Jump to content

Siyah Fasulye Nasıl Yenir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Güney Afrika ve Orta Amerika'da 7000 yılı aşkın süredir tüketilen siyah fasulye, son zamanlarda dünya mutfağının da sıkça kullandığı bir bakliyat türüdür. Türk mutfağının vazgeçilmez bakliyatlarından olan kuru fasulyeye çok benzeyen siyah fasulye, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücuda oldukça yararlıdır.

 

 

Siyah Fasulyenin Faydaları

 

 

Siyah fasulye en çok lif içeren baklagildir. Bu nedenle kabızlığa ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Ayrıca tok tutma özelliği sayesinde diyet listelerinde ilk sıradadır.

İçerdiği B2, B3, B6, B9 vitaminleri sayesinde vücut direncini artırır, düzenli tüketildiğinde uzun vadede kanser riskini azaltır.

Protein bakımından zengin olduğundan sindirim sisteminde yavaş hareket eder ve kandaki şeker oranını dengede tutar. Özellikle diyabet hastalarının tüketmesinde yarar vardır.

Siyah fasulye gluten içermediğinden çölyak hastalarına ya da gluten toleransı düşük olan kişilere rahatlıkla yedirilebilir.

 

Siyah Fasulye Nasıl Tüketilir?

 

 

Siyah fasulye kuru fasulye gibi önceden suya bastırılmalıdır. Bu sayede daha hızlı ve kolay pişer.

Siyah fasulyeyi kabuklarıyla birlikte tüketmek, kabukların içerdiği sayısız antioksidan madde ve mineralleri almak için idealdir. Ancak çoğu kişi tadının acı olmasından dolayı bu şekilde tüketmeyi tercih etmez.

Siyah fasulye 1,5 saatten fazla haşlanmamalı, haşlama suyuna tuz eklenmemelidir. Her ikisi de içerdiği yararlı maddelerin yok olmasına sebep olabilir.

Haşlanan siyah fasulyeye limon suyu ve çiğ soğan eklenerek salata şeklinde tüketilebilir. Limon suyu hem tadına yakışacak hem de besinlerin kana karışmasına yardımcı olacaktır.

Siyah fasulye haşlandıktan sonra blenderdan geçirilerek püre haline getirilebilir. Pürenin kıvamı ayarlanır, sıvı kıvamdaki püre balık ya da et yemeklerine sos olarak kullanılabilir. Sert kıvamlı püre ise baharatlarla tatlandırılarak öğün şeklinde tüketilebilir.

Haşlanmış yeşil sebzeler ve tavuk suyuyla karıştırılarak ve blenderdan geçirilerek çorbası yapılabilir, hem bebeklerin hem de yetişkinlerin rahatlıkla tüketebileceği, sindirim sistemine ve bağışıklık sistemine yararlı bir besindir.

Kuru fasulye gibi siyah fasulye yemeği de yapılabilir. Soğan, domates, salça ve istenirse et eklenen yemek kolay sindirilebilir ve kuru fasulyeye oranla daha az gaz yapar.

 

siyah-fasulye-nasil-yenir_646x340.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...