Jump to content

Duygu Avcıları ve Onlardan Korunmak


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir bakış, bir söz ve hatta basit bir kinaye, bir başkasında kendi kendine zarar verme süreci başlatmak için yeterli olabilir. Duygu avcılarının sergiledikleri gündelik davranışlar bazen zararsız bile görünebilir.

Kurbanlar genellikle kimseyi kendilerine yaklaştırmaz ve sessizce acı çekerler. Duygusal suistimal ve psikolojik taciz süreci boyunca birey başka birisinin ruhen yıkılmasına yol açabilir.

 

 

 

 

Nasıl doğada diğer hayvanları yemek için avlayıp öldüren yırtıcı hayvanlar varsa, insanlar arasında da duygu avcılarının kurbanlarına uyguladıkları ve duygusal taciz olarak bilinen buna benzer davranışlara rastlayabilirsiniz.

Duygusal ve psikolojik taciz herhangi bir ortamda gerçekleşebilir, örneğin bir ilişkide, iş yerinde, aile bireyleri arasında veya arkadaş grubu içerisinde.

[h=2]Duygu avcısı nasıl davranır?[/h]Duygu avcısı kişiler herhangi bir yaş, sosyal statü, kültür veya cinsiyette olabilirler. Normal insanlar gibi görünürler ancak eli sıkı, benmerkezci ve narsist olma eğilimindedirler.

Hedefleri kurbanlarının duygusal, kişisel, psikolojik ve sosyal yıkımına yöneliktir ve daha da kötüsü, diğer bireylerin hayatına son vermelerine neden olmalarıyla bilinirler.

 

 

 

 

Bunlar öyle bir izlenim vermeseler de aslında kendilerini oldukça aşağılık hisseden bireylerdir, kendilerini kibirli ve havalı göstermeyi tercih ederler. Öfke ve pişmanlıkla doludurlar ancak bunu belli etmezler. Güçlü ideolojileri vardır.

Duygu avcıları saygı duyulmaya, arzulanmaya ihtiyaç duyarlar ve haklı ve güçlü olma konusunda ciddi anksiyeteleri vardır. Kendilerini duygulardan kopuk gibi gösterirler, hatta bazen özellikle kurbanlarının duygularını küçümserler.

Çocuk yaştaki duygu avcıları taş atarak insanları vuran, kavgaya yol açan ama kavgaya dahil olmayan tipte çocuklardır. İlginin merkezi olmak isterler. Ergenlikte duygu avcıları soğuk ve uzaktır, kendilerinin manipule ettiği bir iki arkadaş haricinde pek fazla sosyal hayatları yoktur. Erişkin yaşta ise burnu havada ve haklı olma endişesinde olan insanlardır.

Duygu avcıları ilk bakışta kontrollü, sosyal ve tamamen kabul edilebilir görünürler, ama bu davranış çok daha karmaşık ve kafa karıştırıcı olan gerçek niyetlerini ve zihinsel süreçlerini gizleyen bir maskedir.

duygusal-y%C4%B1k%C4%B1c%C4%B1lar.jpg

[h=2]Duygu avcılarının kurbanları kimlerdir?[/h]Duygu avcılarının kurbanları, genellikle nezaketleri, dürüstlükleri, eli açıklıkları, iyimserlikleri ve ruhsal güçlülükleriyle karakterize edilebilen bireylerdir. Duygu avcılarının kendilerinde olmadığı için istediği ve imrendiği özelliklere sahiptirler. Duygu avcıları, kendilerinin tüm sorunlarının suçlusu gibi gördüğü bu kişileri günah keçisi haline dönüştüreceklerdir.

 

 

Duygu avcısı bu tip insanlara dikkatini verir, böylece enerji ve mutluluğunu tekrar kazanabilir. Duygu avcılarının imrendikleri şeyi karşısındakinden çekip almak istediği söylenir.

Kurban diğer insanlara şüpheli görünebilir, çünkü birisi duygusal taciz nedeniyle acı çektiği zaman bunun sorumlusunun kurbanın kendisi olduğuna inananlar vardır. İnsanlar, kurbanın üstesinden gelmek zorunda olduğu şeylerin, bilerek ya da bilmeden, sorumlusu veya suç ortağı olduğunu düşünürler.

Sıklıkla kişinin zayıf ve savaşmaya yetersiz olduğu için kurban olduğunun söylendiğini duyarız; ancak tam tersi, bu kurban aslında saldırganın ondan almak istediği daha fazla bir şeyleri olduğu için seçilmiştir.

Kurban, diğer kişinin kendi hayatında yıkıcı bir güç olduğunu düşünmek istemediği için dışarıdan naif ve enayi görünebilir ve mantıklı açıklamalar bulmaya çalışır. Kendisine diğer kişinin duygu avcısı olmadığını göstermek için bunu mantıklı kılmaya uğraşır. Kurban anlayışlı ve affedici olmaya çalışır çünkü diğer kişiyi seviyor veya takdir ediyordur ve onu anlayabilen tek kişinin kendisi olduğundan dolayı ona yardım etmek zorunda hisseder. Tamamlaması gereken bir görevi varmış gibi hissetmeye başlar.

Duygu avcısı kendi duygusal durumuna tutunarak bunu değiştirmeyi reddederken, kurban onun için değişmeye uğraşır, bilinçli veya bilinçsiz şekilde saldırganını anlamaya çalışır ve saldırganın sorumlu olup olmadığını sorgulamayı reddeder.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...