Jump to content

Bin Yılın İmparatoru


Önerilen Mesajlar

1100'lü yıllarda orta asya steplerinden büyük bir güç yükseldi.Bütün Asya'yı egemenliği altına alacak ve büyük bir kültür göçüne sebep olacak bu gücün mimarı da 800 yıl sonra Washington Post gazetesinin düzenlediği ankette ''1000 yılın adamı'' seçilecek ve ünlü National Geographic dergisine kapak olacak biri,her işine ''müngke tengri-yin küçü-dür (mengü tanrının gücü ile ) diyerek başlayan 1000 yılın imparatoru Cengiz Han'dı.

 

Moğolistan’ın kuzeydoğusunda, Batşiret kenti yakınlarında bulunan tarihi bir mezarın Cengiz Han’a ait olduğu sanılıyor. Başkent Ulan Batur’un 320 kilometre uzağındaki bölge, Moğol hükümdarının doğum büyüdüğü yer olarak biliniyor. Yıllardır bölgede araştırmalar yapan Amerikan ve Moğol uzmanlar, kent yakınlarındaki bir tepede keşfedilen mezarlıkta açılmamış 20 mezar buldu.

 

Arkeologlara göre, halk arasında Cengiz Han’ın Kalesi olarak bilinen tepe, 3 kilometre uzunluğunda 4 metre yüksekliğinde antik bir duvarla çevrili. İmparotorluğun üst düzey yetkililerinin gömülü olduğu tahmin edilen tepede toplam 40 mezar bulunduğu sanılıyor. Moğol hükümeti Amerikalı ve Moğol arkeologlara henüz kazı izni vermedi. Göçebe Moğol kavimlerini birleştirerek 1206 yılında imparator olan Cengiz Han, 1227 yılında öldüğünde, Moğol İmparatorluğu Adriyatik kıyılarından Sibirya’ya kadar uzanıyordu.

 

Asıl sır han'ın mezarının nerde olduğu imparator öldüğünde askerleri onu moğolistan'a geri götürürken yollarına çıkan herkesi öldürdüler.onan nehri yakınlarında bir dağın yanına gömüldüğüne inanılıyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ancak cengizhan'ın mezarının bulunması çok küçük bir ihtimal çünkü anlatılan moğol hikayeleri ve bu konuda yayınlanan belgesellere göre, cengiz han öldürüldükten sonra ıssız bir yere gömülmüş ve öldürenler sanki sıradan bir yermiş gibi gözükmesi için atlarla gömüldüğü yerin üzerinden geçmişler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...