Jump to content

Dünyada Kaç Bitki Türü Var?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dünyada kaç bitki türü var?

 

cicekk1.jpg

 

İngiliz bilim insanları, ilk kez dünya çapındaki tüm bitki türlerinin durumunu değerlendiren bir çalışma yaparak çarpıcı rakamlara ulaştı…

 

Londra’daki ‘Kew Gardens’ Kraliyet Botanik Bahçeleri’nde görevli uzmanlar ilk kez dünya çapındaki tüm bitki türlerinin durumunu değerlendiren bir çalışma yürüttüler ve 2015 yılında 2 bin 34 yeni bitki türünün keşfedildiğini belirlediler.

 

Bilimin şu ana kadar saptadığı bitki türü sayısının ise 390 bin 900′ü aştığı tahmin ediliyor.

 

Kew Kraliyet Botanik Bahçesi’nin dünyada bitki örtüsünün incelendiği ilk kapsamlı değerlendirmesi niteliği taşıyan raporda, bitkilerin yüzde 21′inin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

 

Raporda, bitkileri tehdit eden faktörler, iklim değişikliği, doğal yaşam alanlarındaki kayıplar, hastalıklar ve istilacı bitkiler olarak sıralandı.

 

Şu ana kadar beş bine yakın aşırı yayılmacı yani diğer türleri yok ederek yayılan bitki türü belirlenmiş.

 

Kew Garden araştırma ekibinin başındaki Profesör Kathy Wills “Doğadaki bitki türlerinin tümünü, nerede bulunduklarını ve bitki türleri arasındaki ilişkileri bilmek çok önemli çünkü bitkiler varoluşumuz açısından çok temel bir önem taşıyor. Gıda, yakıt ve ilaç ihtiyacımızı karşılıyorlar, hatta iklim değişikliğini kontrol etmekte bile rolleri var” diye konuştu.

 

Botanistler hala yeryüzünde keşfedilmemiş binlerce bitki türü olduğunu tahmin ediyor.

Uzmanlar her yıl binlerce yeni tür bulmaya da devam ediyor.

 

etcilx.jpg

 

drosera magnifica2015 yılında keşfedilen türlerden biri de ‘drosera magnifica’ adı verilen etçil bitki.

 

Geçen yıl bulunan türler arasında Batı Afrika’da Gabon’daki ormanlarda yetişen 45 metreye kadar büyüyen ve ‘Gilbertiodendron maximum’ adı verilen bir ağaç ve 90 çeşit begonya var.

 

Bitki sayısını, mevcut veri tabanlarını inceleyerek hesaplayan araştırmacılar, 390 bin 900′e, yosun ve benzer bitkilerin dahil olmadığını belirtti.

 

Dünya bitki örtüsünün karşılaştığı sorunlara da dikkati çeken bitki bilimciler, yaşam alanlarındaki değişikliklerin ve ormanların yok olmasının, birçok bitkiyi önemli ölçüde etkilediği uyarısında bulundu.

 

Kraliyet Botanik Bahçeleri uzmanları küresel değerlendirmelerini bundan sonra her yıl tekrarlayarak, bitki türlerinin gösterdiği değişimi kayıt altına almayı planlıyor.

 

Bilgi notu: Endemik, bulunduğu bölgenin ekolojik şartları yüzünden yalnızca belirli bölgede yaşayan/yetişen, dünyanın başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/bitki türüdür. Endemikler, iklim değişimlerinde ve izolasyon koşullarında oluşur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...