Jump to content

Ölümsüzlük 2029’da Gerçek Olacak...


Renan

Önerilen Mesajlar

Ölümsüzlük 2029’da Gerçek Olacak

 

olumsuzluk-2029da-gercek-olacak,ZhGuJBDFPkS_L-IODGu_Rg.jpg?width=620&mode=crop&scale=both&v=20160421111012747&meta=rectangle

 

ABD’li fütürist Ray Kurzweil, 2029 yılından itibaren ölümsüzlüğün gerçek olacağını iddia etti. 2045 yılına gelindiğinde ise, yapay zeka insan zekasından bin kat daha zeki olacak.

 

Teknoloji devi Google’ın baş fütüristi Ray Kurzweil Playboy’a verdiği röportajda, 2029 yılından itibaren insanların sonsuza kadar yaşama hayalinin gerçekleşeceğini iddia etti.

 

Gelecek projeksiyonunu açıklayan Kurzweil, ‘’teknolojik tekillik’’ olarak bilinen ‘’The Singularity’’ kavramının en büyük inananlarından birisi olarak biliniyor.

 

Teknolojik tekillik, gelecekte yapay zekanın insan zekasının önüne geçerek, medeniyeti radikal biçimde değiştireceğine inanılan evre olarak tanımlanıyor.

 

‘’TEKNOLOJİK TEKİLLİK’’ 2045’TE

Kurzweil teknolojik tekillik evresine, yapay zekanın insan zekasından bin kat daha zeki hale geldiği 2045 yılında geçileceğine inanıyor.

 

Ancak bu öngörüye göre, ölümsüzlük için 2045 yılını beklemek gerekmeyecek.

 

‘’2029 yılında tıbbi teknolojiler, kalan ömrümüze her yıl bir yıl daha katacak evreye gelecek’’ diyen Kurzweil, beynimizin bir bulut sistemine bağlanacağını ve nano teknolojili tıbbi cihazların bağışıklık sistemimizin yerini alarak kanser, dolaşım sistemi hastalıkları gibi sağlık sorunlarının üstesinden geleceğini öngörüyor.

 

İNSAN ZEKASI MÜKEMMELLEŞECEK

Tıpkı 2 milyon yıl önce insan beynindeki ‘frontal korteks’in evrim geçirerek zekileşmesi gibi bir değişim geçireceğimizi belirten Kurzweil, bu evre geldiğinde bilişsel faaliyetlerin, duyguların, iletişimin çok daha yoğun olacağını ifade etti.

 

‘’İnsanlar arasında daha karmaşık iletişim formları kurulacak, duyguları daha derinden etkileyecek müzik eserleri icra edilecek, mizah anlayışımız için daha komik şakalar yapılacak ve daha duygusal aşklar yaşanacak’’ diyerek giderek mükemmelleşecek bir insan zekasını tarif etti.

 

KURZWEIL’IN 2 GEREKÇESİ

Kurzweil ölümsüzlük öngörüsünü 2 temel gerekçeye dayandırdı:

 

Bunlardan birincisi, gelecekte teknolojinin daha güçlü, daha küçük boyutlu ve daha ucuz olacağı gerçeği.

 

Kurzweil buna örnek olarak, şu anki Android işletim sistemli cep telefonunun 1960’larda MIT’de kullanılan 11 milyon dolar değerindeki o dönemin süper bilgisayarlarıyla benzer işlevleri yerine getirebilmesini gösterdi.

 

Fütürist ikinci gerekçesini ise, ABD’nin Connecticut eyaletindeki bir tıbbi araştırmalar merkezinin çalışmalarına dayandırıyor.

 

Buna göre, diabetle mücadele araştırmaları merkezi Joslin Diabetes Center, hayvanların daha çok yemek verilmesine rağmen şişmanlamamasını sağlamayı başardı. Kandaki şekeri algılayarak şişmanlamaya neden olan reseptör genin pasif hale getirilmesiyle, hayvanların yaşam sürelerinin uzadığı görüldü. Kurzweil, buna benzer araştırmalar sonucunda üretilecek teknolojiyle insanların sonsuza kadar yaşayacaklarını düşünüyor.

 

Kurzweil’ın gelecek projeksiyonu heyecan yaratsa da, fütüristin ömrünün iddialarına tanık olmaya yetip yetmeyeceği ise merak konusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aman gerçek olmasın ölümsüzlük ve buna eklenen yeni doğan nice insan. Bu sonsuzluk bence sonu getirir ne yiyecek yetişir ne oksijen o kadar seri üretim gerekir ki dünya hayvan mezbahanesinden ibaret olur. Böylesi bir dünyanın da yaşanası hali olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...