Jump to content

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir bebeğin yürümeye başlaması, onun iki yıllık yaşamı içerisinde yaşayabileceği en büyük değişimlerden biridir.

 

Bebek, yürümeye başlamasıyla birlikte bağımsızlığını kazanır ve çevresindeki nesneleri daha iyi tanımaya başlar.

[h=3]Yürüme becerisinin motor gelişim aşamaları nelerdir?[/h] Bebek, bir aylıkken bedensel hareketlerini gerçekleştirmek için tamamen dışa bağımlıdır. Başını kendiliğinden kaldıramaz veya yatakta kendi başına dönemez. Birinci ayın sonlarına doğru ise, yüzükoyun yatırıldığında başını yukarıya doğru kaldırmayı başarabilir. Bu durum, bebeğin anne veya babaya ihtiyaç duymadan gerçekleştirebildiği ilk bedensel faaliyet sayılabilir.

Bebek, iki aylıkken yatağa yatırıldığında arkaya dönmeyi başarabilir. Üçüncü ve dördüncü aylarında destek ile oturabilir, dördüncü ayın sonunda kucakta, altıncı ayda sandalyede oturabilir. Yedi aylık olduğunda desteksiz oturmaya başlayan bebek, bundan sonraki zamanlarda artık yavaş yavaş ayağa kalkmaya başlayacak, çevresindeki nesnelere tutunarak yürümeye çalışacaktır.

Bebeğin çevresini tanımasında büyük bir öneme sahip olan emekleme süreci ise, ortalama sekiz dokuz aylıkken başlayacaktır. Onuncu aydan itibaren ise, bebek destek yardımı ile yürümeye başlar. Çevresindeki eşyalara tutunarak dengesini sağlamaya çalışan bebek, elinden tutulduğunda adım da atabilir.

11. aya gelindiğinde, bebek desteksiz yürümeye başlayacaktır. Artık özgürdür ve etrafını dilediği şekilde tanıma imkânı vardır. Bir iki ay sonra, merdivenleri de bir başına çıkmayı başaracaktır.

 

Bebeğin yürüme sürecinde önemli olan nokta, anne babaların sabırlı olması ve bebeklerini yürümesi için zorlamamasıdır. Yürümek için bebeğin sinirsel gelişimlerini tamamlamanın yanı sıra, güvene ve cesarete de ihtiyaç duydukları unutulmamalıdır. Bebeğin yürüme süreci gecikebilir, bu son derece normaldir; ancak 18. ayını doldurmuş olmasına rağmen halen yürümüyorsa bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Bebekler Yürümeye Ne Zaman Başlar

      Sağlıklı bebeklerde yürüme yaşı 12-18. aylar arasıdır. Bazı bebekler 12. aydan da önce yürüyebilirler. Çocuğun yürüme yaşı zekası ile ilgili değildir. Kaba motor hareketlerde bebeklere göre gelişim farklı olabilir. Akranlarından daha önce desteksiz oturan, emekleyen veya tutunarak ayağa kalkan bebekler genellikle daha önce yürür. Yürüme gecikmiş ise diğer gelişim basamaklarına da bakılmalıdır. Bebeğin 18. aya kadar 5-10 kelimeyi anlamlı olarak söylemesi, istediğini işaret etmesi, söylenenlerin

      , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
  • Yeni Oluştur...