Jump to content

Fazla Mesai İsteyen Ormancı Önce Sürüldü, Ardından Lojmandan Atıldı


MiLiTaN

Önerilen Mesajlar

 

 

Mersin'in Erdemli İlçesi'nde Orman İşletme Müdürlüğü'nde çalışırken fazla mesai ücreti talep eden ve işletme ile mahkemelik olan evli ve 3 çocuk sahibi 33 yıllık orman işçisi Ali Yılmaz, Gülnar'a sürülmesinin ardından bu kez de oturduğu lojmanından atıldı.

 

Akdeniz Mahallesi Talat Göktepe Çamlığı'nda bulunan lojmanda kalan Ali Yılmaz'ın eşyaları tutanak tutularak polis nezaretinde kurumca görevlendirilen 6 işçi tarafından dışarı çıkartılarak boşaltma işlemi yapıldı. Olaya büyük tepki gösteren işçi Ali Yılmaz(52) gözyaşlarına boğuldu.

 

HAKKIMI ARAMAK SUÇ MU?

 

33 yıldır Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü'nde işçi olarak çalıştığını belirten Yılmaz, fazla mesailerinden hakkı olan ücreti olmak üzere dava açtıktan sonra başına gelmeyen kalmadığını anlatarak göz yaşları içinde şunları söyledi: "Dava açtığımı öğrenen kurum yetkilileri beni davamdan vazgeçmemi söylediler. Ben de davamdan vazgeçmedim. Daha sonra geçen ocak ayında Gülnar'a sürdüler. Lojmandan çıkartmak istediler. Ben de okullar tatil olunca yazın çıkacağımı söyledim. Benim talebimi dinlemeyerek lojmandan çıkartılar. İşin en acısı ise lojmanımı kendi çalıştığım çalışma arkadaşlarıma boşalttılar. Ben Gülnar'da çalışacağım. Çocuklarım burada okuyacak daha ne diyeyim. Beni bu duruma düşürdüler. Bu ülkede hakkını arayanlar suçlu ise ben suçluyum. Hakkımızı aramak suç mu?"

 

Ali Yılmaz'ın eşi Saniye Yılmaz(40) ise üzüntüden sorulara cevap veremedi. Erdemli Orman İşletme Müdürü Kenan Akduman ise 'Kamu konutları yönetmeliğine göre tayini çıkan işçi veya memurun 2 ay içerisinde lojmanı boşaltması gerekiyor. 4 ay geçmesine rağmen lojman boşaltılmadığı için tutanak ile boşaltmak zorunda kaldık. Boşalan lojmanlar tayini gelen memur arkadaşlara verilecek demekle yetindi.

 

Bu arada kendi arkadaşlarının eşyalarını lojmandan çıkaran işçilerin ise eşyaları taşımakta zorlandıkları ve büyük üzüntü yaşadıkları görüldü.

 

 

Mersin -Fazla Mesai İsteyen Ormancı Önce Sürüldü, Ardından..

FB_IMG_1464085597577.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlıs bilmiyorsam.Devlette calısan isçilerin maası zaten yüksek.Normal fabrika iscisi gibi asgari ücretle calışmıyorlar.Hak tabiki aranır ama özel sektörde calısan böyle sey yapsa direk isten çıkarılıyor.

 

Yasalara göre işçinin haftalık belli bir çalışma saati var, kendi isteği dışında ondan fazla çalıştırılamazlar, ancak fazla mesai ücreti ödenerek kendi isteği ile fazla mesai yaptırılabilirler.. Bu kamuda da, özel sektörde de aynıdır.. Yine kamuda ve özel sektörde böyle bir sebepten işten çıkarılamazlar, çıkarılırsa tazminat alırlar.. Bu abimiz de işten çıkarılmamış başka bir ilçeye zorunlu tayini yapılmış, yani sürgüne gönderilmiş..

 

Başka bir konu ise yasal süre dolmadan lojmandan çıkarılmış olması, eşyalarının dışarı atılmış olması..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Militan yasalar gercekten uygulanıyormu calıstığım yerde hak aramak için grev yapılmıs ve 100 kadar isci cesitli bahanelerle isten cıkarıldı.Mesai ye gelince kendi istegin dısında öyle mesailere bırakılıyorsunki tüm çalışanlara isverenin zorunlu kıldıgı tüm mesailere kalacagım gibisinden kağıtlar imzaladık.Öyle ben kalamam lüksü yok kalmayacak kapı orda diyor disiplin suçundan işten çıkarıyor.Sendika kitapcık dagıttı nefes almamız dısındaki hersey işveren ićin işten çıkarma sebebi.Cünkü özel sektörde işciyi gercekten koruyan kanun yok.O yüzden devlette çalışan işci bizden yasal olaral daha iyi konumda devlet işcisicok cok sürülür özel sektördeki kovulur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yasalar mutlaka bir yerlerde eksik kalıyor, mesela işçi kendi isteği dışında fazla çalışamaz diye bir kanun var ama sözleşmeye işveren zaruri gördüğünde fazla çalışacağım, işveren isterse şirketin yurt içindeki başka bir şubesine gidebilirim, 2 aylık deneme süresini kabul ediyorum gibi maddeler yazılamaz diye bir kanun yok, insanlar da o an işe ihtiyacı olduğu için sözleşmede ne yazarsa yazsın umurunda olmadan imzalıyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...