Jump to content

Astımı Olanlar Hangi Sporları Yapabilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Solunum yollarındaki daralma ve iltihap astım hastalığına neden olur. Nefes alamama, öksürük ve göğüste sıkışma bu hastalığın en önemli belirtileridir. Bu belirtilerin nöbetler halinde olması, astım hastalarının spor ile olan ilişkilerini etkiler.

 

 

Astım hem çocukluk hem de yetişkinlik dönemlerinde görülebilir. Hastaların yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkiler. Spor ve düzenli egzersiz herkes için çok faydalıdır. Astımlılar için de kontrollü bir şekilde yapılmak şartıyla uygun olan sporlar bulunur.

 

 

Astım hastalarının spor yaparken karşılaşacağı risklerden birisi, EBA yani egzersize bağlı astımdır. Bu rahatsızlıkta egzersiz esnasında ataklar ve nöbetler görülür. Özellikle soğuk ve kuru havalarda spor yapıldığında EBA'nın görülme olasılığı artar. Hırıltılı soluma, öksürme, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve yorgunluk egzersiz sonucunda meydana gelen astım belirtileridir. Bu durumla karşılaşmamak için hastaların açık havada spor yapması önerilir.

 

 

Tedbirlerin alınması durumunda astım hastaları her sporu yapabilir. Ancak bazı sporlar daha uygundur.

 

 

Yüzme

 

 

Vücuttaki birçok kasın gelişimini sağlayan ve nefes alıp vermeyi düzenli hale getiren yüzme astım hastalarının rahatlıkla yapabileceği sporların başında gelir. Göğüs kafesinin etrafında bulunan kasların gücünü ve esnekliğini artırdığı için nefes darlığı ve öksürüğün ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kapalı yüzme havuzlarının bulunduğu alanların havasının ılık ve nemli olması sayesinde hastalar daha kolay nefes alır.

 

 

Bisiklet

 

 

Nemli ve çok sıcak olmayan havalarda bisiklet sürmek, astım hastalarının karın kaslarını ve üst solunum yollarını daha güçlü hale getirir. Genelde açık havada yapıldığı için bisiklet sporu, nefes darlığı çeken kişilere iyi gelir.

 

 

Pilates ve Yoga

 

 

Yüksek seviyede nefes alıp verme sağladığı için bronşların genişlemesini sağlayan yoga ve pilates astım hastaları için çok faydalıdır. Yogada doğru nefes alıp verme teknikleri kullanıldığı için akciğerlerin düzenli bir şekilde çalışması sağlanır. Kandaki oksijen seviyesi yükseldiği için hastalar nefes alıp vermede zorlanmaz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Kara Büyü Hangi Amaçlarla Yapılır?

   -Kara büyü birbirini seven iki insana yaptırılabilir ya da karı kocanın boşanması için de yaptırılmaktadır.   -Bazı kimseler kara büyüyü dil bağlamak amacıyla yaptırmaktadır. Burada kara büyü yapılan kişi yaptıran kişiye karşı suskunlaşması ve onun önünde konuşamaması amaçlanmaktadır.   -Kara büyü yaptırılan diğer bir olay ise erkeğin kudretini bağlamaktır. Bunu da genellikle bir erkeğin gerdeğe girdiğinde erkeklik kudretini kullanamaması ya da eşini aldatan erkeklerin diğer kadınlar

   , Yer: Büyü

  • Maddiyatı İyi Olanlar Hangi Esmaları Zikrediyorsunuz...

   Bu konuyu maddi olarak ben ve benim gibi sıkınta olan arkadaşlar için açtım. O kadar çok kişi varki maddi durumu iyi olmayan, borcu olan. istedimki maddi yönden rahat olan arkadaşlar hangi esmaları ya da duaları günlük yaşantısında okuyorlar.umarım yardımcı olurlar:)

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

  • Yazdığım Sanatçının Hangi Şarkısını Beğeniyorsun?

   Yazdığım Sanatçının Hangi Şarkısını Beğeniyorsun?   Canan erçetin................

   , Yer: Forum Oyunları

  • Ayrı Olanlar Okuyun

   Selamün Aleyküm sevgili arkadaşlarım.   Kimimiz sevdiğimizle kavuşuyoruz,kimimiz de hala arayıştayız bir türlü kavuşamıyor,onun tarafından hatırlanmak için çabalıyoruz. Şimdi sizlerle paylaşacağım bu dua yı,ister sevdiğiniz niyetine,ister sizi üzen eşiniz yada kayınvalideniz yada sizi üzen herhangi biri niyetine yatsı namazından sonra Efendimize Salavat getirerek kalpten 7 kez okursanız tez zamanda isteğiniz gerçekleşir , o kişinin kalbine sıkıntı sokulur Allah ın izniyle size yaptıklar

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

  • Fakirliğe Düşmüş Zarurette Olanlar

   kim fakirliğe düşmüşse ve allahın "ya vehhab"ismi şerifini çok sayıda zikrederse veya 2 rekat kuşluk namazının ikinci rekatının ikinci secdesinde 40 defa bu ismi zikrederse hayret edilecek şekilde allah onun fakirliğini giderecektir.   ben denemedim ama kaynaktaki diğer usullerin faydasını gördüm bunu da paylaşmak istedim.kaynak küçük bir esmaül hüsna kitapçığı.hindistan ve mısır kökenli kitap isimleri kaynak olarak verilmiş.yazmaya gerek görmedim.

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

×
×
 • Yeni Oluştur...