Jump to content

4 Tehlikeli Arkadaş Modeli...


Renan

Önerilen Mesajlar

4 tehlikeli arkadaş modeli

 

‘Program bozanlar’. Bu tip arkadaşların tehlikesi öyle çok da büyük değildir; ama yaptığınız programları alt üst etmeye ve zaman zaman sizi yalnız başınıza bırakmaya da eğilimlidirler. ‘Program bozanlar’ı nasıl tespit edersiniz? Genelde haftalara öncesinden ayarlamış olduğunuz buluşmaları son dakikada iptal ederler, “bana ihtiyacın olunca ara” derler ama siz arayınca telefonlarınızı açmazlar. İşte bu tip arkadaşlar kendinizi yaptığınız programlarda veya yanınızda arkadaşınızı istediğiniz anlarda yapayalnız kalmanıza neden olurlar. Üstelik kendilerini o kadar haklı çıkaracak bahaneleri vardır ki; siz hiçbir şey diyemez kalırsınız! Dolayısıyla ‘Program bozanlar’ın hayatınızda çok da büyük bir yeri olmamalı…

 

Yapışkanlar

‘Yapışkanlar’ aynı ‘Program bozanlar’ gibi zararı az, ama aynı zamanda gereği de az olan arkadaş modellerindendir. Adı üstünde sürekli olarak size yapışmakla yükümlü olan bu tip arkadaşlar yarattıkları durumun ne kadar rahatsız edici olduğunun da farkında değildirler.

Peki ‘Yapışkanlar’ı nasıl fark edersiniz? Sadece birkaç buluşma sonrasında size sonsuza dek en iyi arkadaş damgasını yapıştırıyorsa, ondan önce tanıdığınız arkadaşlarınızla aranızı açmaya çalışıyorsa, “yarın akşam arkadaşımla sinemaya gideceğiz” dediğinizde “tamam, kaçta nereye geleyim” diyorsa bu arkadaş size yapışmış demektir! Tahmin edersiniz ki bu arkadaş modeli beklediği ilgiyi görmediğinde size karşı gerçek bir tehlikeye dönüşecek, sizi herkesten kıskanmaya başlayacak ve her türlü ilişkinize zarar verecektir. Anlamından da anlaşılacağı üzere ‘Yapışkanlar’dan ayrılmak oldukça zordur. Çünkü ona durumu anlatmaya çalıştığınızda size bozulacak veya kızacak, ‘biraz yalnız kalmaya ihtiyacınız olduğunu’ en yumuşak şekilde ifade etseniz bile deliye dönecek ve size düşman bile olabilecektir. Dolayısıyla ona fazla açık bir şekilde her şeyi ifade etmektense, pembe yalanlarla onu idare etmeniz daha az zarar görmenize neden olacaktır.

 

İlgi odağı

‘İlgi odağı’ arkadaş modelini tespit etmek hiç zor değil. Baş başayken ayrı rahatsız edici; kalabalık bir ortamda ayrı… İkiniz yalnızken ona anlattığınız her olayda kendi yaşamından örnekler gösteren, sizin anlattığınızın aslında hiç önemli olmadığını, asıl onunkine bir bakmanızı ısrarlar söyleyen bir arkadaştır. Kalabalık bir ortamda ise konuşulan her konuya “Siz onu bırakın, asıl benim başıma gelen…” diye bağıra bağıra nokta koyan; başkasının ağzından çıkan her lafı, ilgiyi kendi üzerine çekmek adına ağzınıza geri tıkan bir arkadaş modeli… Dolayısıyla sizi hem çok yorabilecek, hem de sizinle yarışa girerek tüm ilişkilerinize zarar verebilecek tehlikeli bir arkadaş grubudur ‘İlgi odağı’… Çevrenizden acil olarak uzaklaştırmanız gereken ‘İlgi odağı’

arkadaşlarınıza ne yapmalısınız? Öncelikle ona bir şans verin… Onu karşınıza alıp durumun ne kadar rahatsız edici olduğundan ve kendisini aslında insanların içinde ne kadar kötü bir duruma düşürdüğünden bahsedin. Bu şekilde devam ederse çevresinde hiç kimsenin kalmayacağından ona bahsettiğinizde kendisini düzeltebilir. Eğer düzeltmiyor ve aynı şekilde devam ediyorsa çaktırmadan onunla bir araya gelmemeye bakın! Eğer size zararı dokunmaya başladıysa da bu şekilde bir kişilikle arkadaş olamayacağınızı ona açıkça söyleyin.

 

Şeytan

En tehlikeli arkadaş modeli olan ‘Şeytan’ aslında sizin tüm özel yaşantınızı alt üst edecek, ailenizden sevgilinize kadar her şeyi bozabilecek bir güce sahiptir. ‘Şeytan’ belki de bahsettiğimiz tüm tehlikeli modelleri içinde barındıran; üstüne üstlük sinsi, yalancı, arkanızdan iş çeviren ama yüzünüze gülen; detaylandırırsak ailenizi dağıtmaya,arkadaşlarınızla aranızı bozmaya, özgüveninizi yok etmeye çalışacak kadar varabilecek en tehlikeli arkadas modeli ‘Şeytan’ları tespit etmek de oldukça zordur. Ama sizinle ilgili her şeyi sürekli olarak eleştiriyor, yüzünüze gülüp arkanızdan iş çeviriyor, sizden sürekli bir şeyler gizliyor ve sırlarınızı sizin veya başkalarının yüzüne vuruyorsa; bu kişinin ‘Şeytan’ olduğunu tespit etmek çok da zor olmasa gerek… ‘Şeytan’ı tek kelimeyle hayatımızdan uzaklaştırmak gerek!(Alıntı)

 

Sevilen sözler

1. Her insan huzur verir Kimileri gelince kimileri gidince ...

2. Ne kadar az yüksekten uçarsan, düştüğün zaman o kadar az incinirsin. Kibri bırak, alçakgönüllü ol.

3. Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok!

Dostça kalın

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...