Jump to content

Başarılı Olmayı Öğrenin..


Renan

Önerilen Mesajlar

Başarılı Olmayı Öğrenin

 

2016-04-30uyur-27dce8c8adeb3ef5.jpg&w=1140

 

Başarı, birey için anlamlı olan amaçların, yapılmış olan günlük programlarla adım adım gerçekleşmesidir. Kişisel amaçlar belirlenmeden başarılı olmak mümkün değildir; bir amacı olan insanlar toplumda belli yerlere gelebilirler.

 

Çoğumuz başarısız olduğumuzda hedeflerimizden vazgeçme eğiliminde oluruz. Vazgeçme eğilimini taşımaya başladığımızda davranışlarımız tereddütlerle dolar. Kendine güven ve başarı inancı kaybolup gider. Oysaki başarısızlık bir son değil, belki de başarının başlangıcıdır.

 

Yürümeye yeni başladığınız anları düşünün. Ayaklarınızın üzerinde durmaya çalışırsınız ancak düşersiniz. Bir daha dener, bir adım daha atarsınız ancak gene düşersiniz. Yine denersiniz. Birkaç adım daha atar ve yine kendinizi yerde bulursunuz. Bu böylece devam eder, ta ki düşmeden yürümeyi başarıncaya dek. Ilk adımı attığımızda düştüğümüz zaman yürümekten vazgeçseydik önce yürümeyi, sonra koşmayı öğrenebilir miydik? Önemli olan yere düşmememiz değil, tekrar ayağa kalkıp inançla hedefimize yönelmemizdir.

 

Başarı bir yolculuktur. Başarısızlık bu yolcuğun ilk adımıdır. Bu nedenle başarısızlığa korkuyla ve bir son gözüyle bakmamalıyız. Başarısızlığı bize yeni yollar gösteren bir öğretmen gibi görmeliyiz. Edison'un yaptığı gibi, yüzlerce hatta binlerce deneyden sonra bir kez daha başarısız olunca: “Ampulün bulunmadığı bir yol daha keşfettim.” diyebilmeliyiz. Bu son olsun deseydi ampulü bulan kişi o olmayacaktı.

 

Doğru yapma hakkımız olduğu kadar yanlış yapma hakkımız da vardır. Yaptığımız yanlışlar ve başarısızlıklar birer deneyimdir. Her başarı, irili ufaklı tecrübeler yumağından oluşur. Başarının çok azına yanlış yapılmadan ulaşılmıştır. Başarısızlıklar acı olabilir ama sonuçlarını tatlıya bağlamak bizim elimizdedir.

 

Başarısızlıklarınızdan korkmayın. Başarısızlıklarınızı değerlendirin ve eyleme geçin. Korkunun panzehiri, eylemdir. Endişe ise en iyi arkadaşıdır. Sizi hareketsiz bırakmak için iyi bir ortaklık kurabilirler.

 

Kendinize güven alıştırmaları yapın ve korkularınızı yenin. Bunun için oturuşunuz, yürüyüşünüz, konuşmanız, ses tonunuz, davranışlarınız ve daha sayabileceğimiz her şey “Kendime güveniyorum.” desin. Başarısızlığı son olarak görmek, korkunuzu artırır ve hareketinizi kısıtlar.

 

Başarısızlıklarınızdan sonra kendinize mutlaka aşağıdaki soruları sorun:

 

Ulaşmak istediğim neydi? Ne oldu, nereye geldim?

Ters giden neydi? Başarısızlığa yol açan uygulamalarım nelerdir?

Eksiklerim var mıydı? Varsa neler?

Bu başarısızlıkla ilgili nasıl bir olumlu bakış açısı geliştirebilirim?

Başarısızlığımı nasıl kullanabilir ve tecrübe haline getirebilirim?

Başa dönebilseydim neleri yapmazdım? Neden?

Başa dönebilseydim neleri yapardım? Neden?

Bir daha ki sefere neleri yapmamalıyım? Neden?

Bir daha ki sefere neleri yapmalıyım? Neden?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...