Jump to content

Kilo Kaybı Sağlayan Alışkanlıklar...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kilo Kaybı Sağlayan Alışkanlıklar

 

kilo-verme-al%C4%B1%C5%9Fkanl%C4%B1klar.jpg

 

Dengeli bir kiloya sahip olmak genelde kilo kaybı diyetlerini takip etmektense iyi alışkanlara bağlıdır. İyi alışkanlıklar aynı zamanda sizin kendinizi çaba sarf etmeden ve fedakârlık sergilemeden daha iyi hissetmenizi sağlamanın daha sağlıklı ve daha dengeli bir yöntemidir.

Bu makalede size zor olmayan ve zaman almayan; kesinlikle kilo kaybetmenize yardımcı olabilen birkaç basit ipucu sağlayacağız.

 

Doyduğunuzda yemeyi kesin

 

Midelerimizi eğitmemiz gerekir, çünkü böylece ona sağladığımız yemek miktarına adapte olacaktır. Sırf yemiş olmak için yemek yediğiniz o anlardan kurtulmak önemlidir. Tıka basa yemek yeme alışkanlığından kurtulmak aslında hiç zor değil. Sadece doyduğunuz anda yemek yemeyi kesmek yeterlidir. Buna yardımcı olabilecek bir tüyo, her öğünden sonra sindirime yardımcı bir çay içmektir.

 

İçeceklerinizi çiğneyin, yemeklerinizi için

 

Bu kuralın temelinde, hızlı yemek yemenin kilo alımına neden olduğunu anlamak yatmaktadır. Ayrıca hızlı yemek vücuda besin de sağlamaz. İşin gerçeği, sindirim ağızda başlar, çünkü tükürükte sindirim sürecini başlatan enzimler yer alır. Yemeğinizi ne kadar iyi çiğnerseniz, onu o kadar daha iyi absorbe edersiniz ve bunun sonucunda daha az yemek yersiniz. Açlığın 15 ile 20 dakika arasında sürdüğü kanıtlanmıştır. Yemeğinizi yavaş bir hızda yerseniz bu sürenin sonunda yemek yemeye devam etme ihtiyacınız kalmaz.

Daha fazla protein tüketin

 

Burada, fazla karbonhidrat (ekmek, hamur işleri, makarna, vs.) yemek yerine her gün yeterli protein yemenin faydalarını anlatacağız. Hem sebze, hem de hayvan proteini kilo vermeye yardımcı olur ve kaslarınızı sıkılaştırır.

 

Sağlıklı tarifler öğrenin

 

Sağlıklı yeni yemek tarifleriyle daha önce hiç kullanmadığınız malzemeleri keşfedebilirsiniz. Bunlardan kilo vermenize yardımcı olacaklar:

 

  • Pirinç ve yulaf ezmesi gibi bitki bazlı içecekler.
  • Deniz yosunu (agar agar hafif yemek tariflerinde kullanılabilir)
  • Baharatlar: zencefil, tarçın, kakule, köri, Arnavut biberi…
  • Daha az bilinen tahıllar: darı, buğday, karabuğday, kinoa, vs.
  • Meyve püreleri (smoothieler).

Önceden hazırlanmış yemekleri yemeyin

 

Çoğu zaman kilo alımına neden olan şey, kendinizi aç hissettiğinizde ve yemek hazırlamadığınızda hazır ne bulursanız yemenizdir. Bu nedenle doğal meyve suları, meyve salataları, sebze çorbaları, salatalar gibi buzdolabında saklayabileceğiniz gıdaları önceden bir miktar daha fazladan hazırlamak ve saklamak iyi bir fikirdir.

 

Kombinasyonlara dikkat edin

 

Tek bir öğünde bol miktarda farklı yemeği kombine etmek (buna ziyafetlerde ve kutlamalarda sıkça rastlanır) vücudun kilo alımına neden olan başlıca nedenlerden biridir ve aynı zamanda sağlığınızı da olumsuz bir şekilde etkiler. İstisnai durumlar söz konusu olabilse de, diyetinize fırsat buldukça bir tür sebze, karbonhidrat ve bir miktar protein eklemeyi ihmal etmeyin.

 

Rafine gıdalardan kaçının

 

Az işlemden geçmiş yiyecekleri seçmek zor değildir. Buna damağınızı alıştırabilirsiniz ve zamanla bu besinlerin tadından hoşlanmaya başlayabilirsiniz. Bunlar hem lif açısından zengindir, hem de daha fazla vitamin ve mineral içerirler.

 

Demleme çaylar

 

Şifalı bitkilerden oluşan çaylar içmeye alışmak, onların şifalı özelliklerinden yararlanmanın yanı sıra midenizin öğünler arasında dolmasına yardımcı olur. Bunları sıcak veya soğuk olarak, limonla ve şeker otuyla tatlandırılmış olarak içiniz. Karaciğer veya sindirim sistemi için özellikle narenciye kabukları ve avokado tohumu içeren demleri önermekteyiz.

 

Akşam yemeği kilo alımına neden olur

 

Hayatı yaşadığınız hız gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi belirler ve genel olarak akşam yediklerinizi yakamazsınız. Bu nedenle akşam yemeğini erken ve hafif yemelisiniz. Eğer mümkünse akşam sekizden önce yemeniz önerilir. Ayrıca,geleneksel Çin tıbbına göre, sabahın ilk saatleri karaciğeriniz ve safra kesenizin çalıştığı zamanlardır. Bu nedenle, bu organların kendi kendini iyileştirmesine izin vermek için herhangi bir yemek sindirmemeniz gerekir.

 

Bolca su için

 

Su vücudu temizler ve çok aç olmadığınız, ancak bir şeyler atıştırmak istediğinizde midenizi doldurur. Çoğu zaman insan aslında susamış olabilir, ama vücut sinyalleri karıştırır. Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde mutlaka bir bardak su içmenizi öneririz. Sonrasında halen kendinizi aç hissederseniz yukarıdaki noktalardan herhangi birinde belirtilenler arasından seçebileceğiniz sağlıklı bir şeyler yiyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...