Jump to content

Karaciğerinizin Zehirlendiğinin 7 Göstergesi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Karaciğerinizin Zehirlendiğinin 7 Göstergesi

 

karacigeri-temizlemek.jpg

 

Zehirlenmiş bir Karaciğerin Belirtileri

 

Karaciğerimiz, beynimizden sonra vücudumuzdaki en karmaşık organdır. Bu nedenle, onun sağlıklı olduğundan emin olmak çok önemlidir. Dengeli beslenme ve sağlıklı bir yaşam biçimi karaciğerimizin genel durumunun daha iyi hale gelmesini sağlayacaktır. Karaciğer hastalıklarına neden olan zehirlerden kurtulmada en büyük yardımcımız alkol, sigara, aşırı ilaç kullanımı ve hareketsizlik gibi alışkanlıklardan uzak durduğumuz, aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmektir.

 

1. Karın Bölgesinde Kramplar ve Şişkinlik

 

Daha önce başınıza geldi mi? Kendinizi şişkin hissedersiniz: elleriniz, bilekleriniz, ayaklarınız, karnınız… Öncelikle, bu belirtileri hissettiğinizde paniğe kapılmanıza gerek yok. Eğer bu arada bir başınıza geliyorsa sorun yok demektir. Ancak, sık sık tekrarlıyorsa, her gün gaz sancınız ya da karın ağrınız varsa, sindiriminiz yavaşladıysa dikkatli olmanız gerekir. Bunlar, iyi işlemeyen bir karaciğerin göstergeleridir. Karaciğeriniz etkili bir şekilde süzmediği için vücudunuzda toksinler birikmeye başlamış demektir. Bu durumda, karın iltihabı riskiniz vardır. Eğer, bu belirtileri sık sık yaşıyorsanız hemen bir doktora gitmeniz gerekir.

 

2. İdrar ve Dışkıda Renk Değişimi

 

İdrarınız normalden daha mı beyaz? Dışkınız her zamankinden daha mı açık renkli ve bazen kanlı mı? Herhangi bir şüpheye yer bırakmamak için bir doktora gitmeniz en iyisi. Bu belirtilerin kaynağı başka rahatsızlıklar da olabilir ancak en sık rastlanan sorunlar karaciğer ya da böbrek kaynaklıdır. Ayrıca, idrarınız açık renk olabileceği gibi bilirubin birikmesi nedeniyle daha koyu renkli de olabilir.

 

3. Sarılık

 

Bu dikkat etmenizi gerektiren en önemli ve belirgin belirtidir. Cildinizde, gözlerinizde ve tırnaklarınızdaki sarılığın nedeni bilirubin denilen öd pigmentinin vücudunuzda birikmesidir. Öd pigmenti sindirimimiz için gereklidir ancak karaciğerimiz düzgün çalışmadığı zaman sindirim sona erdikten sonra atılması gereken maddeleri süzmekte yetersiz kalır; bu nedenle vücudunuzda birikerek, karaciğer hastalıklarında sık görülen sarılığa neden olurlar.

 

4. Ciltte Hassasiyetkasinti.jpg

 

Sanki bir şey sizi içinizden gıdıklıyormuş gibi sürekli bir kaşıntı hissi duymak hem rahatsız edici hem de endişe vericidir. Peki bu neden olur? Bunun nedeni karaciğeriniz süzmediği için vücudunuzda biriken toksinlerdir. Bu toksinler,cildinizde hassasiyete neden olurlar. Eğer bu kaşıntılar sık sık tekrarlanıyorsa teşhis için doktorunuza başvurmanız gerekir. Kaşıntı, beslenmenizdeki bir değişiklik gibi daha basit bir nedenden de kaynaklanıyor olabilir.

 

5. Gastrik Reflü

 

gastrik-refl%C3%BC.jpg

Aşırı doygunluk, ya da sıkışan gaz nedeniyle nefes alamıyormuşsunuz gibi hissetmek ya da daha kötüsü ağrı ve rahatsızlığa neden olan reflü, genellikle zehirlenmiş bir karaciğere işaret eden belirtilerdir. Karaciğerimizin sindirim sistemiyle bağlantılı olduğunu ve bu organdaki bir sorunun sindirimle ilgili belirtilere yol açacağını biliyoruz. Sorunun gerçek kaynağını bulmak için bir doktora başvurmak yapılacak en doğru şeydir.

 

6. İshal

 

Yediklerinizin kendinizi kötü hissetmenize yol açması sık yaşadığınız bir şeyse, yukarıda sözünü ettiğimiz gastrik asitten şikayetçiyseniz, baskı ve rahatsızlık hissediyorsanız ya da ishaliniz varsa bunlar sindirim ve depüratif sistemlerinizdeki sorunlara işaret eder. Özellikle sık sık ishal oluyorsanız sıvı kaybı riskiniz var demektir, bunun ne sıklıkta olduğuna dikkat edin. Burada sözünü ettiğimiz diğer belirtiler gibi ishal de başka bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir ama her durumda bir doktora görünmelisiniz.

 

7. Genel Yorgunluk

 

Bu çok sık görülen bir durumdur. Sadece yorgunluk da değil, aynı zamanda kırıklık, bitkinlik ve sürekli bir uyuşukluk hali… Karaciğerinizi normalden fazla çalıştığının işaretleri olabilir.

 

Hastalıklar ya da zehirlenme karaciğerinizin daha fazla enerji harcamasına neden olur, bu da sizin genel enerjinizden çalar. Eğer genel yorgunlukla beraber ödem, sindirim sorunları, karın ağrısı, kaşıntı gibi burada sözünü ettiğimiz diğer belirtileri de gösteriyorsanız, bir doktora görünmelisiniz.

 

Unutmayın, eğer herhangi bir şüpheniz varsa doktorunuza başvurmak her zaman için en doğrusudur. Sağlığınız her şeyden önce gelir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...