Jump to content

Halsizliğin Çaresi Yiyecekler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Fiziksel ve ruhsal yorgunluğa bağlı olarak kendini gösteren halsizlik, hepimizin zaman zaman karşılaştığı sorunlardan biridir. Stres, uzun süren hastalıklar veya uyku bozuklukları gibi nedenlerden kaynaklanabilen halsizlik mevsim geçişlerinde de görülebilir.

 

 

Yetersiz beslenme ve aktivite eksikliği de halsizliğin nedenleri arasında yer alır. Gün boyu tükettiğimiz besinler vücutta enerjiye dönüştürülerek bize faaliyetlerimizi yerine getirme imkanı sağlar. Doğru besinler tüketerek siz de halsizlik şikayetine son verebilirsiniz.

 

 

1. Proteinli gıdalar

 

 

Protein kas yapımında etkin rol oynamasının yanında size enerji ve motivasyon sağlar. Kötü kolesterolü artıran yumurta ve kırmızı et yerine daha sağlıklı tercihler olan beyaz et ve fasulye tercih edebilirsiniz.

 

 

2. Kompleks karbonhidratlı gıdalar

 

 

Vücuda yüksek enerji veren kepekli, tam tahıllı ve nişastalı gıdalar halsizlikle savaşmada oldukça önemlidir. Spor öncesi yenen karbonhidratlar yorgunluğu önler ve spor için gereken enerjiyi bize sağlar. Ayrıca kan şekeri seviyesinin korunması ve uyku bozukluklarının giderilmesinde de kompleks karbonhidratlar işe yarar.

 

 

3. Su

 

 

Kronik halsizliğin en büyük sebebi yeterli sıvı tüketilmemesidir. Günde en az 8 bardak su içmek günlük sıvı ihtiyacını karşılamak için gereklidir. Bunun yanında bitki çayları ve meyve suları da halsizliği önlemede etkilidir.

 

 

4. Balık

 

 

Demir eksikliği de kandaki oksijeni direkt etkilediği için kansızlığa neden olur. Demir yönünden zengin gıdalar olan kırmızı et, balık ve yeşil sebzeler de yeterli miktarda demir alımı için gereklidir.

 

 

5. Kuruyemiş

 

 

Kuruyemişler B ve C vitamini takviyesi için aşırıya kaçmadan tüketilebilir.

 

 

Halsizlikle savaşmanın diğer yollarından biri de günde en az 20 dakika egzersiz yapmaktır. Böylece kendinizi daha canlı ve zinde hissedebilirsiniz. Güne protein ağırlıklı sıkı bir kahvaltıyla başlamak da halsizliğe iyi gelir. Ayrıca işlenmiş gıdalardan ve boş kalori içeren fast foodlardan uzak durmak da halsizlikle savaşma konusunda size yardımcı olur. C vitamini içeren meyve suları enerji sağlamak ve gün boyu kendinizi iyi hissetmeniz açısından yararlıdır. Kafein tüketimini sınırlamak veya kafeinsiz içecekler tüketmek de halsizlik şikayetlerinin önüne geçer.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...