Jump to content

Eşlerin Aile Konutu Üzerindeki Hakları...


Renan

Önerilen Mesajlar

Eşlerin Aile Konutu Üzerindeki Hakları

 

Aile hukukuna 01.01.2002'den itibaren giren bir kavram olarak aile konutu hakkında eşlerin daha fazla bilgi sahibi olmaları gerektiği anlaşılıyor.

 

Aile konutu nedir? Eşlerin süreklilik gösterecek şekilde çocukları ile birlikte oturdukları ve yeni Türk Medeni Kanununa göre, eşlerin birlikte seçtikleri, yaşamlarını sürdürdükleri herkesçe bilinen ve belirlenebilen konuttur.

 

Yani aile konutu, aralarında resmi evlilik bağı kurulan eşlerin ergin olmayan, öz veya üvey evlatları ile birlikte oturdukları, barındıkları, iş hayatları, okul hayatları dışında günlük ortak yaşamlarını sürdürdükleri konuttur.

 

Eşlerin devamlılık arz etmeyen geçici evleri, yazlık veya yayla evi gibi belirli sürelerde kullandıkları evler, otel odaları, tekneler aile konutu olarak kabul edilemez.

 

Aile konutu yeni Türk Medeni Kanunu'nda adeta özel korumaya alınmış durumda.

 

* Her iki eş içinde aynı önemi taşıdığından, eşlerin birlikte seçmeleri gerekiyor. Tabii bu birlikte seçmeden anlaşılan mutlaka iki eşin birlikte hareket etmesi değil, önemli olan, bir eşin seçimine, diğer eşin muvafakat etmesi. Bu muvafakat açık veya örtülü olabilir... Yani eşlerden birisine ait veya diğer eşin kiraladığı bir dairede oturmayı kabul edebilirsiniz.

 

Evlilik birliğinde işler yolunda gittiği sürece farkına varmadığınız ayrıntılar, evlilik sarsılmaya başlayınca fark edilir ki en zorda kalınacak nokta (özellikle kadın açısından) aile konutundan yararlanmaya devam edip edilemeyeceğidir...

 

Boşanma durumunda aile konutu

 

Genellikle, aile konutunun maliki olan koca, evi terk ettikten sonra tapu kaydını anlaşmalı olarak üçüncü şahıslara devrederek veya kira akdini feshederek, geride kalan eş ve çocukların aile konutundan fiilen yararlanmalarına son verir.

 

Toplumumuzda sıkça karşılaşılan bir başka sorunda çocuksuz evliliklerde kocanın ölümünden sonra, kadının kocasının akrabalarıyla birlikte mirasçı olması halinde, aile konutu ve eşyalarının bu akrabalarla paylaşılması halidir.

 

* Sözleşme ile seçilebilecek mal rejimlerinde "paylaşmalı mal ayrılığı, mal ortaklığı gibi" ölüm halinde geride kalan eşe, aile konutu ve eşyalar üzerinde üstün hak tanınmış, böylece eşin yıllardır oturduğu ev ve eşyalardan yararlanmaya devam etmesi düşünülmüştür.

 

* Eğer eşlerden birisine ait bir dairede oturuluyorsa, bu eş aile konutunu dilediği gibi satamaz, devredemez, satış vaadinde bulunamaz, bağışlayamaz, konutu ipotek ettiremez, başkasına intifa veya oturma hakkı tanıyamaz. Bu hukukumuz açısından yeni bir anlayıştır.

 

Çünkü mülkiyet gibi üstün bir hakkın kullanılmasına bir sınır getirilmiştir ki bu da diğer eşin açık rızasıdır.

 

O zaman örneğin kocasına ait bir dairede oturan kadın, tapu kütüğüne aile konutu şerhi verdirebilir. Bunun için muhtar veya yöneticiden alınan bir oturma belgesi, tapu kayıt örneği, evlilik cüzdanı ile birlikte Tapu Sicil Müdürlüğü'ne başvurmak yeterlidir.

 

Eğer bu şerh için iki eş birlikte başvurmuşlarsa şerhin kaldırılması içinde iki eşin birlikte başvurması gereklidir. Bu şerh olduğu sürece, konutun sahibi, diğer eşin rızası olmadıkça satış yapamayacaktır...

 

* Eğer kiralık bir ev söz konusu ise; örneğin kocanın imzaladığı bir kira akdini artık koca karısının rızası olmadan feshedemeyecektir, tek başına tahliye taahhüdünde bulunamayacaktır.

 

Bu nedenle ev sahipleri için tek eşin imzaladığı kira akitleri veya tahliye taahhütleri yeterli değildir, iki eşi birlikte muhatap almaları kendileri açısından uygun olacaktır.

 

Bu düzenleme ile ne sağlanacaktır?

 

Evlilik içinde eşlerden birinin (ki uygulamada bu genellikle koca olmaktadır) tek başına dilediği gibi davranması engellenecek, kadının çocuklarıyla birlikte barınma sorunu ile karşılaşmasının önüne geçilebilecektir...

 

Ama unutmayalım "...Evlilik birliği içinde yasaların tanıdığı haklardan yararlanmanın ilk koşulu resmi nikahla evli olmaktır..." (YS/BB)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Eş, Aile, Sevgili İçin Aranılan Terkip ve Dualar...

   Sevgi ve Muhabbet için Dualar Bölümünde aradığınız bir duayı bulmak için yada hangi duanın etkili olup olmadığı hakkında fikir edinmek, hangi duanın nasıl okunduğunu öğrenebilmek ve hangi duaları okuyup sonuç aldığınızı anlatmanız için vs.....bu konudan yardım almanız amaçlı açılmıştır..

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

  • İş Bulmak ve Borçlardan Kurtulmak,Aile İçi Sorunlar İçin

   Sıkıntıda olan,işsiz kalan,tehlikeli durumlarla karşılaşan kişiler şayet günde 1ooo(Bin) defa veya daha fazla bu ayeti kerimeyi okursa en kısa zamanda selamete çıkarlar.   Okunuşu: “Vemen yettekıllahe yec’al lehu mahracen, ve yerzukhu min haysü lâ yahtesib.. Ve men yetevekkel alallahi fehuve hasbuh”   Anlamı:” Kim Allah için korunanlardan olmuşsa,Allah da ona bir çıkış noktası verir.Ve ona umut etmediği yerden hesapsız rızık verir.Kim Allah’a tevekkül ederse,Allah ona yeter.” Bu ayeti ke

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Aile Geçimsizliği ,Eve Geç Gelen Eşler ve Alkol İçene

   Aile Geçimsizliğine Karşı Dua;   Bir Fatifa, Üç ihlas okunarak sevabı Hazreti peygamber (s.a.v)'in ruhuna hediye edilir.Sonra sabah ve akşam :   Hasbiyellahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azıym   Yedişer defa okuyan kimse mesud bir ile hayatı geçirir.Dünyanın sıkıntısından kurtulur.Huzurlu bir hayat elde eder. (Arif PAMUK Resulullah dilinden dualar)   SAF SURESİNİ 70 defa okuyan kimse aile huzursuzluğundan kurtulur. __________________________________________

   , Yer: Büyü

×
×
 • Yeni Oluştur...