Jump to content

Muhteşem Saçlar İçin 10 Altın Öneri


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Parlak, sağlıklı ve temiz saçlara sahip olmayı kim istemez ki... İşte muhteşem saçlara sahip olabilmek için dikkat etmeniz gerekenler...[/h]

Saç Ekim Türkiye Estetik Medikal Direktörü ve Saç Ekim Koordinatörü Fatoş Can, kepeksiz, nemini kaybetmemiş parlak saçlara sahip olmak için 10 altın öneride bulundu.

[h=4]1- Yıka ve çık[/h] Saçlarınız da biraz dinlenmeye ihtiyaç duyar. Saçlarımızı fönden uzak tutmamız, yıkayıp temiz bir havlu ile nemini aldıktan sonra kendi kendine kurumaya bırakmamız az da olsa saçlarımızın nefes almasını sağlar.

[h=4]2- Isıyı azaltın[/h] Saçlarınızı düz kullanmak istiyorsanız bunu en az hasarla yapmanızın bir yolu var: Saç düzleştiricinizin ısısını en üst seviyede değil de, olabildiğince düşük ısıda kullanmak. Sürekli ısıya maruz kalan saçlar uzun vadede kimyasal bozulmaya uğradığı için elastikiyetini kaybeder ve mat bir görüntü ortaya çıkar.

[h=4]3- Saçınızı taramayın, fırçalayın[/h] Saç dökülmesini azaltmak için fırçalama sırasında geniş uçlu bir fırça kullanın. Islak saçlarınızı asla sert taramamalısınız ve saçlarınızı tarak yerine fırça ile şekillendirin. Kıvırcık ve kuru saçların kırılma olasılığı daha fazladır. Saçlarınızı hafif hareketlerle düzeltmek fırçalamak veya taramaktan daha az zarar verir. Saç fırçalamayı fazlalaştırmak ise normal bir saç kaybından daha fazla dökülmeye yol açabilir.

[h=4]4- Şapka takın[/h] Güneşin saçları kuruttuğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Takacağınız geniş bir şapka, sadece yüzünüzü değil, saçlarınızı ve saç derinizi de nem kaybından korumaya yardımcı olur.

 

 

[h=4]5- Yeterli protein alın[/h] Siz ne yerseniz, saçınız da ondan besleniyor. Protein, saçın yapı taşı çünkü saçlar da keratin proteininden oluşuyor. Yani proteini alımınız yeterli değilse saçlarınız bundan pek de faydalanamıyor. İhtiyacınız olan bir diğer besin maddesi ise demir. Kadınlardaki saç dökülmelerinin önemli bir kısmı demir eksikliğinden kaynaklanıyor. Böyle bir durumda vücuttaki demir oranlarına baktırmanızda fayda var.

[h=4]6- Maske yapın[/h] Her hafta bir defa saça maske yapmak tüm dermatologların ortak önerisi. Uygulayacağınız maske saçınızın kaybettiği nemi parlaklığı geri kazanmasına yardımcı olacaktır.

[h=4]7- Her 6 haftada bir saçlarınızı uçlarından kestirin[/h] Saçları uçlarından düzenli olarak kestirmek, sağlıklı saçlara ulaşmanın bir numaralı kuralı. Çünkü saç uçları ne kadar kuru ve kırıksa uzaması o kadar yavaşlıyor. Saç Uzmanı Stephen Pullan, düzenli kesim yapılması halinde saç kırıklarının önleneceğinin garantisini veriyor..

 

 

[h=4]8- Sıcak duş almayın[/h] Saçların parlaklığını korumak için soğuk ya da sıcak su yerine ılık suyla yıkanmalısınız. Aksi halde saçın doğal parlaklığı bozulabilir.

[h=4]9- Mevsime göre muamele[/h] Saçları korumak için çeşit çeşit bakım kremi var. Ancak saçları korumanın bir yolu da bu ürünleri doğru zamanda kullanmaktan geçiyor. Havaların kuruduğu kış aylarında saçlara nemlendirici ürünler kullanmak, yaz aylarında da saça ağır gelebilecek ürünlerden kaçınmak gerekiyor.

[h=4]10- Kronik bir sorunsa dermatoloğa başvurun[/h] Saçlarınız sürekli kepekleniyor, kullandığınız şampuanlara rağmen saç deriniz pul pul dökülmeye devam ediyorsa, özellikle yaralar, sivilceler eksik olmuyorsa mutlaka bir dermatoloğa danışmanızda fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...