Jump to content

Arkadaşınızın Sizi Kullandığının Dört İşareti...


Renan

Önerilen Mesajlar

Arkadaşınızın Sizi Kullandığının Dört İşareti

 

arkadaslar.jpg

 

Her gün farklı insanlarla karşılaşıyoruz. Bunlardan bazıları güvenebileceğimiz dostlara dönüşüyor. Bazıları ise, bizim onlara sunduğumuz arkadaşlığı kendi çıkarlarına kullanmaya çalışıyorlar.

 

Birisinin gerçek dostunuz mu olduğunu yoksa sizi kullanmaya mı çalıştığını anlamak her zaman kolay değildir. Ama yine de, birisinin kötü bir arkadaş veya size başka amaçlarla yakınlaşan birisi mi olduğunu anlamayı kolaylaştıracak belli durumlar ve karakteristikler vardır.

 

Sizi sadece bir şeye ihtiyaçları olduğunda ararlar

 

Bu sahte veya çıkar üzerine kurulu bir arkadaşlığın ana belirtisidir: arkadaşınız sadece bir şeye ihtiyacı olduğunda sizin yanınıza gelir. Bu bir kitap ödünç almak veya onu bir yere götürmek gibi basit bir şey veya borç para istemek gibi daha ciddi bir durum için olabilir.

 

Arkadaşlarınıza yardım etmek bir sevgi ve dostluk göstergesidir, ama eğer birisinin size sadece bir şeye ihtiyacı olduğunda yakınlaştığını fark ederseniz, artık ilişkinize bazı sınırlamalar koymanın hatta bazen bi ilişkiyi bitirmenin vakti gelmiş olabilir.

 

Arkadaşları ile dışarı çıkıp sizi davet etmezler

 

Arkadaşlarımızın birbirleri ile tanışmalarını ve iyi geçinebilmelerini istemek çok normaldir. Ama eğer son dönemde arkadaş grubunuza katılmış birisi, sizin arkadaşlarınızla dışarı çıkıp sizi çağırmıyor ve bunu sizden saklıyorsa, bu dikkat etmeniz gereken bir konu olabilir.

 

Böyle bir durumla karşılaştığınızda elinizden geldiğince tarafsız olmanız çok önemli çünkü bazen kendimizi ortada bir neden yokken dışlanmış hissedebilir veya kıskançlaşabiliriz. Bu nedenle birisinden uzaklaşmadan önce durumu çok iyi değerlendirmelisiniz.

 

Kişisel bilgilerinizi kendi çıkarları için kullanırlar

 

Bazı sahte arkadaşlar size sadece onlara bir yararı dokunabilecek sizinle ilgili şeyleri öğrenmek için yakınlaşırlar. Bazen bu durum açıkça ortadadır ve siz onu ciddiye almayabilirsiniz.

 

Bu pek çok farklı şekilde başınıza gelebilir. Bu kişi bir iş için sizin iletişim bilgilerinizi kullanmaya veya sizin adınızı kullanarak bir şeyler yapmaya çalışıyor olabilir. Sizin hiçbir alakanız yokken, yanlış anlaşılmalar veya çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sürekli reddedilirsiniz

 

Gerçek dostluk samimidir ve çıkarlar için kurulmamıştır. Ama bazen arkadaşlarımıza ihtiyacımız olur. Sizi dinleyecek birisine ihtiyacınız olabilir veya bir iyilik ya da bir durumla ilgili yardımlarını istersiniz. Eğer arkadaşınızın sürekli sizi reddettiğini fark ederseniz, arkadaşlığınızın pek de samimi olmama ihtimali çok yüksektir.

 

Bu; ilk bahsettiğimiz madde ile çok yakından bağlantılıdır, çünkü sahte arkadaşlıklarda sürekli sizden yardım ister veya bir çıkar sağlamaya çalışırlar ancak sizin onlara ihtiyacınız olduğunda ortadan yok olurlar.

 

Hayatımız boyunca tanıştığımız herkes bizi kullanmaya veya bize zarar vermeye çalışmıyor, ancak bu tarz kişiler tarafından kullanılmaktan kurtulmak için çevremize dikkat etmemizde fayda var.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...