Jump to content

Gençlerde Kişilik Bozuklukları...


Renan

Önerilen Mesajlar

Gençlerde kişilik bozuklukları

 

sinirkisilikbozuklugu-640x360.jpg

 

Kişilik bozuklukları, içinde yaşanılan kültürün beklentilerinden belirgin olarak sapan; kendini, diğer insanları ve olayları algılama, düşünme, hissetme ve özellikle başkalarıyla ilişki kurma biçiminde aşırı ya da önemli sapmaların görüldüğü, ergenlik ve erken erişkinlikte başlayan davranışsal ve ruhsal işlev bozukluğudur.

 

Erişkinlerde genel nüfusun %10-15’inde kişilik bozukluğu tanısı bulunmaktadır. Kişilğin 5 ana faktörü; dışadönüklük, açıklık, uyumluluk, tertiplilik ve nörotisizmdir.

 

Toplumda yapılan çalışmalar kişilik bozukluğunun ergenlerde yüksek düzeyde sıkıntı ve işlev bozukluğuyla ilişkisini ve bu ergenlerde sosyal işlev bozukluğu, okul sorunları, polisle sorun yaşama ve iş sorunlarının daha fazla olduğunu göstermektedir. Ergenlerde kişilik bozukluğuna gidiş halinde; depresyon, kaygı, öfke, düşünsel çarpıtmalar ve intihar girişimleri öne çıkar. Bu ergenlerde tedaviye yanıt daha düşüktür.

grey.gif

 

Gelişim sürecinde algılama ve düşünce sistemlerinde farklılıklar olmasının yanında kişilik bozukluğunda çocukluk döneminde fiziksel, duygusal kötü muameleye maruz kalma ve ihmal edilmiş olma öyküsü daha sıktır. İhmal ve ana babanın tutarsızlığı daha çok antisosyal kişilik bozukluğunda rol oynamaktadır. Sınır (borderline) kişilik örgütlenmesinde; duygusal yapıda oynaklık, boşluk hissi, arkadaş ilişkilerinde birine yapışma, aşırı sahiplenme veya aniden kopma şeklinde dengesizlikler sergileme ön plandadır. Kişiler arası ilişkilerdeki zorluklara aşırı duyarlılık, sıkılma ve kişileri değersizleştirme, narsisistik kişilik bozukluğunun göstergelerindendir. Histrionik kişiliklerin öyküsünde dramatik duygusal gösteriler ve sürekli dikkat çekme ihtiyacı bulunur.

 

Kişilik bozuklukları 3 ana kümede incelenir:

 

A Kümesi: Garip ve sıradışı özellikler sergileyen gruptur. Paranoid, şizoid, şizotipal kişilik bozukluklarını içerir.

 

B Kümesi: Dramatik, çoskusal ve dengesiz özellikler sergileyen gruptur. Antisosyal, sınır (borderline), histrionik ve narsisistik kişilik bozukluklarını içerir.

 

C Kümesi: Kaygı ve bunaltı ön plandadır. Kaçıngan, bağımlı ve obsesif kompulsif kişilik bozukluklarını içerir.

 

Kişilik bozukluğu olanlarda eş zamanlı olarak diğer psikiyatrik problemler de daha sık görülür.

 

Bunlara yönelik farmakolojik tedaviler ile birlikte bu kişilerin, kendilik algıları ve kimlik bütünlüğünün düzenlenmesi için psikoterapiye ihtiyaçları vardır.

 

Dr. Nuşin Bilgin

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kişilik bozuklukları, içinde yaşanılan kültürün beklentilerinden belirgin olarak sapan; kendini, diğer insanları ve olayları algılama, düşünme, hissetme ve özellikle başkalarıyla ilişki kurma biçiminde aşırı ya da önemli sapmaların görüldüğü, ergenlik ve erken erişkinlikte başlayan davranışsal ve ruhsal işlev bozukluğudur.

 

Sayın adminim bazen bana kızıyorsunuz ama yani başında doktor sıfatı olan birinin kişilk buzukluğunu bu şekilde tanımlaması doğru mu?

 

Şimdi bu doktorun yazısını okuyan her ebeveyn çocuğuna kişilik bozukluğu teşhisi koyacak.."içinde yaşadığı toplumun kültüründen beklenilenden belirgin olarak sapmak"" Hangi yaş grubu kuşak çatışması yaşamıyor ki?? Bizler büyüklerimizle yaşadık,çocuklarımız bizimle yaşıyor,dünya ve yaşam şekli hızla değişiyor.Bunun kadar normal bir şey olabilir mi:)

 

Bak o doktor iyi okusun ben ona kişilik bozukluğunu çok sade bir dille anlatayım..

Kişilik bozulması; Kişinin yüksek bir şekilde hissettiği arzularına,şiddetli bir karşı çıkışıdır..For ekzampılla örnekleyeyim..Mesela sütlacı çok seviyorsun, inim inim sütlaaaçç diye inliyorsun,ona kavuşunca da aman tanrım bu nasıl bir şey,bu yenirmi,berbat bir şey diyorsun.. Kişilik bozukluğu budur..Karşı durulamaz bir istek ve şiddetli bir karşı çıkış..

 

Yoksa o hanımın tarif ettiği gibi değilll..Herkesin iyi yada kötü bir kişiliği vardır....Bunun iyi yada kötü olması görecelidir Ama iyi yada kötü illa vardır...

Bozulması ise tarif ettiğim şekilde olur..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...