Jump to content

AK Partili Gençlerden Metroda Çıplak Heykel Eylemi


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

[h=1]AK Partili gençlerden metroda çıplak heykel eylemi[/h][h=2]İzmir AK Parti Gençlik Kolları üyesi bir grup, İzmir'de metro istasyonunda 'çıplak' erkek heykeli sergilendiğini öne sürüp protesto etti[/h] <!--Component ID : 87 --> <!--Component Order : 20 --> fft2mm7786998.jpg

 

 

<!--Component ID : 51 --> <!--Component Order : 30 --> <style> #_middle_content_bottom_child1{display:none} </style> 14 Mayıs 2016

 

Metro istasyon çıkışında toplanan AK Parti Gençlik Kolları üyesi 10 kişilik grup, metro havalandırma bölümüne üzerinde ’Dikkat! Bu istasyonda sanat, 18 yaşından küçükler için olumsuz örnek teşkil edebilecek formlarda sergilenmektedir’ yazılı pankartlar astı.

 

 

VATANDAŞLARI RAHATSIZ EDİYOR

Grup adına basın açıklamasını yapan Siyasi ve Hukuk İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Selbi, "İzmir’de vatandaşlarımız tarafından aktif bir şekilde kullanılan İzmirspor metro istasyonunda yer alan çıplak erkek heykeli, vatandaşların ve çocukların dikkatini çekmiş, özellikle çocuk sahibi olan ailelerin cinsel uzvu teşhir edilerek sergilenen çıplak heykele karşı isyan etmesine neden olmuştur. Günümüz yüzyılında her yaştan, her ırktan, her etnik gruptan ve her ekonomik seviyeden çocuklar kolayca cinsel teşhire maruz kalabilmektedir.

 

İzmirspor metro durağında yer alan çıplak erkek heykeli, alenen çocukların cinsel teşhire uğraması sonucunu doğurmakta ve vatandaşlarımızı rahatsız etmektedir. CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen İzmir Metro A.Ş tarafından metroya konulduğu bilinen bu heykel, toplumun genel algısına, örf ve adetimize, ahlaki duyarlılığımıza da aykırılık teşkil etmektedir" dedi.

Selbi, şu görüşleri dile getirdi:

 

HEYKELİN SANATSAL DEĞERİ YOK

"Sanata ve sanatçıya karşı her türlü duyarlılığı ve saygıyı gösteririz, ancak takdir edilmelidir ki her sanat eseri de her yaştan insana hitap etmektedir. Bahse konu çıplak erkek heykelinin herhangi sanatsal bir değeri de bulunmamaktadır. Kafayı müstehcenlikle bozmuş bir zihniyetin topluma açık alanlarda bu ve benzeri heykelleri sergilemesini doğru bulmuyoruz. AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları olarak, Aziz Kocaoğlu’na çağrıda bulunuyoruz. Mevcut heykeli kamuya açık alandan kaldırması gerekmektedir. Aziz bey, heykeli dilerse bir sergiye, dilerse belediye binasına, dilerse de evinin bahçesine götürebilir.

 

Ancak günde binlerce insanın metroya bindiği bu istasyonda hiçbir anlam veremediğimiz bu heykelin yeri yoktur. Burada teşhir suçu işlenmektedir. Safi, tertemiz zihinleri bulandıran, aileleri, çocuklarına çıplak heykelin uzuvlarına ilişkin açıklama yapma noktasında zor durumda bırakan, milli ve manevi değerlerimiz ile toplumun genel ahlaki yapısıyla bağdaşmayan çıplak erkek heykelinin Türk Anadolu kültüründe yeri olmadığını hatırlatmak istiyoruz. Bu heykel kaldırılana kadar eylemlerimize devam edeceğiz."

 

İSPANYOL HEYKELTRAŞA AİT

Daha önce de bu konunun gündeme getirilmesi üzerine Metro AŞ’den yapılan açıklamada 2012 yılındaki Uluslararası Heykel Çalıştayı’nda sanatçıların ahşap malzemeyle eserler ürettiği ve bu eserlerin kentin değişik yerlerinde sergilendiği, ardından metro istasyonlarına konulduğu hatırlatılmıştı. Sözkonusu heykelin de dört yılı aşkın zamandır aynı yerde durduğu, İspanyol sanatçı Almacino Gonzales Andres tarafından yapılmış ’Müzisyen’ adlı mitolojik bir figür olduğu bildirildi. Açıklamada, "Çağdaş ülkelerde her türlü sanat eseri sokakları, mekanları süslerken, İzmir gibi kültür, sanattan nasibini fazlasıyla almış bir kentte mitolojik bir figür olan heykele ’ahlak dışı’ diye saldırmaya çalışmanın başka nedenleri olsa gerektir" denilmişti.

 

Kaynak: AK Partili gençlerden metroda çıplak heykel eylemi - Posta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ülkede kan gövdeyi götürüyor ama AKP'liler kafayı heykelin pipisine takmış. Ne kadar boş adamların ülke yönetiminde söz sahibi olduğunu defalarca bize kanıtlama gayreti içerisindeler. Çabalarını takdir etmiyorum!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...