Jump to content

Afiyetle Yiyebileceğiniz 6 Böcek


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Günümüzde 1 milyarı aşkın insan açlıkla mücadele ediyor ve bu sayı her geçen gün artış gösteriyor. Dünya nüfusunun hızla çoğalmasına karşı gıdaların yetersiz kalması insanları yeni arayışlara yönlendiriyor. Bunların arasında böcekler ilk sırayı alıyor.

Böcek yemek bizim kültürümüze tamamen uzak olsa da Asya ve Afrika’da birçok ülkenin sofrasını süslüyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ise 2013 yılından bu yana böceklerin besin olarak tüketimini onaylıyor. Halihazırda yenebilen 1900 civarı böcek türü olduğu biliniyor. Üstelik en az et kadar protein ve mineral içerdiği için oldukça besleyiciler.

Yakın gelecekte sofralarınızda görebileceğiniz böcek türleri:

Termit

afiyetle-yiyebileceginiz-6-bocek_646x340.jpg

Beyaz karınca olarak da bilinen termitler besleyici özellikleriyle ön plana çıkıyor. Güneşte kurutulabilmesinin yanı sıra fırında da kızartılıp servis edilebiliyor. Aynı zamanda sulu yemeklere tat katması için tercih ediliyor.

Arı

afiyetle-yiyebileceginiz-6-bocek_646x340.jpg

Tadı karıncaya benzemekle birlikte Japonya’da en çok tüketilen yiyeceklerin başında geliyor. Soslarla zenginleştirip kızartılabileceği gibi pilavla da servis edilebiliyor.

Süne

afiyetle-yiyebileceginiz-6-bocek_646x340.jpg

Salsa sosun vazgeçilmez malzemelerinden biri olan süne Afrika ülkelerinde atıştırmalık olarak tüketiliyor. Tadı tarçına benzese de denemek için ihtiyacınız olan tek şey cesaret!

Karınca

afiyetle-yiyebileceginiz-6-bocek_646x340.jpg

%25 protein içeren karınca Meksika’ya gittiğinizde herhangi bir restoranda karşınıza çıkabilen bir yiyecek. Ülkede karınca larvası popüler yemeklerin başında gelirken Asya’da salataya lezzet katması için sunuluyor.

Su Böceği

afiyetle-yiyebileceginiz-6-bocek_646x340.jpg

Tayland’a yolunuz düşerse deneyebileceğiniz bu böcek türü bol soslu bir şekilde kızartılıyor. Yiyenler lezzetine tam puan veriyor.

Çekirge

afiyetle-yiyebileceginiz-6-bocek_646x340.jpg

 

Protein miktarı en yüksek böceklerden biri olan çekirge (%50-75) en çok Japonya, Çin ve Meksika’da tüketiliyor. Amerika’da ise çekirge unu oldukça talep gören ürünler arasında yer alıyor. Meksika’da bol baharatlı şekilde tüketilen çekirgeler Afrika’da çorba olarak sofralarda yer alıyor.

Entomofaji olarak da bilinen böcek yemenin tek faydası besleyici olması değil. Diğer hayvanların yetiştirilmesine kıyasla iklime daha az zarar veriyor. Geleceğin yemek alternatifi olarak böceklere şimdiden kendinizi alıştırsanız iyi olur. Çünkü ileride restoran ve marketlerde sıkça karşınıza çıkabilir!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...