Jump to content

Tırnak Bakımıyla İlgili Nelere Dikkat Etmeliyiz?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Tırnak bakımıyla ilgili nelere dikkatetmeliyiz?

 

1_hd1.jpg?32113

 

Peki tırnaklarımıza nasıl özen göstermeliyiz? Tırnak bakımıyla ilgili nelere dikkat etmeliyiz? Öne çıkan püf noktalarını sizler için bir araya getirdik.

 

Tırnaklara en uygun şekil

 

Tırnakların sağlıklı uzaması için düzenli ve düzgün kesilmesi gerekir. Tırnak kesimi için en uygun zaman duş sonrasıdır. Çünkü yumuşayan tırnaklar kolay kesilir.

 

Tırnaklarınız için oval ya da düz bir kesim tercih edebilirsiniz. Kısa parmaklara sahipseniz en uygun törpüleme şekli küttür. Uzun parmaklar içinse ovaldir. Unutulmamalıdır ki küt kesilmiş tırnaklar daha kolay kırılır. Tırnaklarınızın güçlenmesi için gece yatmadan önce Hindistan Cevizi Yağı ile masaj yapabilirsiniz. Hem tırnaklarınızın hem de tırnak çevresindeki derinin güçlendiğini fark edeceksiniz.

 

Tırnaklarınıza son şeklini törpüyle verebilirsiniz. Düzgün ve aynı boyda şekilli tırnaklar için törpü önem taşıyor. Tırnaklarınızın yanlarını sivri şekilde bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü tırnak batmasına neden olabilir. Ayakkabıya baskı yapan sivri tırnaklar birçok hastalığa davet çıkartabilir.

 

Tırnak mantarları tedavi edilmeli

 

Tırnaklardaki renk değişikliğiyle fark edilen tırnak mantarları ne yazık ki kendi kendine iyileşmez. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmeyen mantarlı tırnak, selülit ve erizipel gibi yumuşak doku enfeksiyonlarına sebep olabilir. Bunun için mutlaka bir hekime başvurmalısınız. El tırnakları için tedavi süresi 3 ile 6 ay iken, ayak tırnakları için tedavi bir yıla kadar uzayabilir.

 

Manikür ve pedikürü ihmal etmeyin

 

Manikürü kuaförünüzde yaptırabileceğiniz gibi, evde kendiniz de yapabilirsiniz. Öncelikle el ve ayaklarınızı iyice yumuşatmalısınız. Sıcak suya birkaç damla şampuan ve yarım limon suyu ekleyebilirsiniz. Daha sonra tırnak diplerindeki etleri itin, yüzeyde kalan ölü dokuyu alın. Ardından tırnaklarınızı törpüleyin ve bir krem yardımıyla ellerinizi iyice nemlendirin. Oje sürmeye geçmeden önce tırnak koruyucu kullanabilirsiniz.

 

Sıcak suda yumuşayan ayaklarınızı ise ponza taşıyla ovmayı unutmayın. Topuklarınızın yumuşacık olduğunu hissedeceksiniz. Ayrıca gece yatmadan önce vazelin, zeytinyağı ya da gliserinli gül suyu ile yapılan masaj, topukları oldukça yumuşatır.

 

Tırnak sararmasına dikkat

 

Aşırı oje kullanımı, temizlik maddeleri, vitamin eksikliği ve çeşitli hastalıklar tırnakların sararmasına neden olur. Oje kullanımına ara sıra ara verip tırnaklarınızın nefes almasına fırsat vermelisiniz. Tırnakları besleyen en önemli madde keratin proteinidir. Yeterli seviyede vitamin almaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca diyabet, tırnak mantarı, sedef hastalığı gibi hastalıklar tırnak sararmasına neden olduğu için mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Tırnak sararması ve kırılmasına karşı alternatif olarak menekşe yağı kullanabilirsiniz. Dört günde bir tırnaklarınıza menekşe yağı ile bakım yaptığınızda hem sert hem de beyaz ve uzun tırnaklara sahip olursunuz.

 

Tırnaklarınızın sağlıklı uzaması için

 

Tırnak bakımında evde yapacağınız doğal kürler Tırnakların sağlıklı uzamasını sağlar. Bunun için suyu sıkılmış limonun kabuğuna iki damla zeytinyağı damlatarak tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

 

Ya da sirkeye bir miktar tuz ekleyerek hazırladığınız karışımda tırnaklarınızı beş dakika bekletebilirsiniz.Ayrıca eczaneden alacağınız E Vitamini kapsüllerini ellerinize ve tırnaklarınıza iyice yedirip gerekli vitamin desteğini sağlayabilirsiniz.

 

Oje seçimi

 

Oje seçiminde teninizin rengi, giydiğiniz kıyafet, katılacağınız ortam, yaptığınız makyaj gibi çeşitli detaylar öne çıkar. Açık tenliyseniz daha koyu renkler seçebilirsiniz. Ojenizi makyajınıza uydurmak için renk tonlarına dikkat etmelisiniz. Toprak rengi bir makyajla kullanacağınız koyu renk ojeler, sizi olduğunuzdan daha iddialı gösterecektir.

 

Kadınların en sık kullandığı oje rengi kırmızıdır. Kırmızı oje seçiminde de ten renginizi dikkate almalısınız. Açık tenliyseniz biraz daha koyu kırmızı tercih edebilirsiniz. Bronzlaşmış ellerde narçiçeğine dönük renkler kullanarak kontrast sağlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...