Jump to content

Helyum Gazı Sesi Nasıl Değiştirir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Helyum gazı sesi nasıl değiştirir?

 

Beyaz Show’da helyum gazını içine çekenlerin seslerindeki değişimi defalarca izlemişsinizdir.

 

Helyumu soluduktan sonra seslerin ince çıkmasına insanların nasıl tanık olduklarını duyduğunuzda sizin de bizim gibi çok şaşıracağınıza eminiz.

helyum3-13122015-150x150.jpg

İnsanlar ilk olarak böyle bir olaya, suyun 70 metre altında 3 gün kalarak dünya rekoru kıran Deniz Binbaşı Scott’u tebrik etmek için Beyaz saray’dan onu arayan Başkan Lyndon Johnson’la yapılan telefon görüşmesinde tanık olmuştur.

 

Binbaşı telefon görüşmesi esnasında suyun altındayken vurgun yememek için vücudundaki nitrojeni yok etmek amacıyla helyum gazıyla dolu basınç odasında bu gazı solur. Fakat Amerika’daki Beyaz Saray’dan basınç odasına bağlanılarak yapılan telefon konuşma esnasında Binbaşı Carpenter’in sesinin çok değişik geldiği duyulur ve bütün Amerika şaşkınlık içinde kalır.

 

Çünkü kimse helyumun sesi bu kadar değiştirebileceğini düşünmemektedir.

 

Helyumun sesi değiştirmesi ise sesin helyumun içinde daha hızlı hareket edebilmesidir. Helyumun içinde normal havadan çok daha az yoğun bir hava vardır. Bu durum da ses havadakine oranla çok daha hızlı hareket edebilmektedir. İnsan sesinin daha tiz yani ince çıkmasına neden bu gaz içe çekildikten sonra dışarı verildiğinde etkisini kaybetmektedir.

helyum2-13122015-300x167.jpg

Bunun tam tersi gazlar havadan yaklaşık 6 kat daha yoğun olan inert ve SF’nin solunması durumda ise sesin havadakinden çok daha yavaş ilerlemesi sebebiyle insanların sesi çok daha kalın çıkar.

 

Fakat bu gazların merak edilip eğlenmek için solunması aslında oldukça zararlıdır. Çünkü bu tarz havadan çok daha yoğun olan gazların solunması durumunda ciğerlerden dışarı atılması çok zordur. Bu gazların solunması durumunda muhakkak sık sık ve derin nefes alıp vermek gerekir.

 

Ve kesinlikle evde denenmemelidir!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...