Jump to content

Özsaygınızı Sabote Etmeyin...


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Öz saygı düşüklüğü yetersizlik duygusunu beraberinde getiriyor. Kişi bir kez kendini yetersiz hissetmeye başlayınca da bu hayatının tüm alanlarını olumsuz etkiliyor. Oysa öz saygı sabotajlarından uzak durarak bu duruma bir son vermek mümkün. Nasıl mı?

Öz saygınızı sabote etmenize neden olan 3 davranış biçimi

“Siz de, en az evrenin kalan kısmı kadar kendi sevginizi ve özeninizi hak edersiniz”

Buddha

Öz saygı olgusu kaynağını, “yeterlilik duygusu”ndan ve başkası olmaya ya da başka birinden onay almaya ihtiyaç duymadan değerli hissedebilmekten alır. Ancak öz saygı, insan hayatı boyunca düzlemsel olarak ilerleyen istikrarlı bir duygu değildir. Özellikle ilk gençlik yıllarında ilk defa sekteye uğrayan bu duygu, hayatın getirdiği bazı zorluklar ve travmalar sonucunda kişinin elinde olmadan tekrar tekrar dalgalanabilir.

Ancak temel sorun, kişinin yaşadığı travmalar nedeniyle öz saygısını yitirmesinden ziyade, kendi öz saygısını zedeleyici eylemlerde bulunmasıdır. Uplifers olarak, kendi kendimizin “en yakın dostu” olmak yerine, öz saygımızı fark etmeden sabote etmemizi sağlayan 3 davranışı sizler için ele aldık:

Sürekli hatalarımıza odaklanmak

Kişinin hatalarına eleştirel olarak bakmasında hiçbir sakınca yoktur. Hatta bunu yapmak, kişisel gelişimin en önemli koşuludur. Tabii ki abartmamak kaydıyla! Çünkü yaptığınız hatalara gereğinden fazla odaklanırsanız, bu hatalar zaman içinde size olduklarından çok daha büyük görünmeye başlarlar. Ve bir süre sonra kendinizi sadece hatalar yapan, geçmişinde bir tane bir olumlu icraat bulunmayan bir “kaybeden” olarak görmek kaçınılmazdır. Bu yüzden hatalarınızdan ders çıkarıp yola devam edin. Unutmayın, hiçbir insan tek bir renkten ibaret değildir.

Daha azla yetinmek

İşte öz saygısını sabote eden insanların en sık yaptığı hatalardan biri: daima hak ettiğinden daha azına razı olmak! Elbette size tevazu sahibi olmayın demiyoruz. Ancak objektif anlamda hak ettiğinizden daha azına razı olmak, zaman içinde kötü ve içinden çıkılmaz bir alışkanlığa dönüşür. Sırf kabul görmek için hak ettiğinizin altında bir maaş teklifine evet demek, arkadaşlarınız tarafından eleştirilmemek için onlara karşı sürekli alttan almak ya da ilişkinizde daima “düşünen” taraf olmak… İşte bunların hepsi zaman içinde öz saygınızın altına dinamit koyan bir ele dönüşür. Siz siz olun, önce kendinize bir değer biçin ve en büyük hayranınız gene “siz” olun!

Kendi önceliklerini ötelemek

Hepimizin, kendine göre ve oldukça kalabalık yapılacaklar listelerimiz var. Toplantılar, çocukların sosyal ihtiyaçları, ev alışverişi, evlilik yıl dönümü vb. işlerle dolu listenize baktığınızda kişisel zevk ve ihtiyaçlarınıza dair tek bir satır görmüyorsanız bu işte bir sorun var demektir. Günlük rutinleriniz arasına kendinizi mutlu edecek şeyler sıkıştırmamak, uzun vadede silikleşmeye ve körelmeye neden olur. Bunu yapmayın! Ne olursa olsun kendinize “kurtarılmış” vakitler yaratın.

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...