Jump to content

Sindirime İyi Gelen 3 Harika Çay...


Renan

Önerilen Mesajlar

Sindirime İyi Gelen 3 Harika Çay

 

sindirim-caylar%C4%B1.jpg

 

Bol yağ ve protein içeren bir ziyafetten sonra, midede sindirime yardımcıolmak için bitki çaylarından daha güzel hiçbir şey yoktur. Aralarından seçebileceğiniz pek çok çeşit var. Bu yazıda yemeklerden sonra, midenizin “ağırlaşmasını” önleyecek en etkili çaylardan bahsedeceğiz.

 

Zencefil çayı

 

Zencefilin yemeklerde kullanımı yaygındır. Ama içerdiği gingerol, shogaol ve benzeri ana etken maddeler doğal ilaç olarak çeşitli şekillerde kullanılabilir.Bunlar mideyi etkileyip aşağıdaki etkileri ortaya çıkartırlar:

 

  • Pankreas ve safra kesesi salgılarını arttırıp, sindirime destek olurlar.
  • Midedeki “ağırlaşma” hissini azaltırlar.
  • Hazımsızlığı önleyip, karın bölgesinde şişme ve gazı engellerler.
  • Mide bulantısı ve kusmayı önlerler.

 

Bu nedenle yemeklerden sonra zencefil çayı içmek sindirim için çok faydalıdır. Alın size leziz bir zencefil, papatya ve limon çayı tarifi: Bir litre su içerisinde dilimlenmiş yarım limonu kaynatın. Ateşten alıp birkaç dakika beklettikten sonra dilimlenmiş zencefil parçalarını ekleyin (istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz), ve ardından içine bir iki poşet papatya çayı atın. Birkaç dakika deminin çıkmasını bekledikten sonra süzüp bal veya stevia ile tatlandırarak içebilirsiniz.

 

Papatya: bir başka güçlü sindirim desteği

 

papatya2.jpg

Papatya da tıbbi özellikleri ile tanınan bir başka bitkidir. Sakinleştirici etkisinin yanı sıra, yemekten sonra içeceğiniz bir bardak papatya çayı daha hafif hissetmenize yardımcı olacaktır. Papatyadaki etken maddeler bağırsak ve mide yanmasını önler, midedeki ağırlık hissi ve şişkinliği ortadan kaldırırlar.

 

Sindirime yardımcı olan harika bitkiler nane ve papatya ile yapabileceğiniz güzle bir çay:

 

Bir miktar su kaynatın ve su kaynamaya başlar başlamaz altını kapatın. Bir bardağa biraz papatya ve nane koyun. Üzerine suyu döküp beş dakika kadar deminin çıkmasını bekleyin. Süzüp istediğiniz gibi tatlandırın.

 

Boldo ve özellikleri

 

Boldo çayının çok eşsiz bir tadı vardır ve ayrıca en popüler sindirim kolaylaştırıcı çaylardan birisidir. Bu çay karaciğerin çalışması ve safra kesesi salgılarını arttırıp yağlı yiyeceklerin sindirilmesini kolaylaştırır. Boldo çayının bu özelliğini arttırmak için içerisine nane, papatya veya tarhun katabilirsiniz.

 

Lezzetli bir boldo çayı yapmak için biraz su kaynatın. Kaynamaya başladığında altını kapatıp içine birkaç boldo yaprağı ekleyin. Isterseniz ekstradan nane, tarhun veya papatya da ekleyebilirsiniz. Birkaç dakika deminin çıkmasını bekleyin ardından süzüp istediğiniz gibi tatlandırıp içebilirsiniz. Sindirime yardımcı olan çaylar, ağır bir yemekten sonra kendinizi çok daha hafif hissetmenizi sağlayacak. Afiyet olsun!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...