Jump to content

Masif Ahşap Parkenin Özellikleri Nelerdir ?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Masif Ahşap Parkenin Özellikleri Nelerdir ?

 

masif.jpg&h=330&w=660&a=c

 

İşlenmiş malzemelerden farklı olarak doğal yollardan üretimi yapılan ve kimyasal yapısı bozulmayan ahşap malzeme olan masif parke, zemin döşeme ahşabının bir türüdür. Aynı ağaçtan ve tek parça halinde yapılan malzemeler masif parkedir. Bir çok çeşidi mevcuttur başlıcaları meşe, iroku, sapelle vb. uygulama safhası uzun ve zahmetlidir. Zeminin çok düzgün olması gerekmektedir. Dezavantajı düz bir yüzeye uygulanması, lamine parke ile kıyaslarsak uygulanma süresi lamine parkeye göre çok daha uzundur. Masif malzemeyi uygulama yapılacak zemine, uygulama yapılmadan 5 gün önce getirmemiz gerekir. Bu sayede malzeme döşeneceği odanın nemine ve havasına alışmış olur. Avantajı ise doğal bir malzeme olduğu için klasik görünüm seven müşterilere göre daha uygun olmasıdır. Fakat uygulama safhası daha titiz ve dikkatli yapılmalıdır. Masif parke belli bir sistre ömrüne sahiptir. Esas olarak sistre edilen kısım kenarında ki lambda denilen kısımdır. Bu kısım 3-5 mm kadardır. Çok kalın bir masif ise 6-7 mm olabilir. Sistre yapıldığı zaman bu kısmın 1-2 mm’lik kısmı gider. Sınırsız sistre tabiri doğru bir bilgi değildir bu yanlış bir bilgidir.

 

Temizlik konusuna gelirsek kapalı alanlarda kullanılan malzemelerin hiçbirisi suyu sevmezler.

 

Önerimiz malzemenin üzerindeki tozu kuru bir bez ile almaktır. Nemli bir bez ile müdahale yaparsanız eğer yüzeydeki partikülleri masif parkeye daha çok yapıştırmış olursunuz. Ahşap temizleyicilerin suyla karıştırılarak uygulanması gerekir fakat bezi çok iyi sıkmamız gerekmektedir çünkü bez çok ıslak kalırsa bu parkemizin zararına olur. Nemli silinirse eğer parkelerin birleşme yerlerinde kabarmalar oluşur. Bu da istenmeyen bir durumdur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...