Jump to content

Akıl Sağlığına Zararlı 12 Alışkanlık


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kendinizi nasıl hissettiğiniz gün içerisinde yaşadığınız küçük şeylere ve alışkanlıklarınıza bağlı olabilir! İşte akıl sağlığını etkileyen 12 alışkanlık...

 

Depresyon genellikle sevdiğimiz birinin ölümü, işsiz kalmak, maddi güçlükler gibi bizim kontrolümüzde olmayan faktörler nedeniyle ortaya çıkar. Fakat her gün yapılan küçük değişiklikler ruh halimizi düşündüğümüzden daha çok etkiliyor.

 

Sosyal medya alışkanlıkları, egzersiz rutini ve hatta yürüyüş biçimi bile içinizdeki mutluluğu bir kara delik gibi emiyor olabilir.

 

Ruh haliniz yürüyüş biçiminizi etkileyebilir. Fakat bu durumun tam tersi de aynı derece de etkili!

 

Davranış Terapisi ve Deneysel Psikoloji Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmaya göre yürüyüş biçiminiz mutluluğunuzu etkileyebilir. Araştırmacılar, çalışmaya katılan kişilerden kollarını fazla kıpırdatmadan, kambur ve omuzlar düşük bir şekilde yürümelerini istiyor. Çalışmanın sonucunda ise dik ve kendinden emin bir şekilde yürüyen kişilerin, kambur yürüyenlere göre daha mutlu ve iyi hisettiği ortaya çıkıyor.

 

Dahası omuzları kambur yürüyen kişiler, yürürken daha çok negatif deneyimleri hatırladıklarını belirtiliyor.

 

Mutlu adımlar için, yürürken çenenizi kaldırın ve omuzlarınızı geriye atın!

 

İnstagramın kraliçeleri dikkat! Psychological Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, rastgele bir şeylerin fotoğrafını çekmek, o anları hatırlamanıza engel olabilir.

 

Yapılan araştırmada katılımcılar bir müze turuna götürülüyor ve orada sergilenen objeleri inceleyerek resimlerini çekiyorlar. Daha sonra kendilerinden geziyi anlatmaları istendiğinde katılımcılar, fotoğrafladıkları objelerin ne olduğunu hatırlamakta, fotoğraf çekmeyen kişilere göre güçlük çekiyor.

 

Fotoğraf çekerken içinde bulunduğunuz anın farkında olmaya çalışın ya da arkanıza yaslanıp anın keyfini çıkarın!

 

Liseden mezun olduktan sonra zorbalardan kurtulmuş sayılmazsınız!

 

Yaklaşık 54 milyon çalışan kariyerlerinin bir döneminde iş yerinde kendilerine kötü muamele edilmesinden, hedef gösterilmekten ve mobbingden şikayet ediyor.

 

Gurur ve kendine güven duygularının ön plana çıktığı iş yerinde kötü davranışlarla karşılaşmak kişilerin duygusal durumunu değişken hale getirirken, her sabah yataktan kalkıp işe gitmeyi de zorlaştırıyor.

 

İş yerinde kötü davranışların hedefi oluyorsanız mobbingle mücadele derneğine başvurabilir ve psikologlardan yardım alabilirsiniz.

 

Egzersiz yapmamak kendinizi mutsuz hissetmenize neden oluyor.

 

Haftada 3 gun daha fazla hareket ettiğinizde depresyon seviyeniz %19 oranında azalıyor.

 

London College Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre spor yapan kişiler yapmayanlara göre daha mutlu bir yaşam sürüyor.

 

Hayatınıza yürüyüş ve daha fazla hareket ekleyerek depresyon ve mutsuzluğa elveda diyebilirsiniz.

 

Yapmanız gereken işleri sonraya bırakarak kendinizi depresif bir ruh haline mahkum ediyorsunuz!

 

Bir işi yapmama nedeniniz sıkıcı olması ya da o anda canınızın onu yapmak istememesiyle ilgili olarak size kimse yardımcı olamaz. Fakat kendinizi tedirgin hissettirecek ya da başarısız olmaktan korkacağınız işleri daha sonraya bırakmak sizi rahatlatmak yerine daha mutsuz ediyor.

 

Mutlu olmak için öncelikle kendinizi yatıştıracak bir şey yapın ve sorun yaratan işinizi halledin. Müzik dinlemek, koşmak ya da meditasyon yapmak gibi aktiviteler istemediğiniz işleri yapmakta size yardımcı olabilir.

 

İlişkiniz mutsuzluk nedeniniz olabilir.

 

Psikologlar birçok hastalarının ilişkilerinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle depresyona girdiğini söylüyor.

 

İlişkileri nedeniyle depresyona giren kişiler bazen bu durumu uzun yıllar sonra fark ediyor.

 

Partnerinizin kendinize güven duygunuzu zedelediğini ve sizi depresyona ittiğini düşünüyorsanız, bir uzmana, ailenize ya da arkadaşlarınıza danışabilir ve bu konuda yardım alabilirsiniz.

 

Hayatı fazla ciddiye alarak kendinizi mutsuzluğa sürüklemeyin!

 

Yolda yürürken ayağınız takılıp düştüğünüzde utançla ayağa kalkıp üstünüzü mü düzeltiyorsunuz yoksa kendinize gülüyor musunuz?

 

Eğer utanç duygusu daha ağır basıyorsa hayatınızda kahkahalara ve gülücüklere daha fazla yer vermelisiniz.

 

Kahkaha anksiyete bozukluklarına ve depresyona en iyi gelen ilaçtır. Hayatınızdan olumsuz duyguları uzaklaştırmak için komedi filmleri izleyebilir, birlikte eğlendiğiniz arkadaşlarınızla vakit geçirebilir ve ilgi çekici bir hobi edinebilirsiniz!

 

Düzensiz gece uykuları mutsuzluğunuzun kaynağı olabilir.

 

Psikolog Diedra L. Clay, "Uyku her şeyi etkiler" diyor.

Duygusal ve bilişsel yetenekler ve vücut fonksiyonları gibi birçok şeye etki eden uyku düzeni, vücudun kendini yenileme işlemi.

 

Düzenli uyku uyumanıza engel olan etkenleri belirlemeye çalışın ve adım adım mükemmel gece uykusuna ulaşın.

 

İş, çocuklar, evlilik.. Kendinizle başbaşa kalacak vakit bulamıyor musunuz?

 

Yoğun bir tempo içinde küçük bir mola verip ve kendinize vakit ayırmanız gerçekten çok önemli.

 

Sahilde kısa bir yürüyüşe çıkabilir, yarım saatlik kısa bir uykuyla dinlenebilir ya da ayaklarınızı uzatıp kitap okuyabilirsiniz.

 

Önemli olan kendinize zaman ayırmanız.

 

Eğer ağırlıklı olarak sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyorsanız kimseyle gerçekten iletişim kuruyor sayılmazsınız.

 

Facebook gibi sayfaların amacı eğlencedir. Bu tarz sosyal medya diyalogları insanları anlamamızı ve gerçek bağlar kurmamıza yardımcı olmaz.

 

İnsanlarla yüzyüze iletişim kurmak oldukça önemli! Bu nedenle uzun süredir görüşmediğiniz arkadaşlarınızla mesajlaşmak yerine bir kafede buluşup kahvenizi yudumlarken sohbet edebilirsiniz.

 

En son ne zaman kendinizi elektronik aletlerden bağımsız bir halde gördünüz?

 

Elektronik cihazlara bağımlı yaşamak kendinizi mutsuz hissetmenize neden olabilir.

 

Haftanın bir günü ya da günün belirli saatlerinde akıllı telefon, laptop, tablet gibi cihazlardan uzak durmayı deneyin, daha iyi hissedeceksiniz!

 

Birçok şeyi aynı anda yapmaya çalışmak mutsuzluk kaynağınız olabilir!

 

Öğle yemeğini çalışma masanıza taşıyor ya da televizyon izlerken bir yandan sosyal medyayı takip ediyorsanız, kendinizi strese sokuyor olabilirisniz.

 

Yapılan araştırmalar, birçok insanın birçok işi aynı anda yaparak kendini daha verimli sandığını fakat gerçeğin bu durumu yansıtmadığını gösteriyor.

 

Multitasking, yani aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmak strese girmenize neden olurken, çevrenizle olan iletişiminizi etkiler.

 

Stresten uzak durmak için birçok şeyi aynı anda yapmak yerine işlerinizi sıraya koyun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...