Jump to content

Ay Koç Burcundayken


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Ay Koç burcuna geçtiğinde tüm canlılara bu burcun özelliklerini yansıtır.

 

 

Ay Koç burcunda iken duygusal olarak daha istekli, daha girişimci, daha sabırsız, daha inatçı ve hırslı hissederiz kendimizi. Bu durum tartışma ortamlarına zemin hazırlayacağından sosyal ilişkilerimize olumsuz yansıyabilir; tartışmalar gereksiz bir biçimde büyüyebilir. Koç burcu günlerini atlatana kadar tartışmalardan uzak durmaya çalışmak en doğru davranış olacaktır. Daha istekli ve girişimci olma eğilimi ise utangaç yapıdaki kişiler ve ikili ilişkiler üzerinde avantaj sağlayabilir. Ayrıca yeni bir ilişkiye Ay Koç burcunda iken başladıysanız çok şanslısınız demektir. Özellikle de büyüyen ay fazındaki Koç günlerinde ise.

 

 

Bedensel olarak ise baş bölgesini temsil eden Koç burcu daha özele inecek olursak başımızı, alnımızı, beynimizi, gözlerimizi, burnumuzu, kulaklarımızı, yüzümüzü, elmacık kemiklerimizi, ağzımızı, dilimizi, damaklarımızı ve dişlerimizi temsil eder. Dolayısıyla bu bölgelerde oluşan hassasiyet nedeniyle geçici rahatsızlıklar hissedebilir ya da o sırada yaşadığımız hastalığımızı daha ağır geçirebiliriz. Bu bilinçle hareket eder ve tedbirli olursak bu günleri daha rahat atlatabiliriz. Örneğin migren ağrılarını tetikleyen sebeplerden (kahve, çikolata ve tatlı tüketimi; ıslak saçla zaman geçirme vb.)uzak durabilir, daha ağır geçirmemek için ağrıyı hissettiğimiz anda önlemini alabiliriz.

 

 

 

 

Ayrıca ağız ve diş hijyenine Koç günleri yaklaşmaya başladığında yani Ay henüz Balık burcunda iken daha fazla dikkat edebilir, sert ve kabuklu yiyecekleri yerken diş hassasiyetimizi göz önünde bulundurarak hareket edebiliriz. Sinüzit hastalarının da aynı şekilde tedbirli davranmaları büyük fayda sağlar.

 

 

Bu günlerin avantajı ise bu bölgelerin bakımı ve tedavisinde diğer zamanlardan daha iyi sonuçlar almamızı sağlamasıdır. Fakat ameliyat söz konusu olduğunda bunun tam aksi geçerlidir. Bu kural M.Ö yaşayan Hipokrat’a dayanmaktadır. Ay’ın insan sağlığı üzerindeki etkisinin bilincinde olan Hipokrat “ Ay’ın içinde bulunduğu burcun temsil ettiği organlara bu burç döneminde demir ile dokunma” diyerek öğrencilerini ameliyat konusunda uyarmıştır. Bu konudaki bir başka bilgi de yeni ay, dolunay ve büyüyen ay dönemlerinde ameliyatların riskli olduğudur ki yıllardır bu konudaki kendi gözlemlerim de aynı sonuca götürmektedir bizi.

 

 

Koç burcu günleri beslenme açısından da protein ve vitaminleri (et ve süt ürünleri; tahıllar, kuru yemişler, mantar vb.)temsil eder. Bedenimiz proteinleri ve vitaminleri bu günlerde iki kat algılar. Başka bir ifadeyle Koç burcunun etkisi ile protein ve vitaminlerin emilimi artar. Bir örnekle açıklayacak olursak, diğer günlerde bir yumurtadan alacağımız protein ve vitaminin Koç burcu günlerinde iki katını elde ederiz; yani iki yumurta yemiş gibi oluruz; özellikle de büyüyen Ay dönemindeki Koç burcu günlerinde. Bu sebeple bu günlerde protein ve vitamin içeren gıdalara yönelmemiz bedenimiz açısından çok yararlı olacaktır.

 

 

Sporcular, egzersiz yapanlar, anne adayları ya da emziren anneler, gelişim çağındaki çocuklar ve kas zayıflığı yaşayanlar için büyük bir avantaj olan bu durum; sindirim sorunu yaşayanlar, metabolizması yavaş olanlar ve bu gruptaki gıdalardan birine (örneğin yumurtaya) alerjisi olanlar için rahatsızlığa sebep olabilir.

 

 

Burada yapmanız gereken Koç burcunun protein ve vitaminlerin etkisini ikiye katladığı bilgisine sahip olmak ve kendi bedeninizin ihtiyacına göre porsiyonlarınızı küçültmek ya da büyütmek. Özetle “ihtiyacınız varsa daha fazla protein rahatsızlık veriyorsa daha az protein” formülü. Bu formülü kilo almak ya da kilo vermek için de kullanmanızı öneririm.

 

 

Koç burcunun temsil ettiği organlar için faydalı olan diğer yiyecek ve içecekleri de bu günlerde beslenmemize dahil etmemiz çok faydalı olacaktır. Küçük bir liste yapacak olursak:

 

 

Ağız sağlığı için önemli olan böğürtlen/ çayı ve adaçayı…

 

 

Diş eti ve ağız içi sağlığı için önemli olan elma, havuç, kiraz, vişne, kavun, karpuz, kereviz, domates, kabak, portakal ve c vitamini içeren diğer besinler…

 

 

Göz sağlığı için önemli olan kivi, havuç, ahududu, salatalık, bezelye, biber, kereviz, soya ıspanak…

 

 

Beyin sağlığı ve gelişimi için son derece önemli olan ceviz, kereviz, ıspanak.

 

 

Migren ve diğer baş ağrılarına iyi gelen biber(özellikle acı biber), zencefil, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyumdan zengin süt ürünleri, ceviz, badem, susam, kabak çekirdeği, kepekli tahıllar, omega 3 yağ asitleri içeren yağlı balıklar,nane/nane çayı, lavanta çayı.

 

 

Öğrenciler ve dikkat gerektiren işerde çalışanlar için çok önemli olan konsantrasyonu arttıran limon, portakal, hurma, ceviz, incir, mısır, biber, soya, kabak.

 

 

Protein içeren yumurta, kırmızı et, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri, bezelye, soya fasulyesi, baklagiller, buğday, ceviz, badem, fıstık, kabak çekirdeği.

 

 

Protein emilimini arttıran kırmızı pancar, marul, salatalık, muz, patates.

 

 

Farkedeceğiniz gibi aslında Koç burcunun temsil ettiği protein ve vitaminlerin yine Koç burcunun temsil ettiği organların gelişimi ve tedavisi için gerekli olması tesadüfün çok ötesinde bir durum.

 

 

Yine aynı alana giren ve her zaman göz önünde olduğu için son derece önemli olan cildimiz ve saçlarımız için aynı besinler sağlık ve güzellik kaynağı. Bu nedenle dıştan uyguladığımız bakımların yanı sıra Koç burcu günlerinde protein ve vitamin ağırlıklı beslenmek büyük önem taşıyor. Çünkü bu besinlerin eksikliği durumunda mevcut protein ve vitaminler bedenimiz tarafından öncelikle hayati organlara dağıtılıyor. Hayati önem taşımayan cildimiz, tırnaklarımız ve saçlarımız ise bu ihtiyaçlarından mahrum bırakılıyor. Bunun sorumlusu aslında koruma ve hayatta kalma içgüdüsü ile hareket eden ve tüm sistemimizi kontrol eden bilinçaltımız ve bunu sadece bizim daha sağlıklı olmamız ya da başka bir ifadeyle yaşamaya devam etmemiz için yapıyor/yapmak zorunda diyebiliriz. Kısaca bizim güzelliğimiz onun için öncelikli değil. Eğer biz hayati organlarımızın tüm ihtiyacını karşılarsak bundan sonrası tırnaklarımız, cildimiz ve saçlarımız için kullanılmaya başlar ve sonuçları gözle görülür bir hal alır. Bu noktadan sonra dıştan uygulayacağımız her bakım bonus niteliğinde ve sonuçları da bizi şaşırtacak boyutta olacaktır.

 

Bu noktada Ay’ın Koç burcunda olduğu günlerin başka bir özelliğini belirtmek istiyorum. Yeni bir küre ya da egzersize başlamak için bu günler bize ekstra destek veren çok kıymetli günlerdir. Özellikle büyüyen ay fazındaki Koç günlerini bu tür başlangıçlar için değerlendirebilirsiniz. Bu günler sizin için uygun olmadığında yeni ay günleri de aynı etkiyi sağlayacaktır.

 

 

Koç burcunun tüm bu özellikleri ve bu özellikleri Ay’ın bize bir ayna gibi yansıtması bazı güzellik maskelerini de ön plana çıkartıyor. Başka bir deyişle Ay’ın Koç burcunda olduğu günler bazı güzellik maskelerinin ve kürlerin de etkisi ikiye katlanıyor. Protein ve vitamin içeren maskeler/kürler.

 

 

Saç bakımında en önemli günlerden biri olan Koç burcu etkisindeyken aşağıda yazacağım bakımlardan birini uygulamak en doğru seçim olacaktır. (Sürekli ya da severek uyguladığınız bakım kürü aşağıdaki listede bulunmuyorsa bu günlerde uygulamayın. Bunun yerine o bakımın kendi gününü bekleyin. Böylece hem zamanınızı hem de elinizdeki malzemeyi doğru ve ekonomik kullanmış olursunuz. Daha da önemlisi yaptığınız bakımlardan sonuç almanın ya da en etkili sonucu almanın yolu her bakımı kendi özel günüde yani etkisinin çok daha fazla olacağı günde uygulamaktır.

 

Ayrıca Koç burcu günleri:

 

 

-Evi havalandırmak

 

 

-Komposto ve reçel yapmak

 

 

-Sebze ve meyve toplamak (bütün şifa bitkinin meyvesinde toplandığı için)

 

 

-Meyve ağacı dikmek

 

 

-Toprağın üzerinde gelişen sebzelerin tohumlarını ekmek için uygun günlerdir. (domates, biber, maydanoz vb. )

 

 

alıntı

 

Tüm burçlar Koç Burcu etkisinde. 03 Mayıs 2016 20:04’ten 05 Mayıs 2016 20:10’a kadar Ay Koç Burcunda küçülecek.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...