Jump to content

Binlerce Yıl Yaşayan Ağaç: Kafur...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Binlerce yıl yaşayan ağaç: Kafur

 

kafur2.jpg

 

Binlerce yıl yaşayan kafur ağacının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kafur maddesi ne işe yarar?

 

Kafur ağacı (Cinnamomum camphora), kışın yapraklarını dökmeyen, sürekli yeşil kalan tropikal bir bitkidir. 2 bin yıl yaşayabilen ve devasa boyutlara ulaşabilen bu ağaçtan, sabun ve selüloz sanayisinde kullanılan kafur imal edilir.

 

Tropik bölgelerde kafur maddesi elde etmek için de yetiştirilen bu devasa ağaçtan, 20-25 yaşına geldiğinde doğal kafur elde edilmeye başlanır. Kafurun sentetik bir versiyonu da bulunmaktadır.kafur.jpg

Ağacın gövdesinde, kabuğunda ya da odununda bulunan yağ hücrelerinde meydana gelen kafur, su buharı distilasyonu ile elde edilir. Bu uçucu yağ soğukta bekletilince kafur maddesi kristalleşir ve süzülerek ayrıştırılır.

 

Kafur, kalp ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır. Ayrıca yağı da aroma tedavisi, ağrı kesici, kaşıntı giderici doğal ilaçlar ve kafur ispirtosu yapımında değerlendirilir. Bu madde, soğutucu ve iltihap önleyici özelliği nedeniyle romatizma, kas ağrıları gibi şikayetlerde merhem olarak sürülür.

 

Kutsal Kafur Ağacı

 

Uzun yaşam süreleri ve inanılmaz boyutlara ulaşan gövdeleriyle kafur ağaçları, yetiştikleri her bölgede efsanelere ve çeşitli inançlara konu olmuştur.

 

Yaşları bin yıla ulaşan az sayıda ağaç, bulundukları ülkelerde koruma altına alınmıştır. Yerli halkın kutsal kabul ettikleri bu ağaçlar, bahar bayramlarında ziyaret edilir, bölgede yaşayan insanlara şans getirmeleri için çeşitli hediyelerle onurlandırılır.

 

Çin efsanelerine göre kafur ağacı, kötü ruhları kovar. Düğün günlerinde ziyaret edilir ve bereket getirir. Bazı bölgelerde gerçek tanrılar gibi görülürler. Ayrıca yetiştikleri bölgede yaşayan insanların sağlığını korudukları ve onlara sıhhat getirdiklerine inanılır.

 

Totoro’nun evi

 

totoro-300x225.gif

 

Kafur ağacı, ünlü yönetmen Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği ve dünya çapında büyük ilgi gören 1988 tarihli “Komşum Totoro” adlı çizgi filmde de önemli bir rol üstlenmiştir.

 

Filmde, üniversite profesörü olan babalarıyla bir köye taşınan iki kız kardeşin öyküsü anlatılır.

 

Satsuki ve Mei, yakındaki bir hastanede tedavi gören annelerinin iyileşmesini beklemek ve ona yakın olmak için taşındıkları kırsal bölgede, evlerinin yakınındaki ormanda yaşayan iyi ruhlar ile karşılaşırlar.

 

Dalları göğe uzanan bu ağacın gövdesindeki delikten içeri giren Mei, orada karşısına çıkan iyi kalpli devasa orman perisi ile arkadaş olur. Mei, kafur ağacında yaşayan bu sevimli deve Totoro adını verir.

 

İyi kalpli dev Totoro ve onun kadar ilginç olan diğer orman perileri, zamanla iki küçük kızın en zor zamanlarında onlara yardıma koşan iyi arkadaşlara dönüşür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...