Jump to content

Baş Ağrısına İyi Gelen 10 Mucizevi Besin


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Hepimizin sık karşılaştığı sorunların başında baş ağrısı gelir. Çalışma hayatının getirdiği stres, üzüntü veya mutsuz ve sinirli zamanlarımızda daha fazla karşılaştığımız baş ağrısı belli bir süre sonra kronikleşebiliyor. Baş ağrısı hissettiğimizde ilk iş ağrı kesicilere saldırmak da her zaman doğru olmayabilir. Bazı basit noktalara dikkat etmek ve baş ağrısına karşı mucizevi etki gösteren besinlere yönelmek ise ilaçların zararlı etkilerinden bizi koruyabiliyor.

 

 

İşte size baş ağrısını dindiren ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak olan besinler:

 

 

1. Fırında patates: Tam bir potasyum deposu olan patates fırında yapıldığı zaman vücuttaki su dengesini ayarlıyor ve enerji veriyor. Özellikle gece içkiyi fazla kaçıranlar için fırında patates biçilmiş kaftan.

 

 

2. Kahve: Damarların daralmasını sağlayan kahve baş ağrısını geçirmede oldukça etkili.

 

 

3. Karpuz: Su kaybına bağlı baş ağrılarına birebir olan karpuz, tam bir sıvı deposu olması sebebiyle baş ağrılarında terich edilebilen yiyeceklerin başında geliyor.

 

 

4. Badem: Magnezyum yönünden zengin olan badem, damarları rahatlatarak migren gibi şiddetli baş ağrılarının önüne geçmekte etkilidir.

 

 

5. Tam tahıllı ekmekler: Karbonhidrat eksikliğine bağlı olan baş ağrılarında tam tahıllı ekmekler tercih edilebilir. Sağlıklı karbonhidratlardan olduğu için diyetinizi bozmanıza da gerek kalmaz.

 

 

6. Yoğurt: İçeriğindeki kalsiyum sayesinde baş ağrılarına iyi gelen yoğurt yağsız tercih edilmelidir.

 

 

7. Baharatlar: Baharatlı yiyecekler tüketmek özellikle solunum yollarını açar ve baş ağrısını dindirmede etkilidir. Kırmızı biber gibi soslara menünüzde yer verebilirsiniz.

 

 

8. Susam: İçerisindeki E vitamini sayesinde baş ağrılarına iyi gelir. Özellikle kadınarın regl öncesi sendromlarındaki sıkıntı ve baş ağrılarına birebir.

 

 

9. Ispanak: Kan şekerini ve tansiyonu dengeleyen ıspanak baş ağrılarını dindirmede iyi bir seçenektir.

 

 

10. Muz: Yüksek enerji vermesi ve sıvı yönünden zengin olması baş ağrısında tercih edilebilecekler listesinde muza yer açar.

 

 

Baş ağrısına iyi gelen yöntemler arasında soğuk su kompresi de etkili. Bir miktar buzu bir poşete koyarak başa 5 dakika kompres yapmak baş ağrısını dindirmek için önerilenler arasındadır. Bunun yanında sıcak duş ise vücutta gevşeme etkisi göstereceğinden strese bağlı baş ağrılarını geçirmede etkilidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...