekti.

 

''Halk arasında kuş kanadı olarak adlandırılıyor''

 

Halk arasında kuş kanadı, göz bebeğinde et yürümesi, gözde et büyümesi olarak adlandırılan pterjium hastalığının önemli bir hastalık olduğunu ifade eden Op. Dr. Şeyda Atabay, "Çünkü çok ileri durumlarında görme üzerine olumsuz etkilidir. Gözümüzün beyaz kısmının üzeri ince bir zar tabakası ile kaplıdır. Normalde bu tabaka dışarıdan çıplak gözle görülemez. Ancak göz travması, mikrop kapması, allerji gibi durumlarda damarlar genişler ve gözümüz kırmızı olarak gözükür.

 

Gözde kızarıklık oluşturan konjonktiva dediğimiz bu ince zar tabakasıdır. Çeşitli travma veya genetik nedenlerle bu zar genişler ve göz yüzeyine doğru ilerlemeye ve büyümeye başlar. Göz saydam kısmını üzerini örtmesi ve görmeye zarar vermesi ileri evrelerde karşımıza çıkabilir. Göz kapakları bu zar üzerinde sürtünme etkisi ile veya en ufak bir kuruma ve irritatif etki ile şiddetli kızarıklık, batma rahatsızlıkları oluşturabilmektedir. Ayrıca göz doğal görüntüsünü de bozarak hoş olmayan görünümlere neden olur" diye konuştu.

 

''Hastalık ilerlemişse cerrahi tedavi şarttır''

 

"Erken evrelerinde güneş gözlüğü, çevre etkenlerinden koruma ve suni gözyaşı damlaları ile rahatlatılsa da ilerlemeye devam ettiğinde mutlaka cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir" diyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, şöyle konuştu:

 

"Bazı hastalarımızda ilerlemediği ifade edilse de uzun süreli durumlarda mikroskopik olarak gözle görülenden daha ileri olduğu ve aynı ağacın kökleri gibi alttaki göz dokularına ilerlediği ve bozulmalara neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca göz kornea tabakasında bozulmalara neden olarak gözlük ile düzeltilemeyen astigmatizma hastalığına neden olabilmektedir. Bu nedenle hastalarımızda pterjium varlığında bunu önemsemeleri ve göz doktor gözetiminde kalmalarını önermekteyiz. Belli bir büyüklük döneminden sonra ise ameliyat ile tedavi düşünülmelidir.

 

Ameliyat ile tedavide buradaki fazla doku temizlendikten sonra bu sağlıksız bölgeye burayı besleyecek ve hastalığın tekrarlama riskini azaltacak doku nakli tedavileri çok önemlidir. Doku nakli ile birlikte yapılacak pterjium cerrahilerinin sonuçları çok yüz güldürücüdür. Tedavide önemli olan ikinokta erken tedavi ve doku nakli ile kombine cerrahidir."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...