Jump to content

Yağmurlama Sulama Nedir? Hangi Sistemle Çalışır?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yağmurlama Sulama Nedir? Hangi Sistemle Çalışır?

 

yagmurlama_sulama.jpg&h=330&w=660&a=c

 

Coğrafi açıdan yüzey sulama sistemleri ile sulama yapma imkanının olmadığı, çok eğimli ve erozyona yönelik olan topraklarda, toprağın derinliğinin az ve sığ olduğu, su geçirme seviyesinin fazla olduğu ve yüzeyden gelen suyun son noktaya ulaşamadan emildiği topraklarda sulama sistemleri kullanılır. Bu sistemlerden en önemlisi de yağmurlama sulama sistemidir. Yağmurlama sulamanedir? Hangi Sistemle çalışır? Bunlara bakalım; yıllardır kullanılan yağmurlama sulama sistemleri, ekim alanına kurulmuş boru sistemleri ile diğer sistemlerden farklı durumda gözükmez . Ancak sistemin farkı bu boruların toprak yüzeyine değil de pompaj denilen birimler ile sağlanan basınç vasıtasıyla yukarı doğru suyu püskürterek yağmur etkisiyle alanı sulaması ile ortaya çıkar. Buna göre yağmurlama tabancası ya da meme de denilen bu püskürtme aletleri basınçlı suyu sağ sol hareketleriyle dağıtabileceği en geniş mesafelere ulaşıtırılan ve bu sular alanın ve bitkilerin üzerine yağmur damlaları şeklinde düşer. Bu şekilde düşen suların yüzey sulama gibi direk köke inerek tam verim sağlamadığı düşünülebilir. Ancak kendine özgü koşulları olan bölgelerde uygulanan bu sistemde o bölgeler için en fazla verimin alınması söz konusudur. Bu sistemde çeşitli bitki ve toprak tarzlarına göre basınç değeri ve su miktarı ayarlanır.

 

Uygun biçimde kullanıldığı takdirde yağmurlama sulamalarda yüzey sulamaya oranla daha az su ile verim alınması mümkündür. özellikle eğimli, gevşek ve su emmesi yüksek topraklarda ve sığ köklü bitkilerde fayda sağlarlar. Yüksek basınç gerektirdiği için enerji masrafları biraz fazla olan bu sistemlerde ilk kurulum maliyeti de damla sistemi gibi fazladır. Ancak işçilik gerektirmemesi sebebiyle çokça tercih edilebilmektedir.

 

Bir alanda yağmurlama sisteminin verim verip vermemesinin anlaşılması için bası detayların araştırılması gerekmektedir. Bunlar toprağın su tutma kapasitesi, bitkilerin kök derinlikleri, toprağın su alma hızı, arazinin eğimi, ve rüzgar etkisi gibi detaylardır. diğer detaylardan bahsetmekle beraber rüzgar konusuna değinmek gerekirse, yağmurlama sistemi yapılan bir alanda rüzgar etkisinin fazla olması havaya püskürtülen suları dağıtarak verimli şekilde toprağa ulaşmasını engeller. Buna karşılık yağmur şeklinde yapılan sulama ile toprağın ve bitkilerin üzerinde kalan tuz, toz ve zararlı haşerelerin temizlenmesi sağlanır. Son olarak da özellikle sebze ve meyveler için dondan ve sıcaktan korunabilmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...