Jump to content

Kanserin Düşmanı: Graviola...


Renan

Önerilen Mesajlar

Kanserin düşmanı: Graviola

 

1461883161567.jpg?6474941871220160429014754

Türkiye’de tarçın elması olarak bilinen Güney Amerika kökenli “graviola” isimli meyvenin, kolon ve prostat kanseri başta olmak üzere 12 kanser türüne karşı etkili olduğu belirtildi

 

Amazon ormanlarında yetişen, Türkiye'de tarçın elması olarak bilinen graviola isimli meyve, kanser için umut oldu. Güney Amerika kökenli yeşil dikenli meyvenin kemoterapi ilaçlarından daha etkili olduğu ileri sürülüyor. ABD'deki Florida Üniversitesi, Western Reserve Üniversitesi ve Hindistan'daki King George Tıp Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar graviolanın kanser üzerinde oldukça etkili olduğunu kanıtlıyor.

 

KEMOTERAPİDEN 10 KAT GÜÇLÜ

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü 1976'da graviolanın kanser üzerindeki etkisini incelemek için yapılan ilk araştırmayı düzenlemişti. 1970'li yıllardan beri yapılan 20 laboratuvar testinde graviolanın akciğer, cilt, göğüs, karaciğer, kolon ve prostat kanserlerini iyileştirmekte etkili olduğuna dair sonuçlar ortaya çıktı. Tüm bu araştırmaların ortak sonuçlarından biri de graviolanın sağlıklı hücrelere zarar vermemesi. Graviola, bu özelliğini içeriğinde bulunan sitotoksik bileşenlere borçlu. Bağışıklık sistemini güçlendiren graviola ile yapılan tedavi sırasında saç dökülmesi, mide bulantısı ya da kilo kaybı gibi yan etkilerin de gözlemlenmemesi meyvenin tıbbi değerini artırıyor. Güney Kore Katolik Üniversitesi'nin 1996'da gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre graviola kansere karşı kemoterapiye kıyasla 10 kat daha etkili. Journal of Natural Products isimli bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın makalesine göre graviola tohumlarından elde edilen iki etken maddenin prostat ve kolon kanserlerindeki tümör hücrelerini öldürdüğü belirtiliyor.

 

ETKİSİ KANITLANDI

Gana'daki Akra Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarının yaptığı çalışmada, graviola ekstresinin prostat kanserine olan etkisi mercek altında alındı. Deneyde 20 faredeki prostat tümörüne 24, 48 ve 72 saat aralıklarla farklı dozajlarda graviola özütü uygulandı. 10 fare ise kontrol grubu olarak ayrıldı. Araştırmanın sonunda graviola ekstresinin prostattaki tümörün ilerlemesini durdurmaya yönelik etki gösterdiği kanıtlandı. Testlerde graviolanın 48 saat içinde mükemmel sonuçlar gösterdiği ve 72 saatte ise tümör hücrelerinin neredeyse hepsinin öldüğü açıklandı. Araştırmanın raporunda graviolanın tümör hücrelerini azalttığı ve öldürdüğü belirtiliyor.

 

UZMANLARDAN UYARI

Amazon ormanlarındaki kabileler graviola meyvesini yemenin yanında, bu ağacın yapraklarını ve köklerini, ezerek veya çayını demleyerek tüketiyor. Graviola ekstresi ticari olarak yurtdışında satılıyor. Ancak sağlık uzmanları doktor kontrolü dışında graviola ve kanser üzerinde iyileştirici gücü olduğu söylenen bitkilerin kullanılmaması uyarısında bulunuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...