Jump to content

Dozunda Stres İş Hayatında Başarıyı Getiriyor


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan stres faktörleri iş hayatında dozunda olduğu müddetçe başarıyı tetikliyor.[/h]

Stressiz bir hayat tabii ki düşünülemez. Günlük hayatımızda sürekli hissettiğimiz stres ölçülü olduğunda ise bizi hayatta tutuyor. Ancak fazla olduğundaysa kişiyi hasta ediyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Erdeniz iş hayatında stresin verimi artırdığını belirtti.

[h=4]Stres performansı yükseltiyor[/h] Yrd. Doç. Dr. Erdeniz, stres faktörlerinin günlük hayatın bir parçası olduğuna dikkat çekerek, "Kişinin günlük işlerini ve işlevini bozmayacak kadar stres düzeyi kişiyi üretime, başarıya götürüyor. Beynin dışında kalan bir bez var. Bu bezin özelliği hormonları salgılanması. Bu bez aynı zamanda stresle ilgili hormonları da salgılıyor. Eğer stres seviyemiz ortalamaysa bir iş yaparken çok verim alınıyor. Hiç strese girmezsek ya da çok strese girersek de performansımız çok düşüyor” dedi.

[h=4]Zor görevlerde az kolay görevlerde çok stres[/h] Zor görevlerde az, kolay görevlerde ise çok stresin başarıyı getirdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Erdeniz, uzun vadeli stresin ise kalp hastalıkları ve bağımlılığa yol açtığını kaydetti. Erdeniz, "Duygu açısından hafif bir genel uyarılmışlık düzeyinin olması işlerde başarıyı getirir. Dolayısıyla bir miktar stres gereklidir. Ancak yoğun ve uzayan stresin fizyolojik ve psikolojik açıdan olumsuz etkileri görülebilir. Stres günlük yaşamın kaçınılmaz bir gerçeğidir. Stres uyum sağlamamızı gerektiren herhangi bir değişikliktir. Bu nedenle stresin azı yarar, çoğu zarardır” diye konuştu.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...