Jump to content

Güçlü ve Sağlıklı Kemikler için 10 Öneri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Güçlü ve Sağlıklı Kemikler için 10 Öneri

 

diz.jpg

 

Kadın ve kemik erimesi sözcükleri her zaman bir şekilde bir araya gelir. Kadınlar sık sık kemik erimesi sorunu yaşarlar. Bazen genetik olsa da, yaşam tarzı ve beslenme kemik erimesi oluşumunu önlemek için iki ana faktördür.

 

Kemik erimesinden bahsettiğimizde genelde 55-70 yaş arası kadınları odak noktası alırız, çünkü hayatın bu döneminde kemikler daha hassas olur ve çatlama riski daha fazladır. Ama elbet bunun menopozun ardından geldiği doğrudur, östrojen seviyeleri düşer ve kemikler yoğunluğunu kaybeder. Aslında kalsiyum dereceniz 30 yaşınızdan beri düşmeye başlamıştır. Bu yüzden erken yaşta bu konuya eğilmeniz önemlidir.

 

İyi haber şu ki kemik erimesi kalsiyum içeren bir beslenme biçimiyle, kemikler yoğunluğunu kaybetmeden önce hayat boyu önlenebilir. Ama eğer zaten kemik erimesi yaşıyorsanız, bugün vereceğimiz 10 buyruk kemiklerinizin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacak ve kalsiyum depolamanızı arttıracak.

 

Aşağıda daha fazla bilgi alabilirsiniz!

 

1. Kilonuzu kontrol edin

 

kilo.jpg

Yaşınız ve boyunuz için uygun bir kiloya ulaşmayı ve bunu korumayı deneyin. Herkesin kendini iyi hissettiği ve sağlıklı olduğu ideal bir kilo vardır, bu her zaman ince olmanız gerektiği anlamına gelmez. Unutmayın, aşırılık sağlığınız için hiç bir zaman iyi değildir.

 

Ama aşırı kilolu olduğunuzda bu durum kemiklerinize ek bir ağırlık yükler ve fazla yorgunlukla zayıflığa yol açar. Aşırı ince bedenler ise vücudu kemik dokularından enerji çekmek için zorlar, böylece de kemiklerde kalsiyum kaybına sebep olur.Yani unutmayın ki, her zaman uygun, sağlıklı bir kiloda olmak için çabalamalısınız.

 

2. D vitaminin yararları

 

D vitaminini takviye olarak eczanelerde ve aktar gibi dükkanlarda bulabilirsiniz. D vitamini kemikleri güçlendirir ve yemeğinizdeki kalsiyumun düzgünce emilmesini ve kaybolmamasını sağlar.

 

D vitamini somon ve takviyeli sütte bulunur, bu ürünlerdeki oranı oldukça yüksektir. Bu konu hakkında doktorunuzla konuşmanız çok önemli, o size bu takviyeyi hangi oranda almanız gerektiğiniz söyleyecektir.

 

3. K vitaminin yararları

 

K vitaminini hiç duydunuz mu? C vitamini kadar bilinmez ama kemik dokularının yenilenmesini, güçlenmesini ve yoğunlaşmasını sağlar. Unutmayın, kemikler yaşayan dokulardır ve zaman zaman yenilenmeye ihtiyaç duyarlar.

 

Bu yüzden aşağıdaki şu gıdaların tüketimini arttırmanızda fayda var:

 

 

 • Ispanak
 • Brokoli
 • Pazı
 • Su teresi
 • Marul

4. Süt ürünleri kemikler için iyi midir?

 

3-yogurt.jpg

İnek sütüyle ilgili tartışmalar devam ediyor, elbette bunların farkındasınızdır. Sağlığınız için iyi mi, tehlikeli mi? Süt herkes tarafından iyice sindirilemeyen hayvan proteini içerir, yani bir bardak sütün sizin için iyi olup olmadığına kendiniz karar vereceksiniz.

 

Süt kalsiyum ve D vitamini açısından zengindir. Bunlar da sizin için çok faydalıdır. Elbette, kalsiyum için başka yiyecekler istiyorsanız aşağıdaki bazı alternatifleri deneyebilirsiniz:

 

 • Tofu
 • Takviyeli tahıl
 • Yağda sardalye
 • Somon
 • Yoğurt (Doğal)
 • Tahin (Susamdan yapılan bu ürünü neredeyse bütün marketlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz)

Lütfen okuyun: Kemik erimesini önlemeye yardımcı 8 gıda

 

5. E vitaminine Dikkat Edin!

 

Journal of Natural Medicine’da yakın zamanda yayınlanan bir makaleye göre, eğer günlük E vitamini alma oranınızı aşarsanız (ayçiçek yağı, avakado, badem ve yer fıstığında bulunur), bu durum iri kemik gözelerinin oluşmasına yol açar, bu da kemik yapısını azaltan ve kemik erimesine yol açan bir tür hücresel oluşumdur.

 

Yani E vitamini çok güçlü bir antioksidan da olsa, çok fazla tüketmeyin. Mesela her yemek pişirdiğinizde ayçiçek yağı kullanmayın. Onun yerine kemiklerinize daha iyi bakmak için zeytinyağı seçin.

 

6. Gazlı içeceklerden uzak durun

 

kola-1.jpg

Haftada bir iki kere gazlı içecekler tüketmek çok zararlı değildir. Sadece şekerli içeceklerin doğrudan kemik sağlığına saldıran bir asit içerdiğini unutmayın. Onları ölçülü bir şekilde tüketin.

 

7. Çok fazla kırmızı et yemeyin

 

Kırmızı et içinde fazlaca hayvan proteini içerir, bu da kalsiyum alımını nötrleştirmek için kan akışına belli asitler salgılar. Bu da kalsiyumun kemiklerce emilimini önler.Bunun yerine hindi ve tavuk gibi (organik yetiştirilmiş) beyaz etli kümes hayvanlarını tercih edin.

 

8. Tütün ve tütün ürünlerini kullanmaktan kaçının

 

Bu zararlı alışkanlığı bırakmanızı kaç kere tembihledik ve rica ettik bilmiyoruz! Ama diğer sağlık etkilerinin yanı sıra, tütün bir de kan akışı tarafından emilir ve bu düşman doğrudan kemik sağlığınıza etki ederek kemik yoğunluğunu azaltır.

 

9. Kahve için ama abartmayın

 

Kahve içmek aşırı tüketilmediğinde sorun olmaz, ama gün de iki bardaktan fazla içmemek gerekir.

yu%CC%88ru%CC%88me-1.jpg

10. Egzersiz yapın

 

Bir maraton koşmanıza gerek yok veya maaşınızın yarısını spor salonuna harcamaya da! Kemikleriniz her gün bir saat veya yarım saat yürümekten faydalanacak. Hatta haftada iki kez yüzmek kemiklerinize çok iyi gelir. Egzersiz sadece kemiklerin yoğunluğunu arttırmakla kalmaz, aynı zamanda esnekliklerini arttırır ve genel olarak da sağlığınız için iyidir.

Bu önerileri bugün hemen uygulamaya ne dersiniz?

 

Alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beslenme elbetteki cok onemli.bundan daha onemlisi risk grubundakilerin periyodik kontrolleriniyaptrmalar..

Hasta olmayi beklememeli..

Cunku kalsiyum kacagi denen bir durum var..yani oyle bir an gelir ki ne yerseniz yiyin tutamazsiniz..

Erken teshis kolay tedavi bunu unutmamali

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
 • Yeni Oluştur...