Jump to content

Adet Söktürücü 5 Bitki Çayı


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Kadınların stres yaşamasına neden olan adet gecikmeleri hormonal bazı dengesizliklerin yanında üreme organlarındaki bir sorundan da kaynaklanabilir. Adet gecikmelerinin başlıca sebepleri arasında vücudun besin dengesini bozan şok diyetler, ağır egzersiz programları, hava değişimi gibi vücudun adapte olmakta zorluk çektiği durumlar, kullanılan ilaçlar ve stres sayılabilir. Hem genç yaşlarda hem de orta yaşlarda ortaya çıkabilen bu sorun, uzun süre devam ettiğinde ise bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir.

 

 

Bazı bitkiler ve bitki çaylarından yararlanarak da adet gecikmesinin önüne geçebilirsiniz. Özellikle stres ve hava değişimi gibi faktörlerin sebep olduğu adet gecikmelerinde bitki çayları faydalı sonuçlar verir.

 

 

Adet Söktürücü Bitki Çayları Nasıl Hazırlanır?

 

 

Maydanoz tohumu çayı: Birkaç maydanoz tohumu, 1 su bardağı kaynar suda demlenir. 15 dakika kadar demlenen çay günde üç defa içilebilir. Kaynar suya kurutulmuş birkaç tutam maydanoz eklenerek de yapılabilen bu çay adet gecikmelerine iyi gelir.

 

 

Papatya çayı: Papatya çayı gerginlik ve stres önleyici etkisiyle bilinir. Bu etkisiyle adet öncesi sendromlarına da faydalıdır. Papatyaya biraz biberiye de ilave edilerek kaynar suda demlenir. 10 dakika demlenen çay günde iki kez tüketilebilir. Papatya biberiye ile birleştiğinde adet söktürücü etkisi artacaktır.

 

 

Kekik çayı: 1 tatlı kaşığı kekik, 1 bardak kaynatılmış suya ilave edilir ve yaklaşık 10 dakika bekletilir. Demlenen karışım soğutularak günde iki kere içilebilir.

 

 

Dereotu: En iyi adet söktürücülerden biri olarak bilinen dereotu, birkaç dal şeklinde dövülerek kaynar suya atılır ve 15 dakika demlenir. İstenirse bir tatlı kaşığı bal ile daha lezzetli hale getirilerek günde iki kez içilebilir.

 

 

Kuş dili: Kuş dili çayı da adet söktürücü özelliğiyle bilinir. Kuş dili 1 su bardağı kaynar suyun içinde 10 dakika demlenir. Bal da ilave edilebilen karışım, aç karnına ve günde iki kez tüketilebilir.

 

 

Adet söktürücü çaylar faydalarının yanında bazı alerjik reaksiyonlara da sebep olabilirler. Bu nedenle bu kürleri kullanmadan önce metabolizmanıza uygunluğu için uzman bir hekime danışmak daha iyi olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...