Jump to content

Laminant Parke Özellikleri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Laminant Parke Özellikleri

 

1000_780_csupload_39835659.jpg&h=330&w=660&a=c

 

Laminant parke, talaş, fındık kabuğu gibi ağaç yan ürünlerinin tutkal, formaldehit tipi sentetik malzemeler ile preslenmesi sonucu oluşan bir parke çeşididir. Ağaç görünümlü olan laminant parkeler düşük maliyetleri nedeni ile günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. Bu yazımızda laminant parke özelliklerine, avantajlarına ve dezavantajlarına değineceğiz.

 

Laminant parke ağaçlara alternatif olarak üretilmeye başlanmıştır. Laminant parkeüretimine ihtiyaç duyulma nedenlerini sıralayacak olursak:

 

- Ağaç çeşitlerinin gün geçtikçe azalması,

- Ahşap malzemelerin üç boyutlu çalışma özelliği,

- Ahşap malzemelerin bakım zorluğu,

- Ahşap malzemelerde giderek artan maliyet faktörü.

 

Laminant yer döşemeleri darbelere, çizilmelere, aşınmalara, temizlik maddelerine ve güneş ışınlarına karşı son derece dayanıklıdır. Evlerin dışında insan yoğunluğunun fazla olduğu banka, otel, alışveriş merkezleri gibi mekanlar için de son derece uygun olan laminant yer döşemeleri seçiminde bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dikkat edilecek noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

- Kullanılacak ortam insan yoğunluğuna dayanabilecek dirençte olmalıdır,

- Tercih edilen marka ISO 9002 belgesine sahip olmalıdır,

- Avrupa ülkelerinde aynı kalitede ve aynı ad ile sayılan bir ürün olmalıdır,

- Malzemenin devir sayıları yeni normlara göre belirtilmiş olmalıdır.

 

Laminant parkelerin diğer parke çeşitlerine göre birçok avantajı ve dezavantajı vardır. Son derece dayanıklı olan laminant yer döşemeleri oldukça kolay bir şekilde döşenir. Ürünlerin birbirine geçer nitelikte olmasından dolayı herhangi bir çivi, zımba gibi malzemeye ihtiyaç duyulmaz. Farklı model ve renk seçenekleri bulunan laminant parkeler son derece şık bir görünüme sahip olup hemen hemen her türlü yüzey üzerine döşenebilmektedir. Bu parkeler de diğer parkeler gibi suya dayanıksızdır. Yüzey su ile uzun süre temas ettiğinde parkenin birleşim yerlerinin alt katmanlardan ayrılması durumu meydana gelir. Aynı zamanda sentetik olmasından dolayı akustiği kötüdür ve çok ses çıkarır.

 

Genel olarak bakıldığında laminant parkeler maliyetinden ve ahşap görünümünden dolayı çok sık tercih edilmektedir. Evinize en uygun laminant parke seçimi ve döşemesi için işinde ehil firmalardan destek almanız en doğru tercih olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...