Jump to content

Kapalı Ortamda Çalışanlar Dikkat!..


Renan

Önerilen Mesajlar

Kapalı ortamda çalışanlar dikkat!

3_d.jpg

 

Yaz geldi, terleme sorunu olanlar için kabus dolu günler başladı. Eller, koltuk altları, ayaklar başta olmak üzere vücudun olması gerekenden fazla terlemesi olarak adlandırılan aşırı terleme, kişinin kariyerinden özel hayatına kadar pek çok soruna neden oluyor.

 

Aşırı terleme sorunu yaşayan kişiler aynı zamanda büyük bir özgüven eksikliği de yaşıyor. Uzmanlar, "Aşırı terleme, kişide saklanma ihtiyacı oluşturuyor. Tokalaşmak bile zaman zaman onlar için utanç verici olabiliyor. Bu nedenle çareyi sosyal ortamlardan uzaklaşmakta buluyorlar. Ancak bu sorundan kalıcı bir şekilde kurtulmak mümkün" diyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Bekar, aşırı terleme ve tedavi yolları hakkında bilgi verdi:

 

Ter; vücudun dış ortamla ısı transferini sağladığı gibi aynı zamanda toksik maddelerin vücut dışına atılmasını da sağlar. İnsanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutta olan terlemeye hiperhidrozis denir. Eller ve koltuk altında daha sık olmak üzere yüzde ve ayaklarda da görülür. Aşırı terleme her 100 kişiden birini etkiliyor. Bu sorunu yaşayan kişiler, yaz ya da kış, mevsim fark etmeksizin her dönem belirli bölgelerinde aşırı terlemeyle savaşıyor.

 

JAPONLARDA 20 KAT FAZLA

Aşırı terlemenin özel bir sebebi yok. Vücuttaki sempatik sinir sistemi hiperaktif oluyor, yani aşırı çalışıyor. Dolayısıyla belli grup kişilerde ya da belli şartlarda daha fazla görülmesi diye bir durum söz konusu değil. Ancak Japonlarda 20 kat daha fazla görülüyor. Uyku dışında her daim terliyorlar. Kadın ya da erkek olmak da terlemeyi etkilemiyor. Ancak kadınlar tedavi konusunda daha hassaslar; erkekler tedaviden kaçıyor.

 

ERGENLİKTEN SONRA ARTIYOR

Aşırı terleme; özellikle ergenlik çağından sonra artış gösteren, her cins ve sosyal yapıdaki insanda görülen, tedavi edilmesi gereken patolojik ve klinik bir durumdur. Bu klinik hastalık tablosu, hastaların sosyal yaşamlarını ileri derecede olumsuz etkileyen, mesleki başarılarına engel olabilen, hatta bazılarının profesyonel mesleklerini yapamamalarına neden olabilen bir seyir sürebiliyor.

 

Stres ve yoğun iş temposu aşırı terlemeyi tetikliyor. Sürekli iş toplantıları ve çok fazla kişiyle temas eden kişiler için aşırı terleme sorunu güvensizlik, özgüven eksikliği, saklanma ihtiyacı, sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi sonuçlara neden oluyor. Bu durum ise uzun vadede kariyerlerini olumsuz etkiliyor.

 

TOKALAŞAMIYORLAR

Hastalarımızın çoğu, 'Kimse ile tokalaşamıyorum, günde iki-üç kez gömlek değiştiriyorum, topluluk içine çıkamıyorum' gibi şikayetlerle bize başvuruyor.

 

Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir. Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Çünkü bu sorun bir süre sonra kişinin asosyalleşip içe kapanmasına neden oluyor. Hatta meslek seçimlerini etkliyor. Başka insanlarla fazla iletişime girmeyi gerektirmeyen, daha bireysel çalışabilecekleri mesleklere yöneliyorlar.

 

ÖZEL HAYATI ETKİLİYOR

Sadece sosyal hayatı ya da kariyeri olumsuz etkilemiyor aşırı terleme; duygusal ilişkileri de sekteye uğratabiliyor. Elleri terlediği için elele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamaları zorlaşıyor.

 

Aşırı terleme sorununun en kalıcı ve güncel tedavi yöntemi, klipsli endoskopik torakal sempaktektomidir (ETS). Yaklaşık bir saat süren kapalı ameliyat yöntemi olan ETS ile her iki koltuk altından sırayla (sağ, sonra sol taraf) 5 milimetrelik, küçük iki tane delik oluşturacak kesi yapılır. Bu 5 mm'lik kesilerden birinden kamerayla girilip terlemeye neden olan sempatik zincir bulunur. Etkilenen bölgeye göre (el, koltukaltı, yüz) o sinir zincirinin ilgili bölümlerine titanyum klips yerleştirilir.

 

AYNI GÜN TABURCU OLUNUR

Klipsi yerleştirdikten sonra işlem biter. Ameliyatın etkisi; hasta henüz ameliyat masasında iken, sinirin kesilmesi veya sinire klips takılması ile hemen başlar (ilk 10 dk içerisinde). Hastalar aynı gün taburcu edilip, ertesi gün banyo yapmalarına bile engel olmayacak bu işlemden İki gün sonra da normal günlük iş hayatlarına dönebiliyorlar. Başarı oranları yüzde 98-99 civarında. Komplikasyon oranı yok denecek kadar az.

 

OBEZİTE AŞIRI TERLEME NEDENİ

Guatr , obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi artırarak aşırı terlemeye neden olabilir. Özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülen aşırı terleme hastalığında botoks, iyontoferez gibi tedavi yöntemleri geçicidir. Bu yöntemlerle el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz kısmındaki aşırı terleme sorunu tamamen çözülemez, geçici süre azaltılabilir. Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir.

 

GEÇİCİ ÇÖZÜM YOLLARI

Aşırı terlemede uygulanan cerrahi dışı geçici çözüm önerileri şöyledir:

Deodorantlar (topikal antiperspirant metal tuzları): Etkili olabilir ancak sık sık uygulama gerektirir ve deri imitasyonuna neden olabilir.

Sistemik antikolinerjik ilaçlar: Bazı hastalarda işe yarayabilir. Ancak ağız kuruluğu, kabızlık ve görme bulanıklığı gibi yan etkilerinden dolayı kullanımı sınırlıdır.

 

İyontoforez: Etkisi geçicidir ve haftada iki kere veya daha fazla tekrarlanmalıdır. Deride duyarlılığa neden olabilir. Koltuk altı için kullanımı pratik değildir.

 

Botoks: Ter bezlerinde sinir iletisini etkin biçimde bloke ederek etkisini gösterir. Botoks; uygulama bölgesine (koltuk altı, avuç içi veya ayak tabanı) oldukça ince iğnelerle deri içerisine enjekte edilir. Ortalama etki süresi yedi aydır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...