Jump to content

Ev Yapımı Makyaj Temizleyiciler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Ev Yapımı Makyaj Temizleyiciler

 

makeup-remover.jpg

 

Makyaj temizleyici malzemeleriniz mi bitti? Ya da artık cilt bakımınızı daha doğal ürünlerle mi yapmak istiyorsunuz? Kimyasal maddeleri veya marketlerde satılan ürünleri kullanmak zorunda kalmak istemiyorsanız, makyajınızı çıkarmak için kullanabileceğiniz farklı seçenekler var. Bu makalede ev yapımı makyaj çıkarıcı hazırlamayı öğrenebilirsiniz!

 

Makyaj Temizleme Önerileri

 

Makyajınızı nasıl temizlemeniz gerektiği, tamamen yüzünüze uyguladığınız makyaj miktarına ve her şeyden önemlisi, en çok hangi bölgelere makyaj yaptığınıza bağlı.Bol miktarda rimel ve göz kalemi kullanan biriyseniz, bu ürünlerin çoğu genellikle su geçirmez olduğundan makyajınızı temizlemek için daha fazla zaman harcamanız gerekebilir. Eğer kullandığınız ruj kaliteliyse ya da fazla uyguluyorsanız, aynı şey ruj için de geçerli olabilir.

 

Yüzünüzün diğer bölgelerindeki makyajı temizlemek daha kolaydır. İlk olarak yoğun makyajı çıkarmak ve temizleme işlemini “daha derinlemesine” yapmak isterseniz, ılık su ve nötr bir sabunla yüzünüzü iyice yıkayın. Unutmayın, bu işlem göz farını, allığı, pudrayı vs. tamamen çıkarmaz, bunlar için ayrı bir temizleme işlemi daha uygulamanız gerekir. Böylece makyajınızı temizlemek birkaç dakikadan fazla sürmez ve yüzünüz daha güzel, canlı, parlak ve temiz görünür.

 

Masks-face.jpeg

Asla makyajınızı çıkarmadan uyumayın çünkü bu durumda gözeneklerinizin “nefes almasına” izin vermediğinizden ertesi sabah yüzünüzün her yerinde lekelerle uyanırsınız. Bu, cildinizin daha fazla yağlanmasına ve daha fazla akne, sivilce vesiyah nokta oluşumuna yol açar. Çok yorgun olduğunuzda bile makyajınızı temizlemek için beş dakikanızı ayırmalısınız.

 

Kontakt lens kullanıyorsanız, makyajınızı temizlemeye başlamadan önce lenslerini çıkarmanız gerekir, aksi takdirde makyaj temizleyici gözünüze kaçıp tahrişe, yanmaya ve hatta lenslerinizin deforme olmasına sebep olabilir.

 

Doğal ve Ev Yapımı Makyaj Temizleyiciler

 

- Doğal yoğurt tarifi: yüzünüze bir kat yoğurt sürün ve 10 dakika bekletin. Daha sonra bir parça pamuğu veya peçeteyi biraz ılık suyla ıslatıp yüzünüzü temizleyin.

 

- Ilık süt: birkaç yemek kaşığı sütü birkaç saniye ısıtın. Bir parça pamuğu süte batırıp ufak ufak bastırarak yüzünüze uygulayın. Makyajın yoğun olduğu bölgelere (örneğin gözlerinize), tahriş etmemeye ve canınızı yakmamaya dikkat ederek daha fazla bastırın. Daha sonra iyice durulayın.

face-5.png

- Zeytinyağı: kuru bir cilde sahip olanlar için en iyi seçenektir. Birkaç damla zeytinyağını, nazikçe masaj yaparak yüzünüzün her yerine yayın. Daha sonra peçeteyi ılık suyla ıslatıp yüzünüzü temizleyin. Yüzünüzde çok fazla yağ kalırsa nötr sabun ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Zeytinyağı; hassas bir bölge olan göz bölgesini tahriş etmeyeceğinden, göz makyajınızı çıkarmak için harika bir seçenektir.

 

- Bademyağı: yağlı cilde sahip olan kadınlar içindir. Bu cilt tipinde daha da yağlandırma etkisi göstermek yerine, bu etkinin “yok olmasını” sağlar ve böylece yağlı ciltleri etkilemez. Zeytinyağı ile aynı şekilde uygulayın.

 

- Papatya ve zeytinyağı: papatyayı kaynatıp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra bir parça pamuğu papatya suyuna batırın ve birkaç damla zeytinyağı ekleyin. Yüzünüze, özellikle de gözlerinize uygulayın. Bu karışım, bu hassas bölgeye bakım yapar ve gözaltlarındaki şişikleri ve torbaları azaltır.

face-6.jpg

- Bademyağı: gördüğünüz gibi yağlar, ev yapımı muhteşem birer makyaj çıkarıcıdır. Bademyağı, makyajınızı çıkarırken aynı zamanda cildinizin harika bir şekilde nemlenmesini sağlar. Hassas gözler için uygundur. Bir parça pamuğa birkaç damla damlatın ve doğrudan cildinize uygulayın. Kirpiklerinizi güçlendirmek ve uzatmak için, bademyağını hintyağı ile karıştırabilirsiniz.

 

- Jojoba yağı: birkaç dakika içinde makyajınızı temizlemeniz için bir başka doğal seçenek. Cildin pürüzsüz ve esnek olmasını sağlar. Uygulamak için; bir yemek kaşığı jojoba yağını iki yemek kaşığı su ile karıştırın. Bir parça pamukla yüzünüze daireler şeklinde masaj yaparak uygulayın ve makyajınızın nasıl kaybolduğunu izleyin.

wrinkles-face-300x225.jpg

- Vazelin: içeriğindeki yağlar kozmetik ürünlerinin tamamen çözünmesini sağladığı için, rimel ve göz kalemini çıkarmada çok etkili olabilir. Peçeteye, beze veya bir parça pamuğa biraz (fazla sürmenize gerek yok) vazelin sürün ve makyajınızı çıkarmak istediğiniz bölgelere nazikçe uygulayın. Çok yoğun ve yağlı olduğu için, daha sonra ılık veya sıcak suyla yüzünüzü yıkamanız ya da durulamanız gerekecektir.

 

- Kanola yağı: zeytinyağı ile karıştırırsanız, her çeşit makyajı saniyeler içerisinde çıkarabilirsiniz. Bir kabın içine her iki yağdan 3-4 çay kaşığı koyun. Bir parça pamuğu karışımın içine batırın ve yüzünüze ufak ufak bastırarak uygulayın. Makyajınızı nasıl emdiğini göreceksiniz. İşiniz bittiğinde yüzünüzü durulamayı unutmayın.

 

- Çilek: bu çilekli makyaj temizleyiciyi hazırlamak için beş adet büyük çilek ve üç yemek kaşığı doğal yoğurt gerekiyor. Çilekleri ezip yoğurtla karıştırın. Daha hızlı hazırlamak için blendır kullanabilirsiniz. Daireler çizerek yüzünüze nazikçe uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Daha sonra suyla durulayın ve makyaj ve maske kalıntılarının tamamen temizlenmesi için, ılık suya batırılmış bir parça pamukla yüzünüzü silin.

 

- Yoğurt ve limon: tüm cilt tipleri için mükemmeldir. Tek yapmanız gereken şey bir yemek kaşığı doğal yoğurdu bir yemek kaşığı limon suyuyla karıştırmak. Tüm yüzünüze, boynunuza ve hatta göğüs aranıza sürün. Bu, cildinizin ölü derilerden arınmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Birkaç dakika bekletin ve bir parça nemli pamukla silin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...