Jump to content

Dede Korkut Deli Dumrul Hikayesi


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

dede-korkut-deli-dumrul.jpg

 

Kocaoğlu Deli Dumrul adında bir adam, kuru bir çayın üzerine köprü yaptırmış, geçenden otuz akçe, geçmeyenden de kırk akçe alıyordu. Günün birinde köprünün başında oba kuran birtakım kimselerin ağlaştığını duydu, nedenini öğrenmek istedi. Obalılar yana yakıla anlattılar: Al kanatlı Azrail içlerinden bir yiğidin canını almış. Bunun üzerine, Deli Dumrul, Azrail denen bu al kanatlı yaratığın haddini bildirmeye karar verdi. Tanrı, Deli Dumrul’un deli-dolu sözlerini duyunca canı sıkılmıştı. Ona bir ders vermek için Azrail’i Deli Dumrul’ un evine gönderdi. Deli Dumrul, başlangıçta Azrail’e atıp tutarken, onun ağır bastığını görünce yalvarmaya başladı. — “Tanrı’yla benim arama girme, ey Azrail!” diyordu. Tanrı da, Deli Dumrul’a, kendi canı yerine bir başka canı Azrail’e teslim ederse kendisini bağışlayabileceğini bildirdi. Deli Dumrul önce yaşlı babasına, sonra yaşlı anasına yalvardı. İkisi de oğullarının yerine canlarını vermeye razı olmadılar. Deli Dumrul son çare olarak karısına geldi. Durumu anlattı. —”Ben Azrail’in pençesine düştükten sonra sen yeniden evlen, geride bırakacağım iki çocuğumuza iyi bak.” dedi. Kadıncağız ise onun yerine Azrail’e teslim olmaya çoktan razıydı. Dedi ki: Ne dersin, ne söylersin, Göz açıp gördüğüm, Gönül verip sevdiğim? Koç yiğidim, şah yiğidim! Karşı yatan kara dağları Senden sonra ben n’eylerim? Yaylayacak olsam, Benim mezarım olsun. Soğuk soğuk suların İçecek olsam benim kanım olsun. Altın akçeni harcayacak olsam Benim kefenim olsun. Tavla tavla şahbaz atın Binecek olsam benim tabutum olsun. Senin o anan baban, Bir canda ne var ki, sana kıyamamışlar? Arş tanık olsun, Kürsi tanık olsun, Yer tanık olsun, göz tanık olsun, Kadir Tanrı tanık olsun: Benim canım senin canına kurban olsun!

Deli Dumrul bunu duyunca, son bir kere daha Tanrı’ya yakardı. Tanrı bu kez Deli Dumrul’a acıdı. Çocuklarının kurtulması için kendi canlarına kıyamayan ana-babaya da kızmıştı. Azrail bu ana ile babanın canını aldı. Deli Dumrul’a sevgili karısını bıraktı, ömürlerini de uzattı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...