Jump to content

Tuz Lambası Nedir, Nelere İyi Gelir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tuz lambası nedir, nelere iyi gelir?

 

tuz-lambasi-150315-1.jpg

 

Tuzdan lamba yapıldığını biliyor muydunuz? Görüntü olarak oldukça hoş görünen tuz lambasının faydaları saymakla bitmiyor. Tuz lambası nedir, faydaları nelerdir?..

 

Tuz lambası, kaya tuzunun içine lamba yerleştirilmesi ile elde edilen ve sağlığa faydalı olduğu için değişik şekillerde satışa sunulan bir üründür. Açık alanda, deniz kenarında, dağ eteklerinde ya da bir şelalenin yakınında kendimizi daha iyi hissederiz. Bu tür ortamlarda havada çok miktarda negatif iyon bulunur. Negatif iyonlar sağlığımız için oldukça faydalıdır, havaya canlılık verir ve havadaki bakterileri azaltır. Tuz lambaları da doğanın insana verdiği bu iyi etkiden yola çıkılarak tasarlanmıştır.

 

Genellikle evde kullandığımız elektrikli ev eşyaları çevreye yüksek frekansta elektrik yayarlar. Bu, insan vücudunun doğal elektrik frekansından oldukça yüksektir. Bilgisayar ve televizyon gibi elektrikli cihazlar da çevreye pozitif yüklü iyonlar yayarlar. Bu eşyalarla fazla vakit geçirmek sinirlerin gerilmesine ve uykusuzluğa neden olur. Çevreye yayılan aşırı elektrik, özellikle çocukları daha fazla etkilemektedir.

 

tuz-lambasi-150315-3.jpg

 

Tuz lambası havadaki bu pozitif iyonlara karşılık negatif iyonlar yayarak ortamdaki elektriği nötr hale getirir. Kristal tuzun içerisindeki lamba yandığı zaman tuz hafif ısınır ve odadaki nemi lamba üzerinde toplar. Bu kristal tuzun yüzeyinin hafif ıslanmasına yol açar. Böylelikle kristal tuz çevreye negatif yüklü iyonlar saçar. Bilgisayar veya televizyonunuzun yanına bir tuz lambası koyabilirsiniz. Böylece odadaki elektrik yükü nötrlenmiş olur ve bilgisayarın zararlı etkileri bir ölçüde azaltılmış olur.

 

Himalaya tuz lambaları, “negatif iyon” yayarak iç mekanlardaki hava kalitesini artırır. Doğal bir negatif iyon jeneratörü olan bu lambalar bir anlamda havanın vitaminidir. Havayı besler ve canlandırır.

 

Negatif iyonların sağlığa faydaları şunlardır;

 

- Strese, fiziksel ve ruhsal yorgunluk, uykusuzluk ve ağrılara iyi gelir.

- Nezle, migren, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir; akciğerlerin kapasitesini yükseltir.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuda zindelik verir.

- İşte, okulda verimi ve konsantrasyonu artırır.

- Bebek ya da çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi için temiz hava sağlar.

 

Yüksek enerji ve pozitif bir ruh hali için negatif iyon gereklidir. Sağlığa faydaları nedeniyle birçok ülkede negatif iyon yayan cihazlar kullanılmaktadır. Bunların çoğu insan yapımı makinelerdir. Tuz lambası ise bunun doğal ve daha uygun fiyatlı alternatifidir.

 

Tuz lambası nasıl yapılır?

tuz-lambasi-150315-2.jpg

Kaya tuzları, tuz lambasının benzersiz doğal biçimi ve kristal yapısını elde etmek için dikkatli bir şekilde elle oyulurlar. Oyulan tuz lambasının içine bir ampul veya mum koyulur. Dekoratif olarak da oldukça hoş görünen tuz lambaları, ortamı aydınlatırken aynı zamanda yaydığı negatif iyonlarla havayı temizler. Kaya tuzu ısındıkça bulunduğu çevreye eksi iyon yayarak havanın kalitesini artırır. Günümüzde astım ve alerji rahatsızlıklarının doğal tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Kaya tuzu hakkında bilgiler

- Kaya tuzu yaklaşık 2 bin yıldır dünyanın birçok yerinde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır.

 

- Dünyanın birçok ülkesinde kaya tuzu mağaraları tedavi amaçlı doğal tedavi merkezi olarak kullanılır.

 

- Türkiye’de tedavi amaçlı ilk tuz mağarası Ankara’da açılmıştır.

 

- Kaya tuzu, ciltte oluşan yaraları çok kısa sürede iyileştirir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...