Jump to content

Diş Eti Nasıl Korunur?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sağlıklı diş etleri açık pembe renkte olur ve dişlere sıkıca yapışır. Parlak ve portakal kabuğuna benzer bir görünüme sahip olan diş etlerinin sağlığının bozulması ise bu özelliklerde meydana gelen anormalliklerle anlaşılır. Bunun yanında şeklinin de bozulması ve ağızda koku oluşumu gibi belirtilerle de anlaşılabilir.

 

 

Diş eti sağlığının bozulması hem ağız sağlığını hem de diş sağlığını tehdit eder. Zamanında tedavisi yapılmayan diş etleri dişlerin köklerini de etkileyerek diş kaybına neden olabilirler. Bu sebeplerden dolayı öncelikle diş eti sağlığına dikkat edilmeli ve diş etlerinde meydana gelen iltihaplanma gibi sağlık problemlerinin tedavisinde de geç kalınmamalıdır.

 

 

Diş Eti Nasıl Korunur?

 

 

Diş etlerinin sağlığını tehdit eden en önemli etken, dişler ile aralarında kalan besin artıklarıdır. Bu besin artıkları ile beslenen bakteriler diş etleri üzerinde hızla üreyerek bakteri plaklarının oluşmasına sebep olurlar. Bakteri plağındaki mikroorganizmaların faliyetleri sonucunda ortaya çıkan asit içerikli artık maddeler ise diş etlerine zarar vererek iltihaplanmalara yol açar. Bu durumun engellenmesi ve dişetlerinin sağlığının korunması için ağız ve diş bakımının düzenli ve doğru şekilde yapılması gerekir. Bunun için öncelikle dişler sabah ve akşam olmak üzere günde en az 2 defa fırçalanmalıdır. Fırçalama esnasında orta sertlikte bir diş fırçası kullanılmalı ve diş fırçalama en az 2 dakika sürmelidir.

 

 

Her ne kadar temel diş bakımında birçok kişi sadece diş fırçası kullansa da bu yeterli değildir. Özellikle diş fırçalarının ulaşamadığı diş etlerinin araları için diş ipi kullanılması gerekir. Diş ve diş etinin yanında dilin de dil fırçası ya da arkasında dil temizliği için özel bölümler olan diş fırçaları kullanılarak temizlenmesi gerekir.

 

 

Ağız ve diş temizliği uygulamaları için yeterli vakit ve imkan olmayan durumlarda, özellikle yemeklerden sonra ağzın su ile çalkalanarak temizlenmesi gerekir. Daha etkili temizlik için karbonatlı su ya da ağız gargarası da kullanılabilir. Bu önlemlere dikkat edilerek ağızda bakteri plağı oluşumu önlenir ve diş etlerinin zarar görmesi de engellenmiş olur.

 

 

Diş etleri ayrıca fiziksel travmalardan da korunmalıdır. Bunun için diş fırçalarken ve diş ipi kullanırken ani ve sert hareketlerden kaçınılmalı, kabuklu kuruyemiş gibi besinler tüketilirken de kabukların diş etlerine batıp yaralanmalara sebep olmaması için dikkatli olunmalıdır.

 

 

Diş etlerinin sağlıklı olmasında dengeli ve düzenli beslenme de önemli bir yere sahiptir. C vitamini diş eti sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle beslenmede C vitamini içeren yeşil sebze ve turunçgiller gibi besinlere yeterince yer verilmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Kediler Pirelerden Nasıl Korunur?

   Kan emerek beslenen ve kanatsız bir parazit türü olan pireler kedilerde ve diğer evcil hayvanlarda en yaygın olarak görülen parazit türüdür. Çıplak gözle görülmesi neredeyse imkansız olan pirelerle mücadelede yaşam döngüsünü bilmek önemlidir. Yaşam alanları daha çok sıcaklığa ve neme bağlı olan pirelerin yaşam döngüsü genellikle 2,5 ay içerisinde tamamlanmakla birlikte yumurta evresi, larva aşaması, pupa ve erişkin evreler olmak üzere dört aşamalıdır.     Yumurta oluşturabilmesi için taze kan

   , Yer: Kediler

  • Bitkiler Kuraklığa Karşı Nasıl Korunur?..

   Bitkiler Kuraklığa Karşı Nasıl Korunur?   Çevre koşulları ve iklim bitkilerin gelişmesi için uygun ortam yaratırken, onların hayatta kalmasını zorlaştıran etkiler de yapabilir. Aynı insanların sıkıntı anlarında strese girmesi gibi bitkilerde yaşamalarını zorlaştıran doğa koşullarına karşı fizyolojik olarak strese girebilirler. Bu çevresel etkilerden ya da biyolojik etkenlerin birlikte ya da ayrı ayrı bitkinin fizyolojisinde değişimlere neden olmasıyla yaşanır. Bu stres yaratan etkenler içinde

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Yemek Pişirirken Sebzelerin Rengi Nasıl Korunur?

   Yemek pişirirken sebzelerinizin rengi solar ve kaybolur. Bunu çok kolay bir yolla aşabilirsiniz. Tencerenizin içine atacığınız 1 tane küp şeker sebzelerinizin rengini koruyacak, yemek piştikten sonra tabaklarda gerçek renkleriyle servis edilecektir

   , Yer: Sebze Yemekleri

  • Çocukların Saç Sağlığı Nasıl Korunur?..

   Çocuklar narindir bu nedenle kolayca korkarlar.   Çocuklar kuaför salonlarına götürüldüklerinde bu onlar için korkutucu bir deneyim olabilir çünkü adım başı karşılaştıkları yabancılar ve yabancı kokulu ürünlerle çevrelenirler. Çocuklar için saç kesimi   Çocuk sahibiyseniz eminiz ki onu saç kesimine götürdüğünüzde bir takım zorluklarla karşılaşmışsınızdır.   Bu tarz durumlarda yapılacak en iyi şey çocuğunuzun saçlarını kendinizin kesmesidir. Bu yalnızca çocuğunuzu sakinleştirmekle kalmayac

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Çocuklar Sinüzitten Nasıl Korunur?

   Çocuğunuzun başını soğuktan koruyun ama… Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Yonca Tabak, aşırı soğuk havalarda çocukların kafalarının sıcak tutulmasının onları sinüzitten koruyacağını ifade etti. Ancak çocuğun kafası terlerse soğuğu daha çok hisseder ve bunun sonucunda da çocuk sinüzit olabilir" dedi. Tabak, soğuk havalarda sinüslerin bulunduğu bölgelere kan gitmeyebileceğini, bu durumda da enfeksiyonların kolay bir şekilde gelişebileceğini söyledi. Çocukların sinüzit

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...