Jump to content

Özsaygınızı Arttırmak İçin Öneriler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Özsaygınızı Arttırmak İçin Öneriler

 

self-esteem.jpg

 

Ailevi, kişisel ve iş ilişkileriniz için net ve güçlü bir özsaygınız olması çok önemlidir çünkü siz kendinizi sevip saygı duyduğunuz sürece başkalarına da aynısını yapabilirsiniz. Ama eğer kendinizi sevmez ve saygı duymazsanız başkalarını nasıl sevip saygı duyabilirsiniz? Veya siz kendiniz saygıyı hak etmediğinize inanırken kim sizin saygı göstermeye değer olduğunuzu düşünür ki?

 

Bu yüzden, bu yazımızda sizinle özsaygınızı arttırabilecek birkaç ipucu paylaşacağız. Eğer zaten net bir özsaygınız varsa bu öneriler hem onu daha da güçlendirmenize yarayacak hem de kendi kendinizi hayal kırıklığına uğratmış gibi hissetmenizi engelleyecek.

 

Özsaygınızı Arttırmak İçin 21 İpucu

 

- Her zaman pozitif cevaplara ve onaylamalara dikkat edin, böylece kendi değerinizi fark edersiniz. Herkes ölçülemeyecek kadar değerlidir, bu herhangi bir şekilde değer biçilemeyecek veya para ile alınamayacak bir şeydir. Bundan çok daha değerli olduğunuzu unutmayın.

 

- Kendinizi asla başkaları ile kıyaslamayın veya kendinizi onlardan küçük görmeyin. Siz olduğunuz kişi için değerlisiniz, falanca kişiye benzediğiniz veya filanca kişi gibi olduğunuz için değil.

 

- Özsaygıyı kibir ile karıştırmak çok kolaydır. Kendisini başkalarından üstün gören kişiler böyle hissederler. Kibir, bu hissiyatı fark eden hiç kimse için hoş bir şey değildir çünkü üzerlerine çok gidiyormuşsunuz gibi hissederler.

 

- Erişebileceğinizden emin olduğunuz hedefler edinin. Koyduğunuz hedeflere erişecek beceriye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

 

- Zayıflıklarınızın ve güçlerinizin farkında olun. Eğer ihtiyacınız varsa, yardım istemekten çekinmeyin. Bu kesinlikle bir güçsüzlük göstergesi değildir. Bir şeyi kendi başınıza yapamayacağınızı görüp, hedefinize ulaşmak için yardım almak bir güç göstergesidir.

 

- İyimserlik her şeyin olduğundan daha kolay görülmesini sağlar. Bu yüzden iyimser insanlar başarılıdır. Engellerin üstesinden tek tek gelip, daima olumlu düşünerek hedeflerine ulaşırlar.

 

- Kıskançlığın hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Kıskançlık hem sizin hem de çevrenizdekilerin yaşamlarını mahvedebilir. Herkesin kendine has bir varlığı ve hisleri vardır, bu yüzden başkasının yaşamlarına veya oldukları hallere gıpta edip onları kıskanmamalısınız.

 

- Kibar bir şekilde insanların size yaptığı iltifatları kabul edin. Onları hak ediyorsunuz.

 

- Düzenli olarak egzersiz yapın. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, hem de egzersiz yaparak sağlığınızı ve görünüşünüzü mükemmel bir hale getirebilirsiniz.

 

- Her gün en azından bir saatinizi meditasyon yapıp günlük hayatınızda başınıza gelen şeyleri gözden geçirmek için ayırın. Bu çözümlerinden emin olmadığınız veya çözümleri sizi tatmin etmeyen sorunların üstesinden gelmenize çok yardımcı olacaktır.

 

- Hem yaşamınızın daha sağlıklı olması hem de verimliliğinizi ortaya çıkartabilmek için yeterli miktarda uyumaya çalışın.

 

- Hem işinize hem de ev işlerine yeteri kadar vakit ayırın. Ayrıca eğlenmeye vakit ayırmak da çok önemlidir.

 

- Negatif duyguların sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Kırgınlıklara takılı kalmayın. Kırgın hissettiğinizde bunu paylaşıp çözüm üretmeyi deneyin.

 

- Çevrenizdeki insanlarla iyi geçinmeye çalışın. Onlara iyi ve neşeli davranın. Uzun lafın kısası, onlara size davranılmasını istediğiniz gibi davranın.

 

- Sağlıklı beslenin. Dengeli bir diyet, hem beden hem zihin sağlığınız için çok önemlidir.

 

- Size kendinizi değersiz hissettiren kişilerden uzak durmaya çalışın. Bu kişiler sizin için zararlı olabilirler.

 

- Elinize fırsat geçtikçe bir parka veya doğanın tadını çıkarabileceğiniz bir yere gidin.

 

- Başınıza iyi bir şeyler geldiğinde bunu kabul edin ve hak ettiği değeri verin. Başarılarınızı bilmeniz çok önemlidir.

 

- Hatalarınızı tanımayı öğrenin. Hata yaptığınız için sizi reddeden kişilerin sizi yıldırmasına izin vermeyin. Pes etmeyin ve hatalarınızı düzeltmeyi öğrenin. Unutmayın, yaptığınız her hata ile bir şeyler öğrenirsiniz ve hata yaparak deneyim edinirsiniz.

 

- Kendinizi olduğunuz gibi sevmeyi öğrenin. Duygularınızı veya kişiliğinizi gizlemeye çalışmayın.

 

- Geçmişte yaşamayı bırakın ve gelecek için endişelenmeyin. Kimse gelecekte ne olacağını aslında bilmiyor, bu yüzden anın tadını çıkarın ve endişelenmeyin.

 

- Hatalarınız için başkalarını suçlamayın. Onları kabul edip düzeltmeye çalışın. Bu, hiç alakası olmayan birisini suçlamaktan kesinlikle çok daha sağlıklı.

 

Umarız özgüveninizi arttırmaya yarayacak bu ipuçlarını okumaktan keyif almışsınızdır ve onları günlük hayatınızda uygulamaya başlarsınız.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...