Jump to content

Motivasyonun Sürekliliği...


Renan

Önerilen Mesajlar

Motivasyonun Sürekliliği

 

Yaşamımızı en kaliteli düzeyde yaşamak, hedeflerimize ulaşmak, başarmak ve mutlu olmak hepimizin yegane isteğidir. Yalnız bu güzel ve süslü kelimeler her zaman işimizin yolunda gitmesine yardımcı olmayabilirler. O yüzden bize takviye gerekmektedir.

 

•Moral takviyesi

•Hedeflere varma isteği takviyesi

•Heyecan takviyesi

•Yorulduğunda ve bıktığında tazeleme (re-fresh) programı gibi sistemlere ihtiyacımız var.

 

Bazen duyarız veya okuruz bir yerlerden; işte, pozitif düşünelim, olumlu bakalım babından cümleleri hep duyarız da bu nasıl olacak falan diye aklımıza takıldığı olmuş “amaaan üf be sıkıldım bu sözlerden” dediğimiz olmuştur.

 

Sıkılmak monoton bir hayatın sürekliliğinden kaynaklandığı için sıkılmak sonucunu doğurarak bizim hayatımızı olumlu yaşamamıza ve moralimizin artmasına engel olurlar bu yüzden motivasyonumuzun sürekliliğine ihtiyacımız var.

 

Kitaplar bu konu hakkında ne yazar onu okursunuz ama benim uyguladığım sistemler var.

Bunlar kısa ama işe yarayan çözümlerdir. İçlerinden bir kaçının sizin işinize de yarayacağını uyguladığınızda yaşama şansı bulabilirsiniz.

 

Yorulduğunuzu ve sıkıldığınızı anladığınız an veya başladığınız işi sıkılıp bırakacağınız zaman aklınızı başınıza alın üflemeden önce bi güzel neyi seviyorsanız ondan için. En sevdiğiniz bir parçayı çalın eğer ritmi yüksek parçalar olursa bu sizin için daha iyi olur. Ritmi düşük parça çalarsanız bu da sakinleşmeniz için işe yarayabilir. Eh en sevdiğiniz parça çalarken baştan beri hayatınızda başardığınız şeyleri aklınıza getirin, kimseden duymadığınız ve söylediğinizde sizi de hayrete düşüren sözleriniz olmuştur onları aklınıza getirin. Sizi diğer insanlardan farklı kılan özelliklerinizi düşünün, tuttuğunuz takımın en güzel günlerindeki sevincinizi veya izlediğiniz bir filmin en güzel final sahnesini aklınıza getirip o anı tekrar yaşayın. En sevdiğiniz ve paylaşmaktan zevk aldığınız bir dostunuzu arayarak ona "Bana biraz gaz ver" deyin. Çevrenizde ki insanlarla şakalaşın biraz gülün hatta kahkaha atın, interneti açıp bir güzel bir fıkra okuyun.

 

Bu moral çalışmasından sonra planladığınız hedeflerinizi düşünün. Hedeflerinize ulaştığınızda ne gibi güzel hisler hissedeceğinizi düşünüp yaşayın. Bundan öncekileri başardım bunu da başarırım deyin. Hedeflerinize ulaşmada ne kadar ısrarcı olduğunuzu hissedin. Siz başardığınızda insanların sizin hakkınızda konuştukları güzel sözleri duyun. Şayet başardığınızda kendinize nasıl bir ödül vereceğinizi düşünün ve bunun sizi ne kadar mutlu ettiğini hissedin.

 

Kaybetmenin insanca bir şey olduğunu bilip önemli olanın mücadele etmek olduğunu düşünerek tüm benliğinizle kazanmayı hak etmek için motivasyonunuzu bu makaledeki birkaç teknikle tazelemeye sürekli önem verin.

 

Başarmanın en güzel yanı onun için verdiğiniz uğraşların olmasıdır ve zevki, verdiğiniz emek kadardır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...