Jump to content

Erkeklerin Ömrünü Çalıyor...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Erkeklerin ömrünü çalıyor

 

Kalp krizi geçirme riskinin erkeklerde 40, kadınlarda ise 50'li yaşlardan itibaren arttığını söyleyen Dr. Hayri Parlar, 'Bu, hormonların eseridir. Ancak erkek olmak ve sigara içmek de kalp krizi riskini 5 kat artırır' dedi

 

Dünyada ve ülkemizde kalp damar hastalıkları ile kalp krizinin tüm ölümlerin en sık nedeni olduğunu söyleyen, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Hayri Parlar, çarpıcı açıklamalar yaptı. Dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin kalp-damar hastalıkları nedeniyle öldüğüne dikkat çeken Dr. Parlar, "Türkiye'de 2013 yılında tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 40'ı dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle olurken, bu grubun yüzde 38'ini de kalp damar tıkanıklıkları ve kalp krizleri oluşturdu. Ancak bu yüzde 38'lik oran kadınlarda ve erkeklerde eşit değil. Bu oran kadınlarda yüzde 32 iken erkeklerde yüzde 46 oldu. Yani erkeklerin kalp krizinden ölme riski çok daha fazla" dedi.

 

ÖSTROJEN DAMARLARI KORUYOR

Kadınların kalp krizinden ölme riskinin daha az, erkeklere göre 10 yıl daha avantajlı olduğunu ifade eden Dr. Parlar, bunun sebebini ve erkeklerdeki kalp rahatsızlıklarını şöyle sıraladı...

 

Kadınlar çok daha korunaklı...

Yapılan çalışmalar, östrojen ne kadar yüksekse kan hücrelerinin damar duvarlarına yapışarak damarları tıkama riskinin o kadar az olduğu göstermiştir. Yani kadınlık hormonu östrojen damarların tıkanmasını engelliyor. Menapozdan sonra yani kadınlarda östrojen seviyesi düştükten sonra kalp krizi riski artıyor ve risk erkeklerle eşitleniyor. Erkeklerde 40'lı yaşlardan sonra sıklaşan kalp krizleri kadınlarda 50'li yaşlardan sonra görülüyor.

 

Sigara kullanımının etkisi var mı?

Sigara kullanmak kalp krizi riskini 5 kat artırıyor. Kadınlar korunaklı ama genç yaşta sigara içmek bu korunmayı kaybettiriyor. Sonuç sigara içmedikleri sürece kadınlar genç yaşlarda kalp krizi riski için daha şanslı. Erkek olmak ve sigara içmek dışında kalp krizi riskini artıran başka faktörler de var. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, şişmanlık ve kolesterol yüksekliği bunlar arasında en önemlileri. Bunların her biri kalp krizi riskini yaklaşık 3 ila 5 kat arasında artırıyor.

 

SİGARA ÖMÜR ÇALIYOR

Kalp-damar hastalığı risk faktörlerinden yaş, genetik ve erkek olmak değiştirilemez. Ancak, sigara içilmesi, yüksek tansiyon, şişmanlık, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol önlenebilir ya da en azından geciktirilebilir. Uzm. Dr. Hayri Parlar, sigaranın tek başına damar tıkanıklığı riskini artırdığı gibi ayrıca tansiyon yüksekliği, iyi kolesterolün düşmesi, kötü kolesterolün yükselmesi gibi kalp hastalığı riskini artıran diğer faktörleri de kötü yönde etkileyerek hayatı tehdit ettiğini belirtti.

 

"Kalp krizi riski günde 1 paketten az sigara içenlerde 3 kat, 1 paketten daha fazla sigara içenlerde ise 5 kat daha fazladır" diyen Dr. Parlar, şunları söyledi:

 

"Kalp krizi geçirdikten sonra sigara içmeye devam edenlerde sigarayı bırakanlara göre tekrar kalp krizi geçirme riski ise 3 kat artıyor. Sigarayı bıraktıktan sonraki 3 yıl içinde kalp krizi geçirme riskinin yarıya düştüğünü, 6 yılın sonunda da riskin sigara içmeyenlerle aynı düzeye indiğini unutmayın."

 

BEYAZ EKMEĞİ BIRAK BAKLAGİLLERE BAK!

 

TUZ TÜKETİMİNİ AZALTIN:

Kalp sağlığını korumak için günde 5-6 gramdan fazla tuz tüketmemeliyiz. Ne yazık ki çok fazla tuz tüketiyoruz. Yemeklere daha tadına bile bakmadan tuz atabiliyoruz. Tuz alımını azaltmak için yemeklerin az tuzla hazırlanması, sofrada ayrıca tuz eklenmemesi ve peynir, zeytin, turşu gibi kendiliğinden çok tuzlu gıdaların tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

 

EV YEMEKLERİ TÜKETİN:

Hazır gıdalar tadı tuzlu değilse bile bol miktarda sodyum yani tuz içeriyor. Çünkü hazır gıdalara bozulmaması için konulan katkı maddelerinde bol sodyum var. Fazla tuz özellikle yüksek tansiyonun oluşmasında ve ilerlemesinde çok etkilidir.

 

TAHILLI GIDALAR:

Beyaz ekmek yerine kepekli ya da tam tahıllı ekmek, pirinç yerine bulgur tercih edilmeli.

 

SAKATATTAN SAKININ:

Kolesterolden zengin et, süt, yumurta gibi gıdalar azaltılmalı, karaciğer, dalak gibi sakatatlardan uzak durulmalı. Sucuk, sosis, salam mümkün olduğunca yenmemeli. Haşlanmış ve ızgara yemekler tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalı.

 

AKDENİZ MUTFAĞINA GEÇİN:

Doymuş yağlar yerine doymamış yağlar kullanılmalı. Yani hayvansal yağlar ve margarin yerine zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel yağlar tercih edilmeli. Sebze meyve tüketimi artırılmalı. Kurubaklagiller gibi posalı yiyecekler daha fazla yenilmeli...

 

KİLO ALMAYIN SPOR YAPIN

Türk iye'de 50 yaş ve üstü nüfusun yarıdan fazlası aşırı kilolu. Özellikle göbek tipi yağlanma kalp hastalığı riski ile ilişkili. Şişmanlarda yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığı riski 3 kat daha fazla. Göbek çevresinin erkeklerde 94, kadınlarda 80 cm'i geçmemesi öneriliyor. Kilo artışı diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği ve kalp hastalığı riskini artırıyor. Sadece kilo vererek tansiyon, şeker ve kolesterol ilaçları kullanırken ilaçsız tüm bu durumların normale dönebildiği hastalarımız var. Haftada en az 3-4 gün, her seferinde en az 30 dakika aralıksız yürüyüşler yapılmalı. Yapılan çalışmalar ağır tempolu koşulara göre düzenli yapılan yürüyüşlerin daha faydalı olduğunu gösteriyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...