Jump to content

Demir Eksikliğini Anlamanın Yolları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Kendinizi her zamankinden daha yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Ten renginiz soluk ve nefes darlığı şikayetiniz mi var? Sizde de demir eksikliği olabilir!

 

 

Kan rahatsızlıkları arasında en sık görülenlerden biri olan demir eksikliğinin başlıca nedeni kırmızı kan hücresi sayısının normalden daha az olmasıdır. Organlara ve dokulara kan ile birlikte giden oksijen miktarı azalır ve buna bağlı olarak organlar fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremez.

 

 

Bu durumu ortaya çıkaran temel etkenlerin başında ise sağlıksız ve düzensiz beslenme, mide ya da bağırsaklar rahatsızlıklarına bağlı olarak görülen kanama, kadınlarda regl ve doğum süreci yer alır.

 

 

Solgun Cilt

 

 

Saç dökülmesinden kırılan tırnaklara, soğuk el ve ayaklardan baş dönmesi ya da ağrısına kadar birçok belirti demir eksikliğinin bir sonucu olabilir. Ancak demir eksikliğini ortaya koyan en belirgin özellik cilt renginin soluk olmasıdır. Düşük kırmızı kan hücresi cildin ve dudakların solgun görünmesine, göz içinde belirgin bir renk kaybına yol açabilir.

 

 

Halsizlik

 

 

Eğer nedenini tam olarak bilemediğiniz bir halsizlik ve aşırı yorgunluk söz konusu ise demir eksikliği söz konusu olabilir. Dokulara tam olarak oksijen gitmemesi durumunda vücudunuz yeterince enerji üretemez ve bu durum kendinizi zayıf ve güçsüz hissetmenize yol açar. Buna bağlı olarak konsantrasyon sorunu ve sinirlilik görülebilir.

 

 

Nefes Darlığı ve Çarpıntı

 

 

Nefes darlığı ve çarpıntı da demir eksikliğini ortaya koyan önemli belirtiler arasındadır. Ne kadar derin nefes alsanız da vücudunuza giren oksijen miktarının yetersiz olması sürekli olarak derin nefes almanıza yol açar. Bu durum fiziksel aktivitelerinizi kısıtlayarak nefesinizin daralmasına, kalbinizin olduğundan daha hızlı atmasına neden olabilir.

 

 

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

 

Doktorunuzun önereceği ilaç ile demir takviyelerinin yanında doğru ve sağlıklı beslenme demir eksikliği tedavisi için önemlidir. Öğünlerinizde bol yeşillik, yumurta, tavuk ve kırmızı ete yer verebileceğiniz gibi ara öğünlerde kuru üzüm, kuru kayısı gibi atıştırmalıkları tüketebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...