Jump to content

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 7 Çay


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Vücudumuzun hastalıklara karşı korunması, bağışıklık sisteminin görevidir. Dışarıdan gelen hücresel ve maddesel etkenlerin bünyemize zarar vermemesi için vücut savunma mekanizmalarını kullanır. Bademcik, kemik iliği ve lenf bezleri bağışıklık sisteminde görevli organlardır. Güçlü bir bağışıklığa sahip olabilmek için iyi beslenmek ve düzenli spor yapmak gerekir.

 

 

Hastalıklara karşı korunmak ve organlarımızın ömrünü uzatabilmek için bitkisel kaynaklardan destek alınabilir. Bunlar arasında bitki çayları da yer alır. Bitki çayları, vücudumuzun savunma mekanizmasını onarıcı ve güçlendirici etkiye sahiptir.

 

 

Kuşburnu

 

 

C vitamini, hastalıklara karşı savaşmada önemli bir role sahiptir. Kuşburnu da bu vitamin bakımından zengindir. Özellikle kış aylarında içildiğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Diğer aylarda da günde birer bardak içildiğinde dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz. Kaynar suda 5-10 dakika arası demlemek yeterlidir.

 

 

Karahindiba

 

 

Eski çağlardan itibaren, birçok hastalığın tedavisi için yapılan ilaçlara katılan karahindiba, zararlı toksinlerin yok edilmesini sağlar. Ağız ve diş hastalıklarında, zatürre ve ülser gibi rahatsızlıklarda tedavi amaçlı tüketilebilir. Kaynayan suyun içerisine 2 yemek kaşığı karahindiba attıktan sonra 40 dakika demleyip süzdükten sonra çayınızı içebilirsiniz.

 

 

Yeşil Çay

 

 

Siyah çayın doğada bozulmamış ve işlenmemiş hali yeşil çaydır. Bu nedenle yapısında çok fazla mineral bulundurur. Metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur. Yeşil çayı 2-5 dakika arasında demlemek yeterlidir.

 

 

Ekinezya

 

 

Bademciklerin iltihaplanması, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Ekinezya çayı, bademciklerdeki iltihaplanmaların yok edilmesini sağlar. Diğer üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde de etkilidir. 1 litre suyun içerisine 3-4 tatlı kaşığı ekinezya ekleyip 5 dakika demleyebilirsiniz. Günde iki bardak içmek yeterlidir.

 

 

Nane Çayı

 

 

Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilen nane çayı günde bir bardak içildiğinde daha sağlıklı olmanızı sağlar. Nane yapraklarını üç veya dört parçaya ayırdıktan sonra 24 saat boyunca bekletin. Yapraklar kuruduktan sonra kaynamış suyun içerisine 2 veya 3 çay kaşığı kuru nane yaprağı ekleyin. 15 dakikalık demlemenin ardından nane çayınızı içebilirsiniz.

 

 

Zencefil Çayı

 

 

Sindirim sistemi ve solunum yolları hastalıklarının tedavisinde bu çay kullanılabilir. Bal ile tüketildiğinde daha etkilidir. Zencefili 10 dakika demledikten sonra günde 1 veya 2 bardak içmek yeterlidir.

 

 

Biberiye Çayı

 

 

Kan dolaşımını artıran ve toksin atıcı etkiye sahip olan biberiye çayı, günde 2 bardak içilebilir. 1 çay kaşığı kuru biberiyeyi 10 dakika demledikten sonra bir müddet bekleyip tüketebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?..

   Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir?     Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinleri anlattı.   Soğukların kendini iyiden iyiye hissettirdiği kış mevsiminde soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının görülme oranı artar. Toplu alanlarda uzun süre geçirilen zaman nedeniyle de enfeksiyonların bulaşması maalesef tümüyle önlenemez.   Ancak vücudumuzda enfeksiyona yol açan virüs, bakteri, mantar ile parazit gibi mikroorg

   , Yer: Diyet ve Sağlıklı Yaşam

  • Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Öneriler

   [h=2]Çocuklarınızın sağlını korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu uzman tavsiyelerine kulak verin.[/h] Hastalıklara karşı vücudu koruyan bağışıklık sisteminin sağlam olmaması, özellikle çocuklarda sık tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabiliyor. Normal doğum, anne sütüyle beslenme, ek besinlere zamanında başlanması, aşıların doğru yapılması ve çocuğun aşırı korumacı bir yaklaşımdan uzak büyütülmesiyle sağlam bir bağışıklığın temelleri atılmış oluyor. Memorial Ankara Hastanes

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler...

   İşte mucize bitkiler   Kanserden saç dökülmesine kadar her türlü sağlık sorununa alternatif çözüm doğada gizli   Bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemi, özellikle salgın hastalıklar döneminde giderek artarken, bunun en önemli yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiği bildirildi.   Sağlıklı beslenmek için sofralardan eksik edilmemesi gereken besin maddeleri ise badem, elma, yaban mersini, brokoli, kırmızı mercimek, somon, ıspanak, tatlı patates, sebze suyu, buğday tohumu şeklinde sır

   , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
 • Yeni Oluştur...