Jump to content

Avrupa´da Ateş İlk Ne Zaman Kullanıldı


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Avrupa´da ateş ilk ne zaman kullanıldı, yapılan yeni bir araştırmada İspanya’nın güneydoğusunda 800 bin yıl önce yaşayan insanların bir mağarada kontrollü olarak küçük ateşler yaktıklarını açığa çıkardı. Bu bulgular Avrupa’da ateşin kullanıldığına dair rastlanan en eski bulgulardır.

Paleontolog Michael Walker ve arkadaşları insan türünün en azından 1 milyon yıldır ateşi tutuşturma yetisine sahip olduğunu belirtti. Ateşin ilk olarak Afrika’da yakılabildiğini, sonra kuzeye, Orta Doğu’ya ve Avrupa’ya yayıldığını ileri sürdü.

2011 yılından beri devam eden kazı çalışmalarında Cueva Negra del Estrecho del Río Quípar isimli mağarada ısıya maruz kalmış 165’ten fazla taş ve taş buluntunun yanı sıra ısınma ve kömürleşme izleri gösteren yaklaşık 2 bin 300 hayvan kemiği parçası bulundu. Buluntuların kimyasal ve mikroskop analizleri buluntuların 400° ile 600° C arasında ısıya maruz kaldıklarını gösterir. Bu da ateşte yandıkları teziyle tutarlılık gösterir.

Mağaranın girişine yakın çalıklıklarda çıkabilecek bir yangının mağaranın beş ila yedi metre kadar içerisini etkileyebileceğini belirten ekip, jeolojik bulguların o dönemde mağaranın bir nehir ve bataklıkla bitişik olduğunu gösterdiğini, bu nedenle mağara yakınında kuru çalılık bulunmadığını vurguladı.

Mağarada bulunan aletler bu insanların ileri düzeyde teknik yetilerinin olduğunu gösterir. Bu insanlar hangi odunu seçeceklerini veya kıvılcım yaratmak için hangi taşın uygun olduğunu biliyorlardı. Dünya’nın manyetik alanının 780 bin yıl önce tersine döndüğü bilinmektedir. Mağaradaki buluntu tabakasının tarihlemesi, üzerindeki tabakada bu değişimin tespit edilmesiyle gerçekleştirildi.

Biyolojik antropolog Juan Manuel Jiménez-Arenas liderliğindeki bir ekip bu bulguların belirtildiği kadar eski olmadığını düşünmektedir. Mağaranın tabakaları arasında Dünya’nın manyetik alanının birkaç kez değiştiği ve buluntuların tam olarak bunların neresine oturduğunu söylemenin zor olduğunu ileri sürmektedir. Mağarada bulunan taş eserlerin Avrupa’da görülmesi en erken 600 bin yıl önce olduğunu da ekler.

Walker’ın ekibi, taş aletlerle bulunan nesli tükenmiş hayvan fosillerinin mağarada ateşin varlığının 800 bin yıl önceye dayandığını desteklediğini belirtir. Ancak 600 bin yıl önceye dayansa da buluntular Avrupa’daki diğer kontrollü ateş bulgularından önceye tarihlenmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...