Jump to content

Vipassana Meditasyonu


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Vipasana Nedir?

Vipasana Pali dilinde bir sözcüktür. Anlamı birşeyin iç yüzünü tam anlamiyla ve tüm berrakligiyla kavramak demektir. Dunya dillerinde çoğunlukla acikca goruyor olmak seklinde cevirilmektedir.Cunku Vi: acikca,tertemiz berrekligiyla, Pasana ise goruyor olmak (su anda) demektir.

 

Peki; neyi açikca, tam anlamiyla görüyor olmak, kavramak ve onun farkinda olmak ?

 

Gercekligin dogasini tam anlamiyla görüyor, kavriyor yada zihinsel ve bedensel olgularin dogasini tam anlamiyla görüyor, kavriyor ve onlarin farkinda (oluyor) olmaktir.

 

Baska bir deyişle beden, zihin ve herşeyin içini, dışını tam anlamiyla görüyor ve farkinda oluyor olmaktir. Burada surekli simdiki zaman kipini ( –yor) kullaniyoruz. Çünkü şu anda’lığı en iyi sürekli şimdiki zaman kipi ile açıklayabilmekteyiz. Kullanacagimiz farkindalik terimleri hep -yor ile bitecektir. Örnegin, bakiyorum, görüyorum, duyuyorum ( ingilizce’deki … ing eki ile biten fiilerde oldugu gibi).

 

Vipasana, sezgisel bilgi demektir ve Varligin Beşli Kümesini (Panca Khanda) oluşturur. Bunlar; beden, fiziksel varlik ( Rupa), duygular (Vedana), bellek,gecmis (Sanna), zihinsel oluşumlar, irade (Sankhara), bilinc (Vinnana).

 

Vipassana, Zihnin ( Nama) ve Bedenin ( Rupa) gercek dogasini dogrudan, açıkça görmektir. Bütün içsel yada dışsal koşullar (zihinsel yada maddesel) degişkendir (Anicca), Izdırap verir (Dukkha) ve tam olarak kontrol edilemezler ( Anatta). Duygularla algılanan bu üç karakteristik özellik (Tilakkana) Vipasana Meditasyounun ana esaslaridir (maddeleridir).

 

Bütün koşullar ister içsel ister dışsal, zihinsel yada bedensel olsun gecicidir, izdirap verirler ve tam olarak (%100) kontrol edilemezler, denetlenemezler (Anicca, Dukkha, Anatta).

 

Gercegin dogasini tam anlamıyla kavramaya ( Vipassana Nana) çalisan meditasyon ogrencisi içsel ve dışsal dünyada gercekleşen,olusan herseyin;

 

değiştiğini, ayni kalmadigini, kesin olmadiğini, belirsizliğini yani, geciciligini (Anicca),

 

izdirap verdiğini, sorunlu, dertli, yetersiz, stresli oldugunu (Dukka)

 

ve tam olarak kontrol edilemeyip, denetlenemediğini ve bir Ben’e ait olmadiğini (Non self) (Anatta) farkeder.

 

Bu Üç Karakteristik Özellik duygularla algilanan varligin gercek dogasidir. Yada hersey bu üç özellikle karakterize edilirler.

 

Vipasana(icgoru), Farkindaligin Dört Temeli (4 Satipathana) uzerine kurulmustur.

 

Sati, animsamak, bellek anlamina gelmektedir. Anımsamak, yogunlasmak, derin dusunmek (contemplation) dikkat etmek, ayırdetmek, farkina varmak anlaminda kullanilir. Sati çoğunlukla da Farkindalik (Mindfulness) olarak anilir.

 

Pattana, Pali sozcugu olan upattana dan gelmektedir.Destek, kurulum,asal,esas, temel, uygulama olarak anlamlandirilir.

 

Satipattana dört temelde uygulanan dikkatli farkindaligin dogal yasasidir.

 

Farkindaligin Dört Temel Oluşumu :

 

1. Bedenin Farkindaligi - KAYANUPASSANA

2. Duygularin farkindaligi - VEDANANUPASSANA

3. Zihnin Farkindaligi - CITTANUPASSANA

4. Zihnin olusturdugu varliklarin farkindaligi - DHAMMANUPASSANA

 

Özetlersek : beden, duygular, zihin ve zihinsel varlıklardir-mind objects (KAYA, VEDANA, CITTA, DHAMMA).

 

Farkindaligin Dört Temelinin (Vipasana Meditasyonunun) uygulanmasinda uygulayıcı yada öğrencı farkindaligini, dikkatini, gözlem ve zihinsel not etme üzerine yönlendirir. Zihin ve beden tarafindan her an bircok şey ortaya çıkartilir, yaratilir. Farkindalik ve ayirdinda olmak zihin ve bedenin o anda ( simdiki zamanda) ortaya cikardigi varligin 5 li kümesinden, topluluğundan dolayi gerceklesen 3 karakteristiğini (Anitcca, Anatta, ve Dukkha) gözlemlemeyi amaçlar.

 

Biraz karisik gibi gorunmekle uygulama yapildikca yukarida anlatilanlarin yasamin kendisi oldugunun farkina varacaksiniz. Teknik

Olanı olduğu gibi görmek anlamına gelen Vipassana, Hindistan’ın en eski meditasyon tekniklerinden biridir. Bu teknik, 2500 yıldan daha uzun bir süre önce Gotama Buddha tarafından yeniden keşfedilmiş ve evrensel hastalıklara evrensel bir çare, yani bir “yaşama sanatı” olarak öğretilmeye başlanmıştır.

Bu sekter (tarikat olmayan) teknik, zihinsel kirliliklerin tamamen yok edilmesini ve bunun sonucunda da eksiksiz özgürlüğün en yüksek mutluluğunu amaçlamaktadır. Bu tekniğin amacı, yalnızca hastalıkları tedavi etmek değil, insanın mutsuzluğunun, ıstırabının asıl tedavisini gerçekleştirmektir.

Vipassana, kendi kendini gözlemle gelen bir kişisel dönüşüm yoludur. Beden ile zihin arasındaki derin bağlantı üzerinde odaklanır. Bu bağlantı, bedenin yaşamını şekillendiren ve zihnin yaşamına da sürekli bağlı olan ve onu koşullayan bedensel hisler üzerine disiplinli bir şekilde dikkatin yoğunlaştırılması ile doğrudan deneyimlenebilir. Bu gözlem temelli, kendini keşif yolculuğudur zihin ve bedenin ortak kökenine giden, ve zihinsel kirliliği eriterek dengeli, sevgi ve şefkat dolu bir zihinle noktalanan.

İnsanın düşüncelerini, duygularını, yargılarını ve duyumlarını işleten bilimsel yasalar anlaşılır hale gelir. Doğrudan deneyimle, kişinin ilerleyişinin ya da gerileyişinin, ıstırabı nasıl ürettiğinin ya da ondan nasıl özgürleştiğinin doğası anlaşılır. Yaşam, artan farkındalıkla, aldanmadan uzak, öz-denetim ve huzur ile nitelik kazanır.

 

 

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...