Jump to content

Detoks Diyeti Ne Kadar Süre Uygulanmalıdır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Toksin vücuda giren zararlı madde olarak tanımlanabilir. Toksinler vücuda sigara içerek, güneş ışığına korunmasız şekilde maruz kalarak, kirli hava koşulları nedeniyle girebilir.

 

 

Vücuttan terleme, idrar yapma ve dışkılama yoluyla atılabilir. Fakat atılamayan kısımlar için detoks diyeti vücudu zararlı maddelerden arındırmak için destekleyici ve faydalı bir metod olarak gösterilebilir.

 

 

Detoks diyeti bol sıvı tüketmeye dayalı bir programdır. Herkesin farklı metabolizmaya sahip olduğu göz önünde bulundurularak uzman gözetiminde uygun bir program seçilmelidir. Detoks diyetleri normal şartlar altında 3-5 gün arası uygulanmalıdır. Fakat 1 haftalık, 1 aylık uygulanan programlar da vardır. Ancak sağlıklı olan kısa süreli detokstur.

 

 

Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 

Diyet süresince dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri gerekli suyun tüketilmesidir. Günlük sıvı tüketiminin %60-70'i su ile karşılanmalıdır. Vücut suyu yeterince alamadığında bunu tehlike olarak algılar ve suyu vücutta tutar. Bu durum da ödem oluşmasına neden olur. Yalnızca sebze-meyve suları, bitki çayları tüketilerek yapılan diyetler sağlıklı olmamakla birlikte açlık diyeti olarak adlandırılabilir. Detoks diyeti yapılırken dikkatli olunmalıdır, çünkü vücudun mineral ve vitamin kadar karbonhidrat, protein hatta yağa da ihtiyacı vardır.

 

 

Detoks diyeti uygulanırken kişiye özel bir beslenme programı belirlenmeli ve diyetisyen eşliğinde uygulanmalıdır. Sebze ve meyve detoksun vazgeçilmezlerinden olup diyet süresince tüketimleri artırılmalıdır. Bu süreçte hayvansal ürün tüketilmemesi gerektiği yanlış bir inanıştır. Hayvansal ürünler tüketmeyen/diyet süresinde tüketmek istemeyen kişiler için vejetaryen diyet uygulanabilir. Bu kişiler için gerekli protein tam tahıllı buğdaylardan, kuru baklagillerden, soya eti gibi bitkisel etlerden karşılanabilir. Hayvansal ürün tüketmeyenler için detoks diyeti 1 haftayı geçmemelidir.

 

 

Detoks Diyeti Kimlere Uygulanabilir?

 

 

Yoğun stres altında yaşayanlar

Düzenli beslenme alışkanlığı olmayanlar (öğün atlayanlar, fast food ağırlıklı beslenenler vb.)

Alkol-sigara tüketenler

Detoks beslenmeyi düzenlemeye yönelik, vücudu arındırma yöntemi olduğundan uygulanabilir bir sistemdir. Uyku düzenine dikkat ederek, sağlıklı beslenme programına uyarak ve egzersizler yaparak sağlıklı bir detoks programı uygulanabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...